7850K ve GTX 970 Oyunlarda FPS Sorunu

HolyKhal

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar, yaklaşık 1 ay evvel 3.800 TL tutarında yeni bir sistem topladım. Yavaş yavaş oyunları yüklemeye başladım ama yüklediğim oyunlarda FPS sorunu yaşıyorum. LOL gibi bir yüksek grafik istemeyen oyunda bile FPS 60'ı geçmiyor. Max Payne 3 yükledim FPS yine aynı 60. Oyun sorunsuz oynandığı için fazla dert etmedim ama bu sabaha karşı "Watch Dogs" isimli oyunu aldım ve oynamaya başladım. Sonuç rezalet, FPS kapalı bir mekanda bile 50'yi görmüyor. Araba sürmeye başlayınca FPS 20-25 civarında seyrediyor. MSI'nın "game app" isimli programından "OC Mode" ile çalıştırıyorum bir değişiklik olmuyor. Sistemimin özelliklerinin fotoğrafını koyuyorum, yardımcı olursanız çok sevinirim.

Adsız.png
dwa.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamlar kardeşim. Bütün yorumları okudum da herkes bir şey söylemiş resmen. :) Araştırdığım kadarıyla MSI Afterburner uygulaması her marka her çeşit kart ile uyumlu çalışabiliyor. Diğer arkadaşların önerdiği uygulamalar aynı işi görür mü bilmiyorum ama sosyalde ekran kartının ne kadar iş yapıp yapmadığını anlamak için bu programı kullanıyorlar sanırım. Programı açıp oyuna girdiğinizde oyunun ekran kartının ne kadarını kullandığını görebiliriz. Playcaw5 isimli program da aynı işi yapıyor galiba ama ben emin olamadım programın hangi ekran kartını gösterdiğinden. Performans sonuçları aynı APU'nun barındırdığı grafik işlemcisinden doğmuş gibi. Herkesin çamur attığı güzelim GTX 970 ekran kartının yapacağı iş değil. 3.5GB olayına da takılmaya hiç gerek yok için rahat olsun. Güzel bir sistemin var, umarım bir an önce problemin çözülür arkadaşım. Güle güle kullanman dileğiyle.

Hocam bu GPU-Z. Ben sizden CPU-Z görüntüsü istedim. :)
Evet öyle olmuş pardon :D buyrun Cpu-z

Selamlar kardeşim. Bütün yorumları okudum da herkes bir şey söylemiş resmen. :) Araştırdığım kadarıyla MSI Afterburner uygulaması her marka her çeşit kart ile uyumlu çalışabiliyor. Diğer arkadaşların önerdiği uygulamalar aynı işi görür mü bilmiyorum ama sosyalde ekran kartının ne kadar iş yapıp yapmadığını anlamak için bu programı kullanıyorlar sanırım. Programı açıp oyuna girdiğinizde oyunun ekran kartının ne kadarını kullandığını görebiliriz. Playcaw5 isimli program da aynı işi yapıyor galiba ama ben emin olamadım programın hangi ekran kartını gösterdiğinden. Performans sonuçları aynı APU'nun barındırdığı grafik işlemcisinden doğmuş gibi. Herkesin çamur attığı güzelim GTX 970 ekran kartının yapacağı iş değil. 3.5GB olayına da takılmaya hiç gerek yok için rahat olsun. Güzel bir sistemin var, umarım bir an önce problemin çözülür arkadaşım. Güle güle kullanman dileğiyle.
İnşallah, çok teşekkür ederim :)

Dosya Ekleri

• Adsızkkk.png
    Adsızkkk.png
    18,4 KB · Görüntüleme: 461
Evet öyle olmuş pardon :D buyrun Cpu-z

İnşallah, çok teşekkür ederim :)

BIOS a girin önce default hale getirin. Sonrada Advanced Mode girin. APU Multi. karşısında Auto yazması lazım. Onu 41 olarak değiştirin. Sonra tekrar test edin. Çarpan normal voltaj normal. Çok garip bu kadar düşük olmaması gerek.

BIOS a girin önce default hale getirin. Sonrada Advanced Mode girin. APU Multi. karşısında Auto yazması lazım. Onu 41 olarak değiştirin. Sonra tekrar test edin. Çarpan normal voltaj normal. Çok garip bu kadar düşük olmaması gerek.
Neyi default yapmam gerek? Bios'um çok karışık bi bios ne nerede bulunmuyor :D

Neyi default yapmam gerek? Bios'um çok karışık bi bios ne nerede bulunmuyor :D

Bütün ayarları default hale getireceksiniz hocam. Sonra sol altta Advanced Mode yazar. Ona tıklayın. İkinci segmede APU Multi. yazması gerek. Karşısında Auto yazacak Onu 41 yapın.

Peki deniyorum. Dediğinizi yaptıktan sonra tekrar Cpu-z ile test edeciğim değil mi?

Tekrar oyuna girin kaç FPS alacaksınız bakalım ekran kartı kullanımınız ne durumda olacak. CPU-Z ile degil Playcaw ile test edecegiz. Birtane daha fotograf eklersiniz. :)

Ek olarak monitör çözünürlügünüz kaç ? Oyun içi ayarlarından yükselte bildiğiniz kadar yükseltin hocam.

Tekrar oyuna girin kaç FPS alacaksınız bakalım ekran kartı kullanımınız ne durumda olacak. CPU-Z ile degil Playcaw ile test edecegiz. Birtane daha fotograf eklersiniz. :)

Ek olarak monitör çözünürlügünüz kaç ? Oyun içi ayarlarından yükselte bildiğiniz kadar yükseltin hocam.
Dediğiniz gibi bir yer bulamadım, dediğim gibi çok karışık bi bios menüsü var. Fotoğrafını atıyorum Advanced menüsünün.
Bu arada monitör çözünürlüğüm 1920x1080 32 bit 60 hz

Dosya Ekleri

• jdad.jpg
    jdad.jpg
    342,9 KB · Görüntüleme: 356
Dediğiniz gibi bir yer bulamadım, dediğim gibi çok karışık bi bios menüsü var. Fotoğrafını atıyorum Advanced menüsünün.
Bu arada monitör çözünürlüğüm 1920x1080 32 bit 60 hz

Extreme Tweaker ın içerisinde ne var hocam ? Birde CPU Confg. içerisindekilerin görüntüsünü atıverin. :LOL: Oyun ayarları 1920x1080 den düşükse işlemciye binen yük artar. Bu yüzden oyun içi çözünürlügüde kontrol edin.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı