7900 XT/XTX Sistem Önerisi

Vallahi biraz piyasa araştırması sonrası aldım gitti.

Son soru inşallah. :)
1)ASUS PRIME X670-P AMD X670 Soket AM5 DDR5 6400MHz(OC) M.2 Anakart fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
2)MSI PRO X670-P WIFI AMD X670 Soket AM5 DDR5 6600MHz (OC) M.2 Anakart fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

700 lira fark var.
Tomahawk B650M'i iade edip alayım mı sizce?

MSI X670'i aldım.
Sistem son haliyle:
-7900X işlemci.
-MSI Pro X670-P Wi-Fi anakart.
-XPG lancer 5600 MHz CL36 RAM.
-Kioxia Exceria Pro lSE10Z001tg8 1TB PCI-e NVMe M.2 SSD.
-Cougar GEX850 Full modüler Power Supply.
-Corsair 4000D CC-9011198-WW siyah e-ATX mid-Tower Gaming kasa.
-Cougar Aqua 280 mm sıvı işlemci soğutucu.
Toplam 29 bin küsur tuttu.
7900 XT/X ekran kartları piyasaya gelince sisteme eklenecek. Monitor Odyssey G7 32'. O zamana kadar işlemcideki tümleşik grafik birimi ile günlük kullanım idare edilecek.
Monitör: Odyssey G7 32' 2K.(son çıkan kartların Ama'sız 100+ FPS 1440p Gaming kartları olduğunu düşünüyorum çünkü.)

Değerli fikirleri ile katkı sağlayan herkese teşekkürler.

Hocam ben de 7900 XTX sistem toplamayı düşünüyorum. Fakat kasa ve sıvı soğutmayı değiştirip değiştirmemem konusunda bilgim yok.
Kasa Xigmatek Astro en 40933, soğutmam ise Cooler Master Liquid ML240l V2.
Bunları kullanabilir miyim?
İşlemci olarak ise 7800x3D beklenmeli midir?

Hocam ben de 7900 XTX sistem toplamayı düşünüyorum. Fakat kasa ve sıvı soğutmayı değiştirip değiştirmemem konusunda bilgim yok.
Söylentilere göre 7800x3D Ocakta tanıtılacak yani satışı en erken şubatı bulur ayrıca ülkemizin ekonomisini düşünürsen bugünün 10 bin lirası Şubatın 8 bin lirası olabilir, en büyük indirimlerin olduğu Kasım ayındayız şu an bu fırsatlar varken 7800x3D beklemenizi önermiyorum fazla.

Kasanın ekran kartı açısından bi sıkıntısı yok, 360 mm kadar destek veriyormuş. Fakat üst radyatör desteği max. 240 mm 7900x işlemci alacağınızı varsayarsam en az 280 mm sıvı soğutucu daha yakışır, haliyle böyle bir soğutucuyu üste değil öne takmanız gerekir. Tabii 240 mm de iş görür bence. Kasa ve soğutucu masrafına girmeyin.
7000x3d beklemek pek mantıklı değil çünkü hem yukarıda arkadaşın dediği gibi enflasyon olayı vs. var, hem şuanki işlemcilere göre daha üst bir fiyat segmentinde çıkar gibi görünüyor.. Tabii tüm bunların tercihi sizin..

Kasanın ekran kartı açısından bir sıkıntısı yok, 360 mm kadar destek veriyormuş. Fakat üst radyatör desteği Max. 240 mm 7900X işlemci alacağınızı varsayarsam en az 280 mm sıvı soğutucu daha yakışır, haliyle böyle bir soğutucuyu üste değil öne takmanız gerekir. Tabii 240 mm de iş görür bence. Kasa ve soğutucu masrafına girmeyin.
7000x3D beklemek pek mantıklı değil çünkü hem yukarıda arkadaşın dediği gibi enflasyon olayı vs. var, hem şu anki işlemcilere göre daha üst bir fiyat segmentinde çıkar gibi görünüyor. Tabii tüm bunların tercihi sizin.

Hocam 7700X işimi görür gibi geldi oyun için. Kasa ve soğutucu değiştir dediler, kasam önden az hava aldığı için cayır cayır yanar dendi. Sizce bu kasa ve soğutucu işimi görecek midir böyle bir sistemde. Çok mu sıkış sıkış olur?

Elbetteki bu seviye bi sistem için en temizi kasayı da içinize sinen daha iyi bi model ile değişmek fakat soğutucunuzun 7700x için yeterli olduğunu düşünüyorum.

Kasayı da değişmek istemiyorsanız. Sistemi alın, testler yapın biraz kullanın sıcaklık değerlerini gözlemleyin ksfanıza yatmazsa değişirsiniz, gerek görmezseniz kullanmaya devam edersiniz..

Son düzenleme:
Elbetteki bu seviye bir sistem için en temizi kasayı da içinize sinen daha iyi bir model ile değişmek fakat soğutucunuzun 7700X için yeterli olduğunu düşünüyorum.

Kasayı da değişmek istemiyorsanız. Sistemi alın, testler yapın biraz kullanın sıcaklık değerlerini gözlemleyin ksfanıza yatmazsa değişirsiniz, gerek görmezseniz kullanmaya devam edersiniz.

Mantıklı ama sistemi almam biraz sürecek, kasa ve PSU şimdiden alsam mı diye düşünüyordum indirimde bulursam. Phanteks P600S ya da P500A önerdiler. Gerek olup olmadığı konusunda karar verebilmiş değilim. Beklemek de mantıklı test edebilmek açısından. Kafam karışık bu konuda.

Mantıklı ama sistemi almam biraz sürecek, kasa ve PSU şimdiden alsam mı diye düşünüyordum indirimde bulursam. Phanteks P600S ya da P500A önerdiler. Gerek olup olmadığı konusunda karar verebilmiş değilim. Beklemek de mantıklı test edebilmek açısından. Kafam karışık bu konuda.
Kararı cüzdanınız verecek o zaman :)

Valla biraz piyasa araştırması sonrası aldım gitti..

Son soru inş. :)
1)ASUS PRIME X670-P AMD X670 Soket AM5 DDR5 6400MHz(OC) M.2 Anakart fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
2)MSI PRO X670-P WIFI AMD X670 Soket AM5 DDR5 6600MHz (OC) M.2 Anakart fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

700 lira fark var.
Tomahawk b650m'i iade edip alayım mı sizce?

MSI X670'i aldım.
Sistem son haliyle:
-7900x işlemci.
-MSI PRO X670-P WIFI anakart.
-XPG Lancer 5600 Mhz CL36 Ram.
-Kioxia Exceria Pro LSE10Z001TG8 1TB PCIe NVMe M.2 SSD.
-Cougar GEX850 Full Modüler Power Supply
-Corsair 4000D CC-9011198-WW Siyah E-ATX Mid-Tower Gaming Kasa
-Cougar Aqua 280 mm sıvı işlemci soğutucu.
Toplam 29 bin küsür tuttu.
7900 XT/X ekran kartları piyasaya gelince sisteme eklenecek. Monitor Odyssey G7 32'. O zamana kadar işlemcideki tümleşik grafik birimi ile günlük kullanım idare edilecek.
Monitör: Odyssey G7 32' 2k.(Son çıkan kartların AMA'sız 100+ fps 1440p gaming kartları olduğunu düşünüyorum çünkü.)

Değerli fikirleri ile katkı sağlayan herkese teşekkürler.
GÜNCELLEME: Corsair 4000D kasada, 280 mm soğutucu anakart ve ram tipine bağlı olarak yer sıkıntı yapabiliyormuş. Bu sebeple kasa, 'Msı Mag Vampırıc 300R Mıdnıght Green Lamine' ile DEĞİŞTİRİLMİŞTİR. Bilginize..

Kararı cüzdanınız verecek o zaman :)

GÜNCELLEME: Corsair 4000D kasada, 280 mm soğutucu anakart ve ram tipine bağlı olarak yer sıkıntı yapabiliyormuş. Bu sebeple kasa, 'Msı Mag Vampırıc 300R Mıdnıght Green Lamine' ile DEĞİŞTİRİLMİŞTİR. Bilginize..
Edit: Soğtucu, aynı modelin 360 mm'lik olanı ile güncellendi.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı