7500F veya 7600 için anakart önerisi

SilverStone

Attopat
Daha fazla  
Arkadaşlar iyi geceler benim de birkaç sorum olacak. 7500F veya 7600 için anakart bakıyordum. En ucuz B650leri buldum. Faz sayılarının çok düşük olduğu ve işlemciye yeterli gücü sağlamayacağı dönütünü aldım.
4000 TL bütçe de BIOSTAR B650 anakart önerildi. Araştırdım, 4 slot RAM 2 slot M.2 7+2+2 faz desteği bulunuyordu. Ancak anakartın sitesinde, anakartın desteklediği RAM çeşitliliği çok düşüktü ve BIOS menüsünün karışık olduğunu öğrendim. Herhangi bir problemde çözüm bulamayabilirim diye endişelendim. 4400 TL bütçeye çıktığımda Gigabyte'ın B650M K (Rev. 1.0) - Tanıtım | Anakart GIGABYTE 8+2+1 fazlı, extra M.2 soğutucu bloklu anakartını buldum. Bu anakart iyi midir? Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar iyi geceler benim de birkaç sorum olacak. 7500F veya 7600 için anakart bakıyordum. En ucuz B650leri buldum. Faz sayılarının çok düşük olduğu ve işlemciye yeterli gücü sağlamayacağı dönütünü aldım.
4000 TL bütçe de BIOSTAR B650 anakart önerildi. Araştırdım, 4 slot RAM 2 slot M.2 7+2+2 faz desteği bulunuyordu. Ancak anakartın sitesinde, anakartın desteklediği RAM çeşitliliği çok düşüktü ve BIOS menüsünün karışık olduğunu öğrendim. Herhangi bir problemde çözüm bulamayabilirim diye endişelendim. 4400 TL bütçeye çıktığımda Gigabyte'ın B650M K (Rev. 1.0) - Tanıtım | Anakart GIGABYTE 8+2+1 fazlı, extra M.2 soğutucu bloklu anakartını buldum. Bu anakart iyi midir? Yardımcı olursanız sevinirim.

Bahsettiğin BIOSTAR anakarta ve Gigabyte'ın B650M S2H modellerinde göz gezdirdim fakat sonra bunda karar kıldım ben de. Fark çok fazla değil ve daha sipariş vermedim. Daha önce Gigabyte A320 kullanmıştım ve memnundum. Arkadaşların tavsiyesi ne doğrultudaysa ben de aklıma yatanı sipariş edeceğim.

Bahsettiğin BIOSTAR anakarta ve Gigabyte'ın B650M S2H modellerinde göz gezdirdim fakat sonra bunda karar kıldım ben de. Fark çok fazla değil ve daha sipariş vermedim. Daha önce Gigabyte A320 kullanmıştım ve memnundum. Arkadaşların tavsiyesi ne doğrultudaysa ben de aklıma yatanı sipariş edeceğim.
A serisi anakart düşünmüyorum hocam bu faz meselesi işlemci performansını ciddi derece düşürüyor (faz sayısı az ise ısınıp performans kaybına neden oluyor)
Sağlam bir gen4 ssd taktığım zaman onun da tam performansını almak isterim.

Gün içinde defalarca konu açmama rağmen kimse ddr5 ramler ve expo desteği ile ilgili kesin bir bilgi vermedi. Yukarıda arkadaşın atmış olduğu team t force ramler 2x16gb olarak gaming gecesinde 3300 tl idi. Konuyu netleştiremediğim için ramler de kaçtı malesef.

A serisi anakart düşünmüyorum hocam bu faz meselesi işlemci performansını ciddi derece düşürüyor (faz sayısı az ise ısınıp performans kaybına neden oluyor)
Sağlam bir gen4 SSD taktığım zaman onun da tam performansını almak isterim.

Gün içinde defalarca konu açmama rağmen kimse DDR5 RAM'ler ve EXPO desteği ile ilgili kesin bir bilgi vermedi. Yukarıda arkadaşın atmış olduğu Team t Force RAM'ler 2x16 GB olarak Gaming gecesinde 3300 TL idi. Konuyu netleştiremediğim için RAM'ler de kaçtı maalesef.

Aynı durumdayım hocam sizinle maalesef bilgi istifade edemediğimden ekran kartı ve işlemciyle bakışıyoruz evde. Bahsettiğiniz faz olayı, VRM soğutmasının bir çeşit ölçütü mü oluyor? BIOSTAR B650MP-E veya ASRock A620M alacağım sanırım.

Anakartlar işlemciye gücün güç kaynağından değil anakart üzerinden gitmesini sağlıyormuş.
Faz sayısı az olunca faz başına düşen enerji miktarı artıp ısınmaya sebebiyet veriyormuş ve dolayısıyla performans düşüyormuş.
Marka diye gigabyte ve Msi ın en ucuz modellerini almamam gerektiğini söylediler. Biostar F/P olarak en ucuz msi ve gigabyte tan kaliteli.
Benim attığım model ise biostardan 400 tl pahalı faz sayıları yeterli extra olarak m2 soğutucu bloğu var (Gen 4 ssdler çok ısınıyor, ya heatsinkli ssd alınacak ya da bloğu olan anakart alınacak).

Gigabyte B650M K - ASRock A620M-HDV/M.2+ - ASRock A620M-HDV/M.2 Karşılaştırması - Epey Bahsettiğiniz AsRock modelleri ve linkini atmış olduğum gigabyte ın karşılaştırması.

Son düzenleme:
Amd sistemlerde anakarttan kısmanın hiçbir mantığı olmadığını düşünüyorum. Nihayetinde bu platforma yönelmemizin en büyük sebebi uzun yıllar güncel işlemcilerle kullanabilmek. Bu yüzden almışken paraya kıyıp iyi bir anakart alın derim.

R5 7600 ile şunu kullanıyorum.

Çok memnunum. Anakart ısınmıyor performansı da güzel. Ayrıca bazı kullanıcılar bu anakart için geç açılıyor, bellek profili açınca bilgisayar açılmıyor gibi yorumlarda bulunmuşlar ancak ben hiç sorun yaşamadım. Sistemi toplayınca windows kurmadan önce direkt bios'u son sürüme güncelledim ki bu şart zaten. Sıkıntısız şuan.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı