7500 TL PC toplama

Bütçe
7500-8000₺
Hocam çok teşekkür ederim çok ayrıntı güzel bir cevap olmuş değerlendireceğim fakat bir de İncehesap sitesi üzerinde Ryzen 5 5600G sahip hemen hemen topladığınız sisteme yakın bir hazır sistem var acaba o ikisinin farkı ne olur bahsettiğim hazır sistem bu

Hocam 4 fark var. 4 fark da toplama alınca bizim yararımıza oluyor.

Bu siteden taksit olduğunda vade farkı ile fiyat artıyor.
Anakart, ASUS alınca daha hızlı boot süresi ve hafif o/c için imkan sağlıyor.
PSU, Deep Cool düzgün C tier bir PSU. Sistem emanet edilir. Hem de siyah renkli kablolarıyla yakışıklı 😁
RAM ise 3200 yerine 3600 MHz olmuş oluyor. APU sistem için grafik performansı zaten kısıtlı. O yüzden ne kadar yüksek o kadar iyi.

5600G işlemcili bir kasa toplayabilirsiniz. Dahili grafik birimiyle rekabetçi oyunların neredeyse hepsi sıkıntısız oynanabiliyor. Taksidini bitirdikten sonra ekran kartı alır devam edersiniz.

Hepsini bir yerden almak fiyat açısından iyi olmayabilir. Vatan bu aralar güzel indirimler yapıyor onları da bir kovalayın derim.

Şimdi bakınca şöyle bir kasa çıkıyor:

Kasa 1140 TL

PSU 911 TL (RTX 3060, RX6700 gibi ekran kartları için tek 8 pin beslemede yeterli)

İşlemci 2730 TL

RAM 1029 TL

SSD 558 TL (n11 linkini koydum belki kupon vardır)

Anakart 1585 TL (Daha ucuza modeller mevcut ancak Asus anakartların boot süreleri çok kısa. Ödediğiniz paraya değer)

7953 TL. Hazır toplanmışını biraz daha ucuza alabilirsiniz ancak kasa-PSU ve anakart bu şekilde olmayacaktır.

Ekleme: Kasa fanlarını anakart üzerinden bağlamak için fan çoklayıcıya ihtiyaç var. +67 TL daha fiyat artıyor:
Bu sistem ile ne oynanır? Gtx 1050 dengi mi?

Hocam 4 fark var. 4 fark da toplama alınca bizim yararımıza oluyor.

Bu siteden taksit olduğunda vade farkı ile fiyat artıyor.
Anakart, ASUS alınca daha hızlı boot süresi ve hafif o/c için imkan sağlıyor.
PSU, Deep cool düzgün C tier bir PSU. Sistem emanet edilir. Hem de siyah renkli kablolarıyla yakışıklı 😁
RAM ise 3200 yerine 3600 MHz olmuş oluyor. APU sistem için grafik performansı zaten kısıtlı. O yüzden ne kadar yüksek o kadar iyi.

Peki hocam tekrardan teşekkür ederim fakat ben bu sistemi bir iki hafta içerisinde alacağım verdiğiniz linklerde stoklar az kalmış yetişemezsem herhangi bir alternatifi var mı?

Peki hocam tekrardan teşekkür ederim fakat ben bu sistemi bir iki hafta içerisinde alacağım verdiğiniz linklerde stoklar az kalmış yetişemezsem herhangi bir alternatifi var mı?

Hocam kasa için önü mesh panel olan herhangi bir kasa tercih edebilirsiniz.

PSU için ise bu linkten kalitesini kontrol edebilirsiniz. Eğer listede yoksa tercih etmeyin. Her markanın farklı kalitede ürünleri mevcut. Mesela bu konuda tavsiye ettiğim DeepCool markasının Tier D ve E ürünlerinden uzak durun.

RAM için ise alternatif 3600 MHz CL16-17-18 hangisi uygun ise, bilinmedik bir marka değilse olur.

Anakarta gelirsek, ben evde hem MSI (MSI B450'i Gaming Plus AC) ve ASUS (bu konudaki) anakartı kullanıyorum. ASUS o kadar hızlı açılıyor ki 5-10 dakika içeri gidip geleceksem kasayı kapatıyorum öyle gidiyorum. Geri geldiğimde zaten çok kısa sürede bilgisayar açılıyor, beklemiyorum. Fiyat artar, stok biterse marka ASUS şart değil (ama olsa güzel olur tabii), BIOSTAR hariç diğer markaların uygun fiyatlı B450 modellerini tercih edebilirsiniz. Alacağınız anakartın 3600 MHz üstü RAM desteğinin olmasına dikkat etmeniz iyi olur. Bu fiyat segmentinde anakartlarda MOSFET ve VRM üzerinde soğutucu blok olmaması sizi endişelendirmesin. 5600G (65W TDP işlemci) ile hepsi sıkıntısız rahat çalışır.

Hocam kasa için önü mesh panel olan herhangi bir kasa tercih edebilirsiniz.

PSU için ise bu linkten kalitesini kontrol edebilirsiniz. Eğer listede yoksa tercih etmeyin. Her markanın farklı kalitede ürünleri mevcut. Mesela bu konuda tavsiye ettiğim DeepCool markasının Tier D ve E ürünlerinden uzak durun.

RAM için ise alternatif 3600 MHz CL16-17-18 hangisi uygun ise, bilinmedik bir marka değilse olur.

Anakarta gelirsek, ben evde hem MSI (MSI B450'i Gaming Plus AC) ve ASUS (bu konudaki) anakartı kullanıyorum. ASUS o kadar hızlı açılıyor ki 5-10 dakika içeri gidip geleceksem kasayı kapatıyorum öyle gidiyorum. Geri geldiğimde zaten çok kısa sürede bilgisayar açılıyor, beklemiyorum. Fiyat artar, stok biterse marka ASUS şart değil (ama olsa güzel olur tabii), BIOSTAR hariç diğer markaların uygun fiyatlı B450 modellerini tercih edebilirsiniz. Alacağınız anakartın 3600 MHz üstü RAM desteğinin olmasına dikkat etmeniz iyi olur. Bu fiyat segmentinde anakartlarda MOSFET ve VRM üzerinde soğutucu blok olmaması sizi endişelendirmesin. 5600G (65W TDP işlemci) ile hepsi sıkıntısız rahat çalışır.
Hocam Allah sizden razı olsun çok yardımcı oldunuz size ve bana yardımcı olan herkese çok teşekkür ediyorum Allah'a emanet olun

Geri
Yukarı