76 bin sıralamadı birisi yatay geçiş ile 60 bin sıralamada kapatmış okula yerleşebilir mi?

Cmgbnn

Femtopat
Daha fazla  
Ortalama bir Anadolu üniversitesindeyim, hazırlık sınıfını ara muafiyetle bitirdim. Seneye yatay geçiş yapıp ekonomik olarak daha rahat olacağım memleketimde okumak istiyorum. 76k sıralama ile yerleşen biri en fazla ne kadar önündeki yere yerleşebilir? Gitmek istediğim okul 60k civarında kapatmış. 4 üzerinden kaç ortalama yapmam lazım?

Ortalama bir Anadolu üniversitesindeyim, hazırlık sınıfını ara muafiyetle bitirdim. Seneye yatay geçiş yapıp ekonomik olarak daha rahat olacağım memleketimde okumak istiyorum. 76k sıralama ile yerleşen biri en fazla ne kadar önündeki yere yerleşebilir? Gitmek istediğim okul 60k civarında kapatmış. 4 üzerinden kaç ortalama yapmam lazım?
Yatay geçiş şartlarını her üniversite kendisi belirlese de genel olarak benzer şartlar koşuluyor. Puanın belirli bir kısmını yerleştiğiniz puandan diğer bir kısmını ortalamanızdan alıyorsunuz. Genelde bununla ilgili bir duyuru tarzı belge sitelerine yükleniyor. Bu belgeler yatay geçiş tarihlerine yakın paylaşılır. Geçen senenin belgesini inceleyip aklınızda bir fikir oluşturabilirsiniz.

Üniversitenin kendi sayfasında detayları bulursun ama 3 aşağı 5 yukarı şu şekilde bir sistem var hepsinde. (Senin Yerleştirme Puanın/Okula son sıradan giren öğrencinin yerleştirme puanı) X AGNO şeklinde bir ortalama hesabı yapılıyor. Ama genel olarak 4 üzerinden en az 3 ortalama istiyorlar bunun için aynı zamanda.

Üniversitenin kendi sayfasında detayları bulursun ama 3 aşağı 5 yukarı şu şekilde bir sistem var hepsinde. (Senin Yerleştirme Puanın/Okula son sıradan giren öğrencinin yerleştirme puanı) X AGNO şeklinde bir ortalama hesabı yapılıyor. Ama genel olarak 4 üzerinden en az 3 ortalama istiyorlar bunun için aynı zamanda.
Ayrıca bu hesaplama sonucunu bir liste halinde topluyorlar. İşlemin sonucu en yüksek olan en başta oluyor ve bölümün yerleşme kontenjanı her 50 kişi için 1 kişilik yer açılıyor. Bu durumda rekabet oluşuyor. Ortalamanı yüksek tutmalısın ki listede yüksek yerde olabilesin.

Yeni konular

Geri
Yukarı