8.000 TL bandında sistem toplama

stew

Kilopat
Daha fazla  
Elimdeki MacBook Pro 15" (560X içeren) 2018 makineyi satıp. MacBook Pro 13" ve PC toplamak istiyorum.
Forumda zamanında çok PC topladım. Çok vakit harcadım ve yeniden buralara artık bir yazılım mühendisi öğrencisi olarak gelip konu açmak benim için çok onur verici bir şey. Aşağıda durumdan bahsettim.
i5 10600
Gigabyte Z490M GAMING X 4400MHz(OC)
Kingston 16 GB HyperX Siyah 2666MHz CL13
Gigabyte GeForce GTX1660 OC 6G 6 GB
Kingston 250GB KC2000 NVMe
NZXT CA-S340W-W3

Sıvı soğutucu, modüler bir PSU ve monitöre ihtiyacım var. Karar veremedim. Önerilerinize açığım. Bütçeyi çok aşmamaya da dikkat edersek öneri veren arkadaşlar çok sevinirim.
İşlemcim K olmadığından Z serisi bir anakart almak da pek doğru gelmiyor lakin B serisi fiyatlarında neredeyse diyerek sepete ekledim. Teşekkür ediyorum şimdiden, iyi sosyaller dilerim.

Son düzenleme:
Elimdeki MacBook Pro 15" (560X içeren) 2018 makineyi satıp. MacBook Pro 13" ve PC toplamak istiyorum.
Forumda zamanında çok PC topladım. Çok vakit harcadım ve yeniden buralara artık bir yazılım mühendisi öğrencisi olarak gelip konu açmak benim için çok onur verici bir şey. Aşağıda durumdan bahsettim.
i5 10600
Gigabyte Z490M GAMING X 4400MHz(OC)
Kingston 16 GB HyperX Siyah 2666MHz CL13
Gigabyte GeForce GTX1660 OC 6G 6 GB
Kingston 250GB KC2000 NVMe
NZXT CA-S340W-W3

Sıvı soğutucu ve modüler bir PSU istiyorum. Karar veremedim. Önerilerinize açığım. Bütçeyi çok aşmamaya da dikkat edersek öneri veren arkadaşlar çok sevinirim.
İşlemcim K olmadığından Z serisi bir anakart almak da pek doğru gelmiyor lakin B serisi fiyatlarında neredeyse diyerek sepete ekledim. Teşekkür ediyorum şimdiden, iyi sosyaller dilerim.
Oyun için mi olacak ? Yoksa iş mi ? Render mı ?

Oyun için mi olacak ? Yoksa iş mi ? Render mı ?

Kurgu, edit ve render işlemlerim oluyor. Bunları macbookda da yapabiliyorum fakat hem elimdeki cihazı satıp 13” modele geçip okula giderken dışarıda taşnabilirlik konusunda işimi görüp hem de evimde güzel bir sistem toplamak istedim. Çok gamer bi insan değilim. Bir kaç fps ve moba oyunu oynarım o kadar.

Değerli önerileriniz dikkate değer, çok teşekkür ederim. Özür dileyerek monitöre ihtiyacım olduğunu yazmayı unutmuşum konuya 😅

Selamlar, ikince el düşünür müsünüz? Şubat ayında topladığım masaüstümü satmayı planlıyorum sistem özellikleri şöyle:
Ryzen5 3600
Msi gtx 1660super
B450 tomahawk max anakart
corsair vengeance lpx 16gb(2x8gb) 3000mhz ram
samsung 860 evo 500gb ssd
toshiba 2tb hdd
Arctic freezer 34 esports duo işlemci sogutucu
Corsair spec delta 550w kasa

Hem sıfır hem de ikinci el fiyatlarını inceleyip 7000tl'yi uygun gördüm kasanın satış fiyatı olarak.
AOC 27G2U monitörüm var onu da satmayı planlıyorum onun da fiyatı: 1900tl.

Daha ilana koymadım. Ben de laptop almak için satıyorum, bütçem el verirse macbook 13 almayı planlıyorum ben de. Oyun oynama hevesiyle topladım ama oyun oynamıyorum o yüzden satmayı düşünüyorum.Toplarken çok araştırdım, uzun ömürlü olsun başımı ağrıtmasın diyerek seçtim donanımları. Kutuları duruyor ve garantililer, hepsiburada itopya gibi sitelerden aldım.( Forumun kurallarına aykırımı buraya yazmam bunu bilmiyorum eğer oyleyse silersiniz.)

Konuyu intel ve amd savaşına döndürmek istemiyorum. Lakin şimdiye kadar intel kullandım ve toplayacağım parçaları da hem intel tabanlı düşünüyordum hem de biraz daha premium hissi veren parçalar olarak nitelendiriyorum bunları ben, seçince - lütfen yanlış anlamayın - kastettiğim (g.skill, crucial, aerocool gibi markalar yerine kingston corsair nzxt gibi, dışarıdan da bakılınca sanki bir mac şıklığında istiyorum açıkçası) @GoodBye^^ lütfen beni yanlış anlamayınız. Ki Ryzen 5 3600 ve 5700XT beni benden alıyor bi noktada. Aklımı karıştıracak kadar F/P farkı var çünkü. Ve sayın @mseryındex açıkçası bilgisayar toplamayı hep istedim lakin hiç kendi bilgisayarımı toplayamadım. O sebeple sizi umutlandırmak istemem. Yine de değerli teklifiniz için minnettarım. Son olarak sayın @Akerfeldt sizlerin değerli fikirleri beni müteşekkir edecektir. Konuyu biraz okursanız hem isteklerimi anlayacak hem de arada kalmamı anlayacaksınızdır.

9 Parça ürün 7968 TL yapıyor bir bak istersen.

Intel tek çekirdek performansıda her zaman başarılıdır. Oyunlarda tek çekirdek performansı yüksek olanda fazla FPS verirler.
i5 10400F ve 5700XT sistem alabilirsiniz fakat ek olarak soğutma almalısınız. Intel stok fanı ısınacaktır. Büyük fark yok AMD alırsanız ileride hız aşırtma yapabileceksiniz ve stok fan yetecektir.

Intel tek çekirdek performansıda her zaman başarılıdır. Oyunlarda tek çekirdek performansı yüksek olanda fazla FPS verirler.
i5 10400F ve 5700XT sistem alabilirsiniz fakat ek olarak soğutma almalısınız. Intel stok fanı ısınacaktır. Büyük fark yok AMD alırsanız ileride hız aşırtma yapabileceksiniz ve stok fan yetecektir.
Dediğiniz gibi, haklısınız. Üstüne pek söylenecek bi şey yok. Ya full amd sistem toplayacağım ya da işlemci intel, ekran kartı yine amd olacak şekilde. Böyle bir imkan varken 1660 almak beni ahmak hissettirir çünkü.

Geri
Yukarı