7800x3D ve 4070'li sisteme parça önerisi

Hocam öncelikle önerileriniz için teşekkür ederim. Geçen haftaya kadar 4070 Ti & 7500F ikilisini düşünüyordum ben de. Ancak %60 1080P'de bahsettiğim oyunlarda ve %40'ta 2K monitör ile (hikayeli oyunlarda vs) kullanacağım için bu işlemciyi seçip ekran kartını düşürdüm. Bunun da sebebi 1080P'de darboğaz ve input lag olabilir korkusuydu. Dün indirim vardı Colorful 4070'i 16.250 TL'ye aldım. Soğutucuya gelirsek sizce yeterli olur mu? Tam emin olamamakla birlikte araştırdığım kadarıyla o siteden alışveriş yapanlar olmuş oradan ve güvenilir yazmışlar. Anakart'ı da aldım o da indirimdeydi. Şu an parçalar uyumluysa kalanı linktekiler olarak toplamayı düşünüyorum. Kasa ve PSU seçemedim hiç anlamıyorum o konulardan ama 550W yeter demişlerdi ben garanti olsun diye 650watt 80+ Gold düşünüyorum. Kasa öneriniz varsa veya sizin de almayı düşündüğünüz modeller atabilir misiniz? 3000-3500 TL bütçem var kasa için.

2K da hikayeli oyun %40 az bir oran değil hocam. O zaman kesinlikle 7800x3D + kule tipi soğutucu alın. Konu da çok fazla FPS ağırlıklı gibi görünce o şekilde yorum yaptım. Benim tavsiyem soğutucu tarafında pa 120 olur. Arkadaşıma da topladık sistemi geçen ay işlemci ve soğutucudan hiç şikayet etmedi. Bende de kutuda duruyor daha kasayı almadım alınca toplayacağım. bence forumda çok fazla bilgisiz insan dolu. Mutlaka alacağınız parçaların YouTube'dan incelemelerine, diğer parçalar ile uyumluluğuna ve oyun testlerine bakın derim. Kasa kısmında benim bütçem 5.000'e kadar olduğu için şu an birkaç model var ama maalesef hiçbiri 3.000-3.500 TL seviyesinde değil. Marka olarak Cooler Master, Corsair, Deep cool, NZXT, Lian Li markalarından parçalarınızla uyumlu tercih edilebilir. PSU olarak 650W Gold+ veya üstü olmasına özen gösterin diğer markalara ek PSU tarafında FSP olabilir.

2K da hikayeli oyun %40 az bir oran değil hocam. O zaman kesinlikle 7800x3D + kule tipi soğutucu alın. Konu da çok fazla FPS ağırlıklı gibi görünce o şekilde yorum yaptım. Benim tavsiyem soğutucu tarafında pa 120 olur. Arkadaşıma da topladık sistemi geçen ay işlemci ve soğutucudan hiç şikayet etmedi. Bende de kutuda duruyor daha kasayı almadım alınca toplayacağım. bence forumda çok fazla bilgisiz insan dolu. Mutlaka alacağınız parçaların YouTube'dan incelemelerine, diğer parçalar ile uyumluluğuna ve oyun testlerine bakın derim. Kasa kısmında benim bütçem 5.000'e kadar olduğu için şu an birkaç model var ama maalesef hiçbiri 3.000-3.500 TL seviyesinde değil. Marka olarak Cooler Master, Corsair, Deep cool, NZXT, Lian Li markalarından parçalarınızla uyumlu tercih edilebilir. PSU olarak 650W Gold+ veya üstü olmasına özen gösterin diğer markalara ek PSU tarafında FSP olabilir.

Anladım, o soğutucuyu alıyorum o zaman. Diğer parçalar da uyumlu sanırım birkaç siteden baktım uyumluluklarına. NZXT C650 PA-6G1BB-EU 650W 80+ Gold Full Modüler Power Supply - incehesap.com PSU olarak bunu düşünüyorum eğer bir sorunu yoksa ve böyle yaparsam kasaya bütçem artıyor. Eğer performans olarak fark ediyorsa 4000-4500 TL bandına çıkabilirim kasada. Bu aralıkta almayı düşündüğünüz varsa veya alırsanız fikrinizi almak isterim. Çok fazla kasa markası ve modeli var seçemiyorum 😃

Anladım, o soğutucuyu alıyorum o zaman. Diğer parçalar da uyumlu sanırım birkaç siteden baktım uyumluluklarına. NZXT C650 PA-6G1BB-EU 650W 80+ Gold Full Modüler Power Supply - incehesap.com PSU olarak bunu düşünüyorum eğer bir sorunu yoksa ve böyle yaparsam kasaya bütçem artıyor. Eğer performans olarak fark ediyorsa 4000-4500 TL bandına çıkabilirim kasada. Bu aralıkta almayı düşündüğünüz varsa veya alırsanız fikrinizi almak isterim. Çok fazla kasa markası ve modeli var seçemiyorum 😃

Kelin ilacı olsa başına sürermiş 😁araştırma yaparken yaptığım liste şu şekilde, kendimce + ve - yazmaya çalıştım.

Cooler Master Masterbox TD500 V2 mesh.
+Cooler Master kalitesi, mesh panel, büyüklük, serinlik.
-Fan sesi problemi bazı kullanıcılarda olmuş.

Cooler Master Master Case H500 mesh.
+Cooler Master kalitesi, mesh panel, büyüklük, serinlik.
-Eski bir kasa, HDD yuvaları bolca mevcut(artık kullanılmadığı için gereksiz alan). Fan kısmını bilmiyorum.

Lian Li O11 dynamic EVO.
+Görüntüsü, büyük, geniş, dikey VGA desteği, çok fazla kullanım yöntemi var.
-Mesh yok, ekstra çok fazla fan satın almak gerekiyor.

NZXT h series H7.
Tam inceleyemedim ama bayağı güzel görünüyor.

Phanteks Eclipse P600S - 5K'nın bir tık üstü.
+Sessizliği ve malzeme kalitesi çok ön planda, fan kontrolcüsü dahili geliyormuş, çok moduler her tarafı sök tak yapılabiliyor.
-Fiyat, bana göre bir eksi değil ama bazı yorumlarda görüntüsü iyi değil yazılmış.

Son düzenleme:
@mrslyfox aynı kasalara bakıyordum ben de 😃 eğer 3000-3500 TL bandında aynı performansta olanlar varsa onları tercih edip SSD ekleyeceğim.
@BerkayZ87 hocam siz sanırım kasa konusunda bilgilisiniz forumda birkaç konuda gördüğüm kadarıyla. Bize yardımcı olabilirseniz çok iyi olur 🙂
@Oreki hocam sizden de PSU önerisi bekliyoruz. Benim sistemime 650W 80+ Gold yetiyor sanırım. F/P 3000 TL'yi geçmeyecek şekilde(hatta varsa daha ucuzu aynı performansta) olursa çok iyi olur 🙂 NZXT C650 PA-6G1BB-EU 650W 80+ Gold Full Modüler Power Supply - incehesap.com PSU olarak bunu düşünüyorum şu an. Konunun ilk sayfasındaki Thermaltake Versa T27'deki PSU hakkında da fikrinizi almak isterim.

@mrslyfox aynı kasalara bakıyordum ben de 😃 eğer 3000-3500 TL bandında aynı performansta olanlar varsa onları tercih edip SSD ekleyeceğim.
@BerkayZ87 hocam siz sanırım kasa konusunda bilgilisiniz forumda birkaç konuda gördüğüm kadarıyla. Bize yardımcı olabilirseniz çok iyi olur 🙂
@Oreki hocam sizden de PSU önerisi bekliyoruz. Benim sistemime 650W 80+ Gold yetiyor sanırım. F/P 3000 TL'yi geçmeyecek şekilde(hatta varsa daha ucuzu aynı performansta) olursa çok iyi olur 🙂 NZXT C650 PA-6G1BB-EU 650W 80+ Gold Full Modüler Power Supply - incehesap.com PSU olarak bunu düşünüyorum şu an. Konunun ilk sayfasındaki Thermaltake Versa T27'deki PSU hakkında da fikrinizi almak isterim.

Vallahi şu kasa işini de çözsem rahatlıcam önerilere açığız arkadaşlar.

Değil.

Eki Görüntüle 2024540

Ak - ag isimleri sadece RGB gibi görüntü etmeni. 260 watt güç çekimi esnasında AK620 2.7 derece daha düşük sıcaklık veriyor ve bunu 4-5 desibel daha sessiz çalışarak yapıyor.

Eki Görüntüle 2024548

Soğutma olarak AK620'nin daha iyi olduğunu düşünüyorum ben de. Epey araştırmıştım onu. Fakat şöyle bir şey sormak istiyorum hem size hem mesajı gören herkese. AK620 7800x3D işlemciyi soğutabilir mi? Ben sanmıyorum. En az 240 hatta mümkünse 360mm sıvı soğutucu gerekmez mi? LS720 gibi.

Hocam öncelikle 7800x3D için birçok tarz oyun oynamak isterseniz mantıklı. Hele ki işlemci üzerine yük bindiren MMORPG tarzı. Açık dünya oyunları vs. tek düze sürekli CS2 tarzı oyunlar oynayacaksanız 7800x3D'e ihtiyacınız yok. 7800x3DDen bütçe kısıp ekran kartını yükseltirseniz daha fazla FPS alırsınız. Ama yok işlemci kısmında kafam rahat olsun farklı oyunlarda oynamak isterim derseniz hem TDP değeri düşük olduğu için hem kule tipi soğutucuyla uygun fiyatla soğutucuyu da aradan çıkarabildiğiniz için 7800x3D mantıklı tercih olur. Bende şu an sistem topluyorum bir tek kasa kaldı. Sistem bilgim şu an şu şekilde:

• Anakart: MSI Pro B650M-P AMD B650 AM5 soket DDR5 6000(OC)MHz mATX anakart aaaa11MSI0005.
  • İşlemci: AMD Ryzen 7 7800x3D.
  • Soğutucu: Thermalright peerless Assassin 120 SE ARGB.
  • Ekran kartı: Sapphire RX 7800 XT Nitro+
  • RAM: G.Skill flare X5 32 GB 2 X 16 GB DDR5 6000 MHz ( F5-6000J3038F16GX2-FX5 )
  • SSD: Samsung 980 Pro NVMe M.2, 1 TB SSD.
  • PSU: Corsair HX750 750watt 80+ Platinum tam modüler 140mm fanlı güç kaynağı siyah.
  • Kasa?
Diğer arkadaşların yaptığı yorumlar üzerinde aşırı bilgim yok ama yabancı kaynaklarda gördüğüm kadarıyla kullanıcılar pa 120'nin AK620'den daha iyi olduğunu söylemişler. Link olarak bıraktığın site güvenilir ise fiyat bence gayet iyi. Pa 120 için bende 1 ay önce falandı sanırım 1500 ile 1600 arasında bir fiyata almıştım. Her şeyin pahalandığını düşünürsek 7800x3D ile alınabilir. Diğer tarafta genelde CS2 tarzı oyunlar için işlemciye yük binmediği için 7500F tarzı işlemci öneriyorlar. Ben olsam sadece FPS oynayacaksam 7600X alırım kalan parayla ekran kartını yükseltirim.

Üstte yazdığım bir soruyu cevaplayabilir misin kardeşim sana zahmet. Hemen hemen benzer parçalardan oluşan sistem üzerine araştırma içerisindeyiz :)

Soğutma olarak AK620'nin daha iyi olduğunu düşünüyorum ben de. Epey araştırmıştım onu.
Hayır AK620 peerless assassine göre daha kötü, birçok yabancı kaynak var bunun hakkında.
AK620 7800x3D işlemciyi soğutabilir mi?
Fazlasıyla soğutur.
En az 240 hatta mümkünse 360mm sıvı soğutucu gerekmez mi?
Ak620 240mm sıvı soğutmalardan daha iyi performansına sahip.

Thermalright peerless assassin ise 280, 360mm sıvı soğutmalarla yarışır performansı var.

Hayır AK620 peerless Assassine göre daha kötü, birçok yabancı kaynak var bunun hakkında.

Fazlasıyla soğutur.

AK620 240mm sıvı soğutmalardan daha iyi performansına sahip.

Thermalright peerless Assassin ise 280, 360mm sıvı soğutmalarla yarışır performansa sahip.

İzlediğim ya da okuduğum hiçbir testte sizin dediğiniz gibi görmedim. 2-3 tane kaynak gösterme şansınız var mı acaba? Hele 240mm sıvı soğutmadan daha iyi oldukları konusuna hiç katılmıyorum. Söylediklerinize emin misiniz?

İzlediğim ya da okuduğum hiçbir testte sizin dediğiniz gibi görmedim. 2-3 tane kaynak gösterme şansınız var mı acaba? Hele 240mm sıvı soğutmadan daha iyi oldukları konusuna hiç katılmıyorum. Söylediklerinize emin misiniz?
kanıot.PNG

Aynı ses seviyesinde yapılan soğutma testi. Ak620 daha yüksek fan hızına sahip olmasına rağmen daha kötü.

360mm soğutmalar ile aralarında ortalama 5 derece fark var sıvı soğutmanın içideki sıvı ısındıkça aradaki fark kapanıyor.

Hele 240mm sıvı soğutmadan daha iyi oldukları konusuna hiç katılmıyorum.
Artık katılıyor musun ?

AK620 de 240mm radyatöre sahip.

Ve sıvı soğutmalar sıvı ile soğutmuyor, ısıyı sıvıyla taşıyarak yine hava ile soğutuyor ancak ısıyı taşımak her zaman verim kaybıdır.

Bundan dolayı 240mm sıvı soğutmanın daha iyi olma ihtimali yok.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı