7500F vs 13400F

13. nesilden +%5-15 bir fiyat artışı bekleniyor ama net bir şey yok.

13400F $199'dan çıkmıştı. 14400F'in fiyatı da buna yakın olur.

15. nesilde LGA 1851 soket tipine geçecek Intel. 15, 16 ve 17. nesilde LGA 1851 kullanacak.

13. nesilin fiyatlarında minimal bir düşüş olabilir ama uzun süre aynı fiyatını koruyacaktır. Amerika'da filan eski nesil işlemcileri anakart ve ramlerle bundle yapıp satarlar genelde. Bizde indirim zor olur maalesef.
AMD de durum nedir, yeni fiyat performans bir işlemci gelmesi bekleniyor mu?

AMD de durum nedir, yeni fiyat performans bir işlemci gelmesi bekleniyor mu?
AMD'yi yakından takip etmiyorum ama 7500F üzerine başka bir sürpriz yapar mı belli olmaz.

Yaparsa daha güçsüz bir işlemci yapması gerekir. Farz edelim 7400F isimli bir işlemci çıkardı. Bu işlemci 14400F ile rekabet edemezse satamaz.

Bana kalırsa AMD 7500F'ten daha düşük bir işlemci çıkarmaya kalkışmaz.

İkisinin de eksi ve artı yönü var.
7500F fazla güç çekiyor 10 derece falan daha çok ısınıyor. Performansı daha iyi soket değişimi olmadan ileride değiştirilebilir DDR5 desteği var.
13400F DDR4 kullanmak zorundasin soket değişikliği ayri bir dert olacak.
İleride. Daha az güç çekiyor daha az ısınıyor 10 çekirdek ve 16 threada sahip.
Ben olsam 14 serisini bekleyip Intel alirdim bu durumda ikisi de dezavantajli geliyor.

İkisinin de eksi ve artı yönü var.
7500F fazla güç çekiyor 10 derece falan daha çok ısınıyor. Performansı daha iyi soket değişimi olmadan ileride değiştirilebilir DDR5 desteği var.
13400F DDR4 kullanmak zorundasin soket değişikliği ayri bir dert olacak.
İleride. Daha az güç çekiyor daha az ısınıyor 10 çekirdek ve 16 threada sahip.
Ben olsam 14 serisini bekleyip Intel alirdim bu durumda ikisi de dezavantajli geliyor.
14. Nesil çıktı zaten, tam bir fiyasko.

Geri
Yukarı