7800x3D işlemci yükte 85 dereceye ulaşıyor

ThexMachine

Hectopat
Daha fazla  
RAM
Kingston fury ddr5 32gb 6000 MHz cl36
Ekran kartı
7800xt xfx qick
Anakart
MSI b650 gaming plus wifi
İşlemci
7800x3d
Öncelikle iyi sosyaller dostlar.
6 ay önce aldığım yeni sistemde 7800x3D ve DeepCool AK620 kule tipi soğutucu kullanıyordum, birçok oyunda sorun yaratmasa da işlemciye yüklenen oyunlarda +80 dereceleri görüyordum ve 360 mm sıvı soğutmaya geçmeye karar verdim.
Bugün Arctic Liquid Freezer II 360 aldım kurulumunu yaptım, lakin yine de istediğim performansı elde edemedim.

Black Desert Online oynayan birisiyim ve azı yerlerde 79'lara dayandığını gördüm, aynı işlemci arkadaşlarımdada var onların stabil 60-70 arası ben sürekli +70 deyim. Bu sefer BIOS'da denemediğim ayar kalmadı lakin 0 sonuç.
PBO Advanced alıp cur. Op. Açıp negative 30 aldım olmadı PBO Auto yaptım olmadı sürekli sonuç aynı OCCT'de 85Cleri görüyor yine hava soğutma varkende 85 C görüyordu o kadar para verip istediğim sonucu alamamak beni üzdü sorun nedir acaba var mı aynı sorunu yaşayıp çözüm bulabilen.

Öncelikle iyi sosyaller dostlar.
6 ay önce aldığım yeni sistemde 7800x3D ve DeepCool AK620 kule tipi soğutucu kullanıyordum, birçok oyunda sorun yaratmasa da işlemciye yüklenen oyunlarda +80 dereceleri görüyordum ve 360 mm sıvı soğutmaya geçmeye karar verdim.
Bugün Arctic Liquid Freezer II 360 aldım kurulumunu yaptım, lakin yine de istediğim performansı elde edemedim.

Black Desert Online oynayan birisiyim ve azı yerlerde 79'lara dayandığını gördüm, aynı işlemci arkadaşlarımdada var onların stabil 60-70 arası ben sürekli +70 deyim. Bu sefer BIOS'da denemediğim ayar kalmadı lakin 0 sonuç.
PBO Advanced alıp cur. Op. Açıp negative 30 aldım olmadı PBO Auto yaptım olmadı sürekli sonuç aynı OCCT'de 85cleri görüyor yine hava soğutma varkende 85 C görüyordu o kadar para verip istediğim sonucu alamamak beni üzdü sorun nedir acaba var mı aynı sorunu yaşayıp çözüm bulabilen.

Soğutucu işlemciye düzgün temas ediyor mu?
Kullanılan macun nedir?
Radyatörün pompası çalışıyor mu?

Soğutucu işlemciye düzgün temas ediyor mu?
Kullanılan macun nedir?
Radyatörün pompası çalışıyor mu?

Defalarca kurulum yaptım macun okey, Arctic Liquid Freezer II 360 içinde MX5 çıkıyor ve pompa kablosu yok sadece CPU fan kablosu var tak kullan yapıyorsun.

Aynı sıvı soğutucuyu bende söyledim. 13700k için kullanacağım. Yakın zamanda kasayı toplarım. Sadece yaptığın her şey doğru gözüküyor değerler neden böyle görünüyor. Anlayamadım.

3 aydır falan R7 7700 LS520 SE kullanıyorum sıcaklık değerleri saçma sapan. Bu 7000 serisi ile ilgili herkes sıcaklıklarla ilgili problemler yaşıyor.

3 aydır falan R7 7700 LS520 SE kullanıyorum sıcaklık değerleri saçma sapan. Bu 7000 serisi ile ilgili herkes sıcaklıklarla ilgili problemler yaşıyor.
Ben yaşamıyorum? Kontaktı yapamıyorsunuz ya da macunu cok fazla sürüyorsunuz.

Bu arada LF II kullanırken offset mount yaptıgınızdan emin olun.

1710230779477.png

Alakası yok CM Masterliquid ML240L V2 kullanırken boşta 60 derece yükte 90 derece görüyordum. Şuan boşta 45-52 derece yükte 70 dereceyi geçmiyor ama millet boşta 30-35 falan diyor.
Ortam sıcaklığı kaç derece ise ben onun 2-3 derece üstünü görüyorum boştayken.

Pompa ve fanlar yavaş devirde çalışıyor ise CPU çok ısınır.
Biosta Cpu-fan ı maximumda çalıştırıp kontrol edin.

Aynı işlemci ve soğutucu ile yükte 75 C oluyor maximum.
Soğutucunun montajını klavuza bakarak yapın, birkaç püf noktası var.
Link

Biraz uğraşlar sonucu OCCT link pack testinde 76C düşürebildim curv. OPT. All Core yapıp neg 22 yaptım, CPU offset voltage -'yi 0.0500 yaptım ve 10 derece daha serin çalışmaya başladı.

Pompa ve fanlar yavaş devirde çalışıyor ise CPU çok ısınır.
BIOS'ta CPU-fan ı maximumda çalıştırıp kontrol edin.

Aynı işlemci ve soğutucu ile yükte 75 C oluyor maximum.
Soğutucunun montajını kılavuza bakarak yapın, birkaç püf noktası var.
Link

Emin ol onda sorun yok her şey doğru kuruluma dair, AK620 ile de çok ısınıyordu, haddinden fazla hem de slicon lotto bize vurmadı kısacası.

Geri
Yukarı