8+16 RAM Dual channel olur mu?

Bütçe
600

Cadoky

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, 2. el bir Acer Nitro 5 aldım üstünde tek slot 16 GB DDR4 3200MHz CL22 RAM takılı ve oyunlarda olması gerekenden bir 15 FPS kadar düşük alıyorum. Ayrıca zaten 16'nın üstüne çıkarma niyetim vardı ama RAM fiyatları uçmuş. 16+16 yapmak için en az 1200TL harcamam gerekli ve bütçem uymuyor. 16+8 yaparsam en azında 8+8'lik kısım Dual olarak çalışıp performansımı yükseltir mi? İleride 8'i satıp 16 alıp 32'ye çıkarırım diye düşünüyorum. Arada 600TL fark oluyor vermek istemiyorum açıkçası performansta çok aşırı bir fark olmayacak ise. Aynı zamanda Photoshop, Premiere Pro da kullanıyorum RAM tıkanıyor bazen 24 GB işimi görür bir süreliğine.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet hocam. Flex 8+8+8 gibi olur. 8+8 olarak Dual Channel çalışır.

Dual Channel olacağı için yine artış olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
CL değeri gecikme süresini belirtiyor düşük olması daha iyi. Ama uyumlu olması çok daha önemli.
Teşekkür ederim. Eğer imza kısmına belirttiğiniz notebook sizin ise tamamen aynı bilgisayara sahibiz. GTX 1070'li ve R5 3600'lü bir kasadan geçtim işim gereği doğru yapmış mıyım sizce? ve cihazdan memnun musunuz? Uygun fiyatlı olduğu için aldım açıkçası 10500 TL'ye. 2. el olarak uzun kullanımda ısınma gibi sorunlar oluyor mu? Undervolt falan yapanlar varmış sanırım.

Teşekkür ederim. Eğer imza kısmına belirttiğiniz notebook sizin ise tamamen aynı bilgisayara sahibiz. GTX 1070'li ve R5 3600'lü bir kasadan geçtim işim gereği doğru yapmış mıyım sizce? Ve cihazdan memnun musunuz? Uygun fiyatlı olduğu için aldım açıkçası 10500 TL'ye. 2. el olarak uzun kullanımda ısınma gibi sorunlar oluyor mu? Undervolt falan yapanlar varmış sanırım.

Evet imzadaki sistemi kullanıyorum 2 senedir. Hocam masaüstünden hele ki 1070 gibi bir ekran kartı olan cihazdan geçtiğiniz için illaki size performans olarak az gelecektir bu aklınızda bulunsun. 10500 TL'ye şu an 1650 bile yok çok iyi fiyata almışsınız. Cihazdan genel olarak memnunum. Isınma konusuna gelirsek klasik Intel işlemci Turbo modu açıksa 90 dereceyi rahat görüyor. Eğer Online veya işlemci gücü gerektirmeyen işler yapıyorsanız mümkün oldukça güç tasarrufunda kullanın bu şekilde işlemci Turbo Boost'u açmaz ve 90 derecenin altında çalışır ama işlemci lazım olduğunda mecbur Turbo Boost açacaksınız ve 90 dereceleri görecek laptop. En azından ısınma orta kısımda oyun oynarken wasd kısmı pek ısınmıyor rahatsız etmez sizi. Genel olarak oyunlarda performans düşüklüğü var bunun tek kanal RAM'den olduğunu düşünüyorum bu yüzden RAM alacaktım ama 2 senedir fırsatını bulamamıştım yakın zamanda almayı düşünüyorum umarım çift kanal olunca bu sorun çözülür bunun dışında pek bir eksiğini görmedim.

Evet imzadaki sistemi kullanıyorum 2 senedir. Hocam masaüstünden hele ki 1070 gibi bir ekran kartı olan cihazdan geçtiğiniz için illaki size performans olarak az gelecektir bu aklınızda bulunsun. 10500 TL'ye şu an 1650 bile yok çok iyi fiyata almışsınız. Cihazdan genel olarak memnunum. Isınma konusuna gelirsek klasik Intel işlemci Turbo modu açıksa 90 dereceyi rahat görüyor. Eğer Online veya işlemci gücü gerektirmeyen işler yapıyorsanız mümkün oldukça güç tasarrufunda kullanın bu şekilde işlemci Turbo Boost'u açmaz ve 90 derecenin altında çalışır ama işlemci lazım olduğunda mecbur Turbo Boost açacaksınız ve 90 dereceleri görecek laptop. En azından ısınma orta kısımda oyun oynarken wasd kısmı pek ısınmıyor rahatsız etmez sizi. Genel olarak oyunlarda performans düşüklüğü var bunun tek kanal RAM'den olduğunu düşünüyorum bu yüzden RAM alacaktım ama 2 senedir fırsatını bulamamıştım yakın zamanda almayı düşünüyorum umarım çift kanal olunca bu sorun çözülür bunun dışında pek bir eksiğini görmedim.
1650 değil 1660ti olan modeli aldım hocam özellikle çok aradım. Isınma olarak test yaptım ben de render alırken 78 üstüne çıkmadı açıkçası daha da fazla zorlayacak bişey yapmam. Oyun denedim 1 2 onlarda da 75 civarlarında gidiyordu sadece dediğiniz gibi normalden biraz düşük performans alıyorum ama ram takınca çözülür umarım teşekkür ederim :) Sadece garip bir durum var neden bilmiyorum ama bazen program falan çalıştırırken anlık 85 90 oluyor 1 sn sürüyor sonra tekrar 50'lere düşüyor. Boşta sıcaklığı 48-53 arası şuan sadece web'de gezerken 52 alıyorum ortalama.

Geri
Yukarı