75 Mbps internet verimli değil

Eki Görüntüle 1548813

Eki Görüntüle 1548816
İnternet hızım bu QoS ayarları yapılıyor ama en fazla 8 MB e düşürülüyor ama 50 MB e düşürmek istiyorum modermim eski ondan mı olmuyor acaba?

Eki Görüntüle 1548819
Bu sonuçta böyle efendim.
Böyle bir video buldum. İndirme hızınızda pinginiz çok ufak miktarda yükselmiş bu iyi. Upload hızını 5 Mbps'e limitleyin ve testi tekrar edin. Bakalım ne kadar artacak? Eğer ping azalmıyorsa 4.5-4 gibi değerlere düşürün, artmıyorsa 5.5-6 gibi değerlere yükseltin ve testi tekrarlayın. En uygun hız ve ping değerini bulana kadar devam ettirin.

50 mbps kablosuz bağlantı ile bağlanıyorum sonuçlar böyle. Ekstradan iyileştirmek için yapabileceğim şeyler var mı?

Eki Görüntüle 1548809Eki Görüntüle 1548808
Sizin değerleriniz güzel hocam. Unloaded değeriniz de test sunucusuna uzaklıktan kaynaklıdır diye düşünüyorum.

Böyle bir video buldum. İndirme hızınızda pinginiz çok ufak miktarda yükselmiş bu iyi. Upload hızını 5 Mbps'e limitleyin ve testi tekrar edin. Bakalım ne kadar artacak? Eğer ping azalmıyorsa 4.5-4 gibi değerlere düşürün, artmıyorsa 5.5-6 gibi değerlere yükseltin ve testi tekrarlayın. En uygun hız ve ping değerini bulana kadar devam ettirin.

Sizin değerleriniz güzel hocam. Unloaded değeriniz de test sunucusuna uzaklıktan kaynaklıdır diye düşünüyorum.

60 MB sabitledim ama 35 MB alıyorum bu sefer de galiba modemi değiştirme zamanı geldi efendim. :D

1666341110213.png

Ayarlarım böyle oldu ama.

60 MB sabitledim ama 35 MB alıyorum bu sefer de galiba modemi değiştirme zamanı geldi efendim. :D

1666341110213.png

Ayarlarım böyle oldu ama.

Ve bunu böyle bırakınca ayarları düzeltince bir şey indirdiğim zaman internetin yeşil ışığı neredeyse sönecek sanki biri modeme vuruyor gibi oluyor :D

Son düzenleme:
Hocam indirme hızınıza değil de yükleme hızınıza bir müdahale yapsanız yeterli olur. İlk testinizde gördüğüm kadarıyla indirme işlemi sırasında bir kasılma durumu yok. Muhtemelen diğer kullanıcılar bir yükleme yaptığı esnada packet loss sorununuz başlıyor. Bunu da yükleme hızına ufak bir limitleme yaparak düzeltebilirsiniz.

Modemden ayarladığınız kısımdan bir ekran görüntüsü atabilirseniz daha iyi olur.

Ve bunu böyle bırakınca ayarları düzeltince bir şey indirdiğim zaman internetin yeşil ışığı neredeyse sönecek sanki biri modeme vuruyor gibi oluyor
Şu kısmı da anlamadım hocam biraz açabilir misiniz?

Hocam indirme hızınıza değil de yükleme hızınıza bir müdahale yapsanız yeterli olur. İlk testinizde gördüğüm kadarıyla indirme işlemi sırasında bir kasılma durumu yok. Muhtemelen diğer kullanıcılar bir yükleme yaptığı esnada packet loss sorununuz başlıyor. Bunu da yükleme hızına ufak bir limitleme yaparak düzeltebilirsiniz.

Modemden ayarladığınız kısımdan bir ekran görüntüsü atabilirseniz daha iyi olur.

1666951019454.png

1666951067673.png

Hocam vaziyet bu halde daha ne yapmam gerekiyor bilmiyorum modemi yeni aldım değişen bir şey yok modem ayarlarını nasıl daha iyi yaparım onu da bilmiyorum.

Hocam bu kadar düzelttim hani daha ne yapabilirim bilmiyorum ama oyunlarda yine böyle lag sorunu yaşıyorum.

Son düzenleme:
Anladım hocam. Ben de Keenetic router kullanıyorum, birkaç ayar vereyim. Sol menüden Yönetim altında Sistem Ayarları var ona basın. Açılan menüde Bileşen seçenekleri butonu olacaktır. Ona basın ve Trafik Sınıflandırma Motoru bileşenine tik atın. Modem yeniden başlar. Açıldıktan sonra modemin arayüzüne girin. Solda Ağlarım ve Kablosuz Ağ kısmının altında Trafik Sınıflandırma ve IntelliQoS olacaktır. Orayı ekran görüntüsünü attığım şekilde ayarlayın.
Screenshot_1.png

Buradaki işlemleri hallettikten sonra Ağlarım ve Kablosuz Ağ kısmından Cihaz Listesine girin. Kendi bilgisayarınızı kayıtlı hale getirin. Trafik önceliğini 6'dan 1'e çekip kaydedin. Bir süre bu şekilde kullanın, değişiklik olup olmadığını kontrol edin.

Anladım hocam. Ben de Keenetic router kullanıyorum, birkaç ayar vereyim. Sol menüden yönetim altında sistem ayarları var ona basın. Açılan menüde bileşen seçenekleri butonu olacaktır. Ona basın ve trafik sınıflandırma motoru bileşenine tik atın. Modem yeniden başlar. Açıldıktan sonra modemin arayüzüne girin. Solda ağlarım ve kablosuz ağ kısmının altında trafik sınıflandırma ve ıntelliqos olacaktır. Orayı ekran görüntüsünü attığım şekilde ayarlayın. Eki Görüntüle 1555862

Buradaki işlemleri hallettikten sonra ağlarım ve kablosuz ağ kısmından cihaz listesine girin. Kendi bilgisayarınızı kayıtlı hale getirin. Trafik önceliğini 6'dan 1'e çekip kaydedin. Bir süre bu şekilde kullanın, değişiklik olup olmadığını kontrol edin.

Yaptım hocam teşekkür ederim inşallah düzelme olur peki telefonlar 2.4 GHz ile bağlanıyor bunu sadece 5 GHz mi yapayım onu nasıl kullanmalıyım?

Yaptım hocam teşekkür ederim inşallah düzelme olur peki telefonlar 2.4 GHz ile bağlanıyor bunu sadece 5 GHz mi yapayım onu nasıl kullanmalıyım?
Hocam bu mesele biraz kullanım mesafesine bağlı. Mobil cihazlar sürekli hareket halinde olduğundan tek ağ adı üzerinden geçişli olarak kullanıyorum. Band Steering'den 5 GHz tercih et olarak ayarlıyorum ki yakın mesafedeki cihazlar 5 GHz'de kullansınlar, 2.4 GHz'e bağlı cihazların internetini işgal etmesin. Zaten yeni nesil cihazlarda bu geçiş olayı düzgünce olduğundan, mesafe arttıkça kendilerini 2.4 GHz'ye alıyorlar. Sabit duran cihazlar (masaüstü bilgisayar, televizyon, oyun konsolu vb.) için mesafeye göre 2.4 veya 5 GHz'i sabit olarak kullanılabilir.

Önemli bir kısımsa sabit kanal kullanmak. 2.4GHz'de Kanal 13, 5 GHz'de DFS olmayan kanalları tercih edebilirsiniz.

Anladım hocam. Ben de Keenetic router kullanıyorum, birkaç ayar vereyim. Sol menüden yönetim altında sistem ayarları var ona basın. Açılan menüde bileşen seçenekleri butonu olacaktır. Ona basın ve trafik sınıflandırma motoru bileşenine tik atın. Modem yeniden başlar. Açıldıktan sonra modemin arayüzüne girin. Solda ağlarım ve kablosuz ağ kısmının altında trafik sınıflandırma ve ıntelliqos olacaktır. Orayı ekran görüntüsünü attığım şekilde ayarlayın. Eki Görüntüle 1555862

Buradaki işlemleri hallettikten sonra ağlarım ve kablosuz ağ kısmından cihaz listesine girin. Kendi bilgisayarınızı kayıtlı hale getirin. Trafik önceliğini 6'dan 1'e çekip kaydedin. Bir süre bu şekilde kullanın, değişiklik olup olmadığını kontrol edin.

Hocam bu ayarlarla kullandım ama yine oyun arasında lag sorunu yaşıyorum. Acaba sorunum artık bilgisayar kaynaklı mı sistem kesintisi yapıyor arada :)

Bilemiyorum hocam benzer ayarlarda ben kullanıyorum, herhangi bir lag sorunu yaşamıyorum. Belki altyapınızla alakalı bir durum vardır.

Geri
Yukarı