75Hz monitör Display Port gerektirir mi?

uftade

Hectopat
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Yüksek İnşaat Mühendisi
75Hz bir monitör almayı düşünüyorum fakat bazı modellerde 1ms 75Hz yazdığı halde bunun sadece Display Port ile mümkün olduğu ve eğer HDMI kullanırsam 5ms 60Hz olacağı yazıyor. Fakat bazı modellerde insanlar HDMI ile 75Hz alabildiğini söylüyor. Bu neye göre değişiyor, alacağım monitörün HDMI ile 75Hz 1ms görüntü vereceğini nasıl anlayabilirim? Ekran kartı iyi bir HDMI sürümünü destekliyorsa HDMI ILE144HZ alınabiliyor diye biliyorum. Bilenler yardımcı olabilirse sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben HDMI kullanıyorum ve 75 Hz alabilyorum ancak 1 Ms özelliğini kullanamıyorum. Bunun nedenini ise bilmiyorum. 1 Ms özelliğini aktifleştirince hareketli objelerin arkasında gölge oluşuyor. Belki de GtG ve MPRT sürelerinden sadece biri 1 Ms'dir ve özellik kısmında da sadece bunu belirtmiş olabilirler.

75Hz bir monitör almayı düşünüyorum fakat bazı modellerde 1ms 75Hz yazdığı halde bunun sadece Display Port ile mümkün olduğu ve eğer HDMI kullanırsam 5ms 60Hz olacağı yazıyor. Fakat bazı modellerde insanlar HDMI ile 75Hz alabildiğini söylüyor. Bu neye göre değişiyor, alacağım monitörün HDMI ile 75Hz 1ms görüntü vereceğini nasıl anlayabilirim? Ekran kartı iyi bir HDMI sürümünü destekliyorsa HDMI ILE144HZ alınabiliyor diye biliyorum. Bilenler yardımcı olabilirse sevinirim.

HDMI ile en fazla 120 Hz alınır. Sizin sorunuza gelecek olursak 75 Hz 1ms monitörüm var hem DP ile hem HDMI ile 75 Hz alabiliyorum. Hatta şu an HDMI bağlı.
1600902691244.png

HDMI ile en fazla 120 Hz alınır. Sizin sorunuza gelecek olursak 75 Hz 1ms monitörüm var hem DP ile hem HDMI ile 75 Hz alabiliyorum. Hatta şu an HDMI bağlı.Eki Görüntüle 679073
Hangi Monitörü kullanıyorsunuz ? Bir de şunu sormak istiyorum, diyelim ki ben monitörü 75Hz olarak ayarlıyorum ve ayarlardan bakınca da 75Hz gözüküyor fakat hdmi kablosundan dolayı aslında 60Hz alıyorum. Böyle bir şey olabilir mi yani 75hz yazarken aslında 60Hz alıyor olabilir miyim ?

Ben HDMI kullanıyorum ve 75 Hz alabilyorum ancak 1 Ms özelliğini kullanamıyorum. Bunun nedenini ise bilmiyorum. 1 Ms özelliğini aktifleştirince hareketli objelerin arkasında gölge oluşuyor. Belki de GtG ve MPRT sürelerinden sadece biri 1 Ms'dir ve özellik kısmında da sadece bunu belirtmiş olabilirler.
Peki sizin monitörünüzde Dp portu bulunuyor mu ? Sanırım hem HDMI hem Dp olan monitörlerde 75hz Dp port ile alınırken HDMI 60Hz veriyor. Ama eğer Dp port yoksa HDMI 75Hz veriyor.

Samsung CF390 FreeSync 73Hz'i HDMI'dan veriyor ama arkadaşımın AOC monitörü bunları DP'den veriyor monitörüne baglı.

Hangi monitörü kullanıyorsunuz? Bir de şunu sormak istiyorum, diyelim ki ben monitörü 75Hz olarak ayarlıyorum ve ayarlardan bakınca da 75Hz gözüküyor fakat HDMI kablosundan dolayı aslında 60Hz alıyorum. Böyle bir şey olabilir mi yani 75Hz yazarken aslında 60Hz alıyor olabilir miyim?

Hayır böyle bir şey yaşamazsınız orada zaten 75 Hz yazıyorsa onu kullanabilirsiniz ama 144 Hz'de falan DP gerekir onun haricinde monitörüm bu:
Peki sizin monitörünüzde DP portu bulunuyor mu? Sanırım hem HDMI hem DP olan monitörlerde 75Hz DP port ile alınırken HDMI 60Hz veriyor. Ama eğer DP port yoksa HDMI 75Hz veriyor.

Hocam bunu anlamanın bir diğer yolu ise HDMI kablosunu takın sonrasında 75 Hz seçin sonra bir oyuna girin V-Sync açın oyun 60 Hz sabitlerse 60 Hz 75 Hz sabitlerse 75 Hz kullanıyorsunuz demektir.

Hayır böyle bir şey yaşamazsınız orada zaten 75 Hz yazıyorsa onu kullanabilirsiniz ama 144 Hz'de falan DP gerekir onun haricinde monitörüm bu:

Hocam bunu anlamanın bir diğer yolu ise HDMI kablosunu takın sonrasında 75 Hz seçin sonra bir oyuna girin V-Sync açın oyun 60 Hz sabitlerse 60 Hz 75 Hz sabitlerse 75 Hz kullanıyorsunuz demektir.

Sorun şu ki henüz bir monitör almadım ve almadan öğrenmeye çalışıyorum, aldıktan sonra anlayabilirim fakat eğer HDMI 75Hz vermezse iade etmem, tekrar başka bir monitör almam aynılarını tekrar yapmam gerekir.

Sorun şu ki henüz bir monitör almadım ve almadan öğrenmeye çalışıyorum, aldıktan sonra anlayabilirim fakat eğer HDMI 75Hz vermezse iade etmem, tekrar başka bir monitör almam aynılarını tekrar yapmam gerekir.

Hocam vallahi ben şu an 75 Hz monitörü HDMI ile kullanıyorum DP ile de kullandım bir sıkıntı yok.

Geri
Yukarı