7K laptop tavsiyesi

Gamer36

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar, evimde iyi bir masaüstü PC var. (oyun, Photoshop vs onda yaparım)
Dışarıda, üniversite de kullanabileceğim veya bugünde kütüphanede çalışayım deyip götüreceğim laptop arıyorum.
(Bilgisayar müh. Okuyorum bu arada)
IPS olmasını istiyorum tabii ki de, oyun vs oynamayacağım. (IPS ile TN arasında ne kadar fark olur bilmiyorum aslında varsa tavsiyeniz bilginiz yazarsanız iyi olur)
Bir de 14inç mi 15.6 mı karar veremedim hangisi iyi olur (genellikle yazılım için kullanacağım)
Fiyat biraz fazla veya az olabilir az daha biriktir bunu alman çok daha mantıklı dediklerinizde olabilir.

2. El Macbook düşünür müsünüz? 7000'e alacağınız bilgisayarlar çok güçlü olmaz, zaten oyun da oynamayacağım diyorsunuz. 7000-8000 civarındaki Macbooklar yakışabilir. Pil süreleri çok uzun Macbook'ların.

Son düzenleme:
2. El Macbook düşünür müsünüz? 7000'e alacağınız bilgisayarlar çok güçlü olmaz, zaten oyun da oynamayacağım diyorsunuz. 7000-8000 civarındaki Macbooklar yakışabilir. Pil süreleri çok uzun Macbook'ların.
mesela bir kaç tane örnek link atabilir misiniz?
https://www.epey.com/laptop/lenovo-v15-g2-82kd004atx.html

Fena değil gibi. Bütçe 8-9 arasına çıkarılabilirse Huawei notebooklar harika olur. Kütüphane vs. gibi yerlerde batarya performansı, ekran parlaklığı hayat kurtarır.

Huawei'ler de RAM artırma sorunu var. 8 GB RAM bazen sıkıntı oluşturabilir.

Mesela birkaç tane örnek link atabilir misiniz?

Huawei'ler de RAM artırma sorunu var. 8 GB RAM bazen sıkıntı oluşturabilir.

Ultrabook modellerin çoğunda var bu RAM artırma sorunu, 8 GB bellek programlama vs. için yeterli fakat daha spesifik programlarda yetersiz kalabilir.

Java backend developerim ve 8 GB bellekli MacBook kullanıyorum, fazlasıyla yetiyor.

Ultrabook modellerin çoğunda var bu RAM artırma sorunu, 8 GB bellek programlama vs. için yeterli fakat daha spesifik programlarda yetersiz kalabilir.

Java backend developerim ve 8 GB bellekli MacBook kullanıyorum, fazlasıyla yetiyor.

Mac daha az RAM kullanıyor diye duymuştum ne kadar doğru bilmiyorum ama.
Mac'lerin şarjı ortalama ne kadar gidiyor?
BU laptop nasıl peki 5.5k ya? İleride Mac alırım gibi düşüncesiyle.

1.5 yıl sonrasında bir ekleme yapmak istiyorum.

Yetmiyor arkadaşlar. Mikroservislere gireyim, birden fazla instance ayağa kaldırayım, bir de dockerize edeyim dediğiniz anda 16 GB belleğin birkaç saniye içerisinde nasıl yok olduğunu hayretle izliyorsunuz.

macOS, Linux gibi işletim sistemlerinde, sistemin bellek kullanımı Windows işletim sistemlerine göre daha düşük oluyor fakat yine de büyük sorun teşkil edebiliyor.

Günümüz şartlarında yazılım geliştirmede kullanılacak bir bilgisayarın başlangıcı eğer Windows tabanlı ise 24 GB - 32 GB civarında olmalı.

Yazılıma yeni başladım, biraz temelleri öğreneyim, ufak projeler yapayım beni idare etsin diyorsanız 8 GB - 16 GB aralığı yeterli olabilir. Fakat günün sonunda kendinizi bilgisayara Linux kurarken bulacaksınız. Bir süre sonra bu da yeterli olmayacak.

Söylediklerimin tamamı Java ile backend development için, belirli bir tecrübe sonrasında geçerlidir. Farklı platform, farklı yazılımlarda ihtiyaçlar artabilir ya da azalabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı