7600X işlemci maximum çalışma frekansı

l0kan1

Kilopat
Merhaba,
Yeni bir DDR5 sistem topladım. BIOS, tüm donanım ve Windows güncel. Sistemi test etmek için oyuna girdim ve HWMonitor adlı uygulama da işlemci frekansının çok saçma bir değer gösterdiğini gördüm. Bu konu hakkında bilgi sahibi olan varsa yardımınızı ve yorumunuzu bekliyorum. İşte uygulamanın ekran görüntüsü.

Ekran görüntüsü 2023-06-24 170555.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Farklı bir uygulama önerirseniz ona da bakmak isterim. 360l sıvı soğutucu zor soğutuyor işlemciyi.
Zor soğutuyordan kasıt nedir? İşlemci yükü testlerinde zaten 95 dereceye yakın olması gerekli işlemcinin am5 platformunun özelliği bu 95 dereceye erişene kadar ekstra güç çekmeye devam edecek. Isıdan rahatsızsanız biosdan ppt limit ekleyin ve negatif curve verin pbo ayarlarından. Aynı işlemciyi ak620 hava soğutma ile kullanıyorum 85W limit ve -30 curve ayarı ile 65 derecenin üzerine çıktığını pek olmuyor.

6000 MHz EXPO G.Skill RAM'lerim var. EXPO özelliğini açtığım zaman boot olmuyor. 5800 MHz'ye düşürüyorum. Sistem kararsız ve crash yiyorum. İzleme programlari 6675 MHz'ye Max turboladiğını gösteriyor. Anakart ASUS B650 m a 2. sıvı soğutma zor soğutuyor çünkü sistem kararsız. İşlemci 1.5 Volt gibi bir değere anlık çıkıp iniyor.

Geri
Yukarı