7600 işlemci sıvı soğutma ya da kule tipi soğutma önerisi kasa

Alaycı tavırla ne alakası var 3.5k bütçe belirtmiş arkadaş gidipte merdiven altı ürün tavsiye ediyorsun?
7600e stok soğutucu bile rahat yeterken 3500 TL sırf harcanabilir diye harcamak da gereksiz.

Kaldı ki arkadaşın işlemci 74 dereceye çıkıyormuş, öyle aşırı sıcak bir değer değil.

Sıvı soğutma.

Kule olarak.

NH-U12A modeli de alınabilir. 158mm uzunlukla sıfısa sıfır neredeyse.

NH-D15 modeli 5mm ile sığmıyor kasaya diğer iki kule soğutucu ise kafa kafaya.

CPU-Z sisteminde Max 74 derece gösteriyor.

Afterburner üzerinden oyun içi sıcaklıklarınızı atabilir misiniz?

Son düzenleme:
Alaycı tavırla ne alakası var 3.5k bütçe belirtmiş arkadaş gidip de merdiven altı ürün tavsiye ediyorsun?

Merdiven altı ürün dediğin şeyi bende kullanıyorum ve gayet memnunum. O işlemciyi soğutacak alternatif ucuz bir seçenek daha sunuyorum, ister dikkate alır ister almaz konu sahibi arkadaş bu ona kalmış bir şey. Allah'a şükür görüyorum bütçeyi de kör değilim. Burası bir forum herkes istediği yorumu yapabilir. Sen de beğenirsin ya da beğenmezsin ama saygı duymak zorundasın.

Merdiven altı ürün dediğin şeyi bende kullanıyorum ve gayet memnunum. O işlemciyi soğutacak alternatif ucuz bir seçenek daha sunuyorum, ister dikkate alır ister almaz konu sahibi arkadaş bu ona kalmış bir şey. Allah'a şükür görüyorum bütçeyi de kör değilim. Burası bir forum herkes istediği yorumu yapabilir. Sen de beğenirsin ya da beğenmezsin ama saygı duymak zorundasın.
Bana reply atan sensin, yazdığın cümlelerle çelişiyorsun :D

7600e stok soğutucu bile rahat yeterken 3500 TL sırf harcanabilir diye harcamak da gereksiz.

Kaldı ki arkadaşın işlemci 74 dereceye çıkıyormuş, öyle aşırı sıcak bir değer değil.
Sana göre gereksiz bana göre gerekli. Arkadaşa görede gerekli demek ki 3500'e kadar çıkarım demiş. Herşeyin dip bucak ucuzunu kalitesizini almaya ne kadar meraklısınız. Sonra forumlarda tonla başlık açılıyor.

Sana göre gereksiz bana göre gerekli. Arkadaşa görede gerekli demek ki 3500'e kadar çıkarım demiş. Herşeyin dip bucak ucuzunu kalitesizini almaya ne kadar meraklısınız. Sonra forumlarda tonla başlık açılıyor.
Canın almak istedi diye gerekli olmuyor, milletin parasını boşa harcatmayın. Ben zaten atılan modeli alın demedim, boş boş konuşmayın. Gereklilik öznel bir şey değil. Sıcaklık düşükse gerekli değildir. O kadar basit. Sen almak "istersin", o ayrı bir şeydir.

7600, özellikle stok soğutucu yettiği, biraz daha sessiz ve serin çalışma isteniyorsa 1500 TL civarına DeepCool AK620, Noctua vs gibi performanslı ve uygun fiyatlı hava soğutucularla çok rahat çalıştığı için özellikle tercih edilen bir işlemci.

Elle tutulur bir performans getirisi olmayacak bir soğutucuya 3,5K vermek yerine SSD, Ram, bir üst model ekran kartı vs bir sürü farklı ve daha faydalı yere harcanır o para. Kendi anne babanızın parasını harcar gibi millete bol keseden para harcatmayın bir zahmet.

7600, özellikle stok soğutucu yettiği, biraz daha sessiz ve serin çalışma isteniyorsa 1500 TL civarına DeepCool AK620, Noctua vs gibi performanslı ve uygun fiyatlı hava soğutucularla çok rahat çalıştığı için özellikle tercih edilen bir işlemci.

Elle tutulur bir performans getirisi olmayacak bir soğutucuya 3, 5K vermek yerine SSD, RAM, bir üst model ekran kartı vs bir sürü farklı ve daha faydalı yere harcanır o para. Kendi anne babanızın parasını harcar gibi millete bol keseden para harcatmayın bir zahmet.

R5 7600'e stok soğutucu nasıl yetiyor?

Farkında mısınız bilmem ancak yetiyor dediğiniz soğutucu 95 dereceleri gösteriyor testlerde.

Biraz daha serin ve sessiz çalışmasını istiyorsanız dediğiniz soğutucular 20 derece veya daha fazla fark gösterecektir. Tamam sıvı soğutma gereksiz benim gözümde de ancak elle tutulur fark oluyor.

Ayrıyeten arkadaşın dediği doğru T6 gayet kalitesiz ve Tofaş yedek parçası gibi soğutucu. SE-214-XT AG400 gibi kalitesi belli olan soğutucular daha mantıklı onun yanında.

Farkında mısınız bilmem ancak yetiyor dediğiniz soğutucu 95 dereceleri gösteriyor testlerde.
Gerçek kullanım benchmark testleri değil. 2K'da oyun oynarken %40 kullanıma bile ulaşmayacak CPU'nun termallerini, Cinebench multicore sıcaklığıyla falan ölçemezsin. Neye göre kime göre, hangi koşullarda yeterli veya yetersiz? Hangi kasada? Hangi çözünürlükte? Sürekli render alacak CPU'yu %100 kullanacaksa arkadaş o zaman evet, ek bir soğutucudan fayda görür, ama sadece oyun oynayacaksa, hele ki 2K üstünde oynayacaksa, soğutucu gerekliliği çok rahat tartışılır.

Ezbere "Stok soğutucu yetersiz kesinlikle 3500 TL soğutucuya harcayın" mı diyelim yani? Kaldı ki 7000 serisi işlemciler ufak undervolt ayarları ile 15-20 derece falan daha serin hale getirilebiliyor performans kaybı olmadan.

Kısaca evet, birçok koşulda sıradan kullanıcı, stok soğutucuyla yeterli performansı alabilir. Bu bir gerçek.

Biraz daha serin ve sessiz çalışmasını istiyorsanız dediğiniz soğutucular 20 derece veya daha fazla fark gösterecektir. Tamam sıvı soğutma gereksiz benim gözümde de ancak elle tutulur fark oluyor.
Oyunda işlemcinin 75 derece çalışmasıyla, 60 derece çalışmasının farkı ne? Kullanıcıya ne getirisi var o 15-20 derecelik elle tutulur farkın? 60 yerine 75'te çalışınca 3 senede bozulacak mı işlemci? 7600 aldığına göre zaten belli ki belirli bir bütçe içerisinde sistem dizmiş birisinin, 1500 TL fazladan harcamasının gerekliliği iyi değerlendirilmeli. O 1500 TL'yle belki 1x16 olan Ram'i 2x16'ya çıkaracak, belki çok ihtiyacı olan bir SSD daha ekleyecek sisteme. Sistemin tamamını bilmeden, daha iyi harcanacak bir yer olup olmadığını, oyunda kaç dereceye çıktığını bilmeden ben 1 kuruş bile harcanmasını öneremem şahsen.

Ayrıyeten arkadaşın dediği doğru T6 gayet kalitesiz ve Tofaş yedek parçası gibi soğutucu. SE-214-XT AG400 gibi kalitesi belli olan soğutucular daha mantıklı onun yanında.
Buna bir şey diyemem zaten. Ben de almışken 3-5 kuruş fazla verip daha kaliteli ürünler alınması taraftarıyım. Ama yukarıdaki arkadaş 3500 bütçe var diye 3500'ün tamamını harcatma niyetinde. Sizin attığınız AIO hariç diğer parçalar gayet makul, bu sisteme 3300 TL'ye 360mm sıvı soğutma almak ise bana göre kerizlik.

Gerçek kullanım benchmark testleri değil. 2K'da oyun oynarken %40 kullanıma bile ulaşmayacak CPU'nun termallerini, Cinebench multicore sıcaklığıyla falan ölçemezsin. Neye göre kime göre, hangi koşullarda yeterli veya yetersiz? Hangi kasada? Hangi çözünürlükte? Sürekli render alacak CPU'yu %100 kullanacaksa arkadaş o zaman evet, ek bir soğutucudan fayda görür, ama sadece oyun oynayacaksa, hele ki 2K üstünde oynayacaksa, soğutucu gerekliliği çok rahat tartışılır.

İsterse 8K kullansın işlemci kendisini %5 kullansın fark etmez CPU sıcaklığı öyle aman aman değişmeyecek aynı karada olacaktır. Yani 2K oynayacak %40 kullanacak 1080P'de %100'den 20 derece farkı olacak diye bir şey yok gidip kendiniz de deneyebilirsiniz 3-5 derece düşüyorsa düşüyor 1080p ile 2K arasında.

Hele ki o işlemcinin öyle de böyle de kendini kullanmasına gerek olmayacağı için sıcaklıklar hemen hemen aynı olacaktır.

Ezbere "stok soğutucu yetersiz kesinlikle 3500 TL soğutucuya harcayın" mı diyelim yani? Kaldı ki 7000 serisi işlemciler ufak undervolt ayarları ile 15-20 derece falan daha serin hale getirilebiliyor performans kaybı olmadan.

Ben 3.500 harcayın demiyorum zaten ki sıvı soğutma balon üründür gözümde ancak isteyene önermek durumundayız parasını çöpe atmaması için değil mi?

X ibareli serilerde 15-20 derece düşürse de bunda düşmez o kadar. X serili işlemciler 105-110W'lık CPU'yu 60-65W'a düşürüyorsun 60-65W'lık CPU'yu 20-30W'a düşürüp aynı performansı alabilecek miyiz sizce?

Kısaca evet, birçok koşulda sıradan kullanıcı, stok soğutucuyla yeterli performansı alabilir. Bu bir gerçek.

Bu tip üst seviye bir sistemi olan kişiler için stok soğutucu birçok koşulda yetersiz kalacaktır bir süre sonra throttle yiyecektir. 15-20 dakika oynamıyoruz bu oyunu yeri geliyor 3-5 saat takılıyoruz ve o ince soğutucu ısındıkça ısınıyor üzerindeki fan da yetersiz gelmeye başlıyor soğutma için.

Isınacak fan hızlanacak, ısınacak fan hızlanacak, ısınacak fan son hızına gelecek, ısınmaya devam edecek throttle yemeye başlayacak işlemci hız kısacak, ısınacak 5-10fps kaya kaya oyun oynayacak arkadaş en sonda sistem kendini korumak için kapatacak kendini.

Oyunda işlemcinin 75 derece çalışmasıyla, 60 derece çalışmasının farkı ne? Kullanıcıya ne getirisi var o 15-20 derecelik elle tutulur farkın? 60 yerine 75'te çalışınca 3 senede bozulacak mı işlemci? 7600 aldığına göre zaten belli ki belirli bir bütçe içerisinde sistem dizmiş birisinin, 1500 TL fazladan harcamasının gerekliliği iyi değerlendirilmeli. O 1500 TL'yle belki 1x16 olan RAM'i 2x16'ya çıkaracak, belki çok ihtiyacı olan bir SSD daha ekleyecek sisteme. Sistemin tamamını bilmeden, daha iyi harcanacak bir yer olup olmadığını, oyunda kaç dereceye çıktığını bilmeden ben 1 kuruş bile harcanmasını öneremem şahsen.

Şimdi sen 1600RPM ile 75 derece var 2500RPM ile 75 derece var. Eğer 1600 ile görüyorsam ne gerek var çalışsın ama 2500RPM ile 75 derece oluyorsa 1500 fazladan verir 1600RPM ile 60 derece çalıştırabilecek bir soğutucu alırım mantık bu kadar basit.

SSD'ye ihtiyacı varsa ilk başta SSD alır, RAM ihtiyacı varsa RAM alır sonra konuyu açar soğutma önerisi ister demek ki ihtiyacı yok.

Kendi görüşleriniz ile insanların görüşlerini bence kıyaslamayın ihtiyacına göre bütçe ayırır ihtiyacına göre parça alır.

Mesela ben zamanında paramı x5460'ı soğutmak için paramı PF240'a bastım pişmanım o paraya o zamanda Noctuanın en tepe model hava soğutmalarını rahat alabiliyor üzerine para arttırabiliyordum.

Sizin attığınız AiO hariç diğer parçalar gayet makul, bu sisteme 3300 TL'ye 360mm sıvı soğutma almak ise bana göre kerizlik.

Benim gözümde de öyle ancak arkadaş sıvı soğutmam olsun diye heves ederse diye elinin altında kaliteli bir model bulunur diye atmak durmundayız.

7600 işlemci sıvı soğutma ya da kule tipi soğutma önerisi kasa ASUS GT301.
Bütçe maksimum 3.5k
Oyun oynarken bilgisayarım kendini resetliyor stok soğutucusu var yetmiyor onun için F/P güçlü bir şey olursa iyi olur.
Bilgisayarinizda baska bi sorun vardır. Normal şartlarda islemcinin okadar ısınıp kendini kapatması imkansız. En fazla frekansı düşer. Sıvı soğutmaya da gerek yok oyun için, 120mm fanlı hergangi bir kule tipi işinizi görür. Biostan pbo yu kullanarak underwolt da yapabilirsin

Merhaba BİOS güncel değilse güncelleyip kullanıp öyle karar verin. AM5 platformu yeni olduğu için belki uyumsuzluk sebebiyle resetliyordur.

Yeni konular

Geri
Yukarı