8+16 RAM mantıklı mı?

SerhatMenderes

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, ASUS TUF Dash F15 2021( FX516PC) 4 GB 3050 kullanıcısıyım. Laptopta anakarta gömülü 8 GB 3200MHz RAM mevcut ve ek olarak sadece 1 RAM yuvası var. 1 yıl önce Kingston marka RAM satın alıp 16 GB'a yükselttim. Yeni hikayeli oyunlar çıkınca RAM kullanımı fazla oluyor ve bir süre sonra 16 GB yetmemeye başlıyor. Laptopun maksimum desteklediği bellek miktarı 32 GB ama lehimli bellekten ve 1 adet bellek yuvasından dolayı sadece 24 GB'a kadar yükseltebiliyorum. Yani anlayacağınız üzere 8+16 yapabilirim. Sizce mantıklı olur mu yoksa 16 GB'da mı kalmalıyım? Bu arada almayı düşündüğüm RAM: CORSAIR Vengeance 16GB DDR4 3200MHz CL22 Tek Modül SODIMM Laptop Ram CMSX16GX4M1A3200C22

Bende ASUS TUF A15 (R7/4050) var. 8+16 kullanıyorum garantilik bir durum olursa RAM içinde dursun diye şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamadım.

Bende ASUS TUF A15 (R7/4050) var. 8+16 kullanıyorum garantilik bir durum olursa RAM içinde dursun diye şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamadım.
Hocam yükseltmeden önce sadece 8 GB mı yoksa benim gibi 8+8 mi kullanıyordunuz, ayrıca 8+16 yaptığınızda performansta artış oldu mu ?

Aynı olanların daha iyi çalıştığını gördüm hep farklı bellek boyutlarında bile. Bence 8+8 olmalı.
Cevap için teşekkürler hocam, dual channel daha iyi olur diyorlar o yüzden karar veremedim.

16 GB nerede yetmiyor hocam hangi oyun mesela?
Hocam örnek verecek olursak the last of us. RivaTuner istatistiklerinde oyunun 15888 bellek kullandığını gördüm. Biliyorum biraz ağır oyun ama bazı oyunlarda da 11-12 gb kullandığını da gördüm.

8+8 yeterli olur 1080p oyun oynayacaksınız en fazla. Ramlerin aynı özelliklerde olmasına dikkat edin.
Hocam CPU-Z'den bakmayı denedim de lehimli olan RAM'in CL değerlerini göstermiyor anlamadığım bir şekilde.

Hocam yükseltmeden önce sadece 8 GB mı yoksa benim gibi 8+8 mi kullanıyordunuz, ayrıca 8+16 yaptığınızda performansta artış oldu mu ?

Cevap için teşekkürler hocam, dual channel daha iyi olur diyorlar o yüzden karar veremedim.

Hocam örnek verecek olursak the last of us. RivaTuner istatistiklerinde oyunun 15888 bellek kullandığını gördüm. Biliyorum biraz ağır oyun ama bazı oyunlarda da 11-12 gb kullandığını da gördüm.

Hocam CPU-Z'den bakmayı denedim de lehimli olan RAM'in CL değerlerini göstermiyor anlamadığım bir şekilde.
O arkaplanda açık olan uygulamalara bağlıdır 16 gb Ram size yeter 8+8 yaparsanız dual channel olur ekstra performans alırsınız.

Hocam yükseltmeden önce sadece 8 GB mı yoksa benim gibi 8+8 mi kullanıyordunuz, ayrıca 8+16 yaptığınızda performansta artış oldu mu?

Cevap için teşekkürler hocam, Dual channel daha iyi olur diyorlar o yüzden karar veremedim.

Hocam örnek verecek olursak The Last of Us. RivaTuner istatistiklerinde oyunun 15888 bellek kullandığını gördüm. Biliyorum biraz ağır oyun ama bazı oyunlarda da 11-12 GB kullandığını da gördüm.

Ben aldıktan 1 hafta sonra direk yükselttim hocam PC de harici ekran kartını aktif etme özelliği olduğu için çok kafaya takmıyorum ama RAM'le birlikte performans daha stabil oldu diyebilirim. BF5 de bütün ayarlar en yüksekte iken ortalama 110FPS veriyor diyebilirim.
Düzenleme: Bu arada arkadaşlara katılıyorum en baba oyunlarda bile 12gb civarı gördüm ram kullanımı çok elzem değilse hiç uğraşma derim.

Son düzenleme:

Açıkcası şu an zaten 16 gb sistemde var. Yükseltme ihtiyacınız olduğundan eminmisiniz? Hangi oyun 16 gb ram görüyor ki 1080p de. Ekran kartı da öyle yeni oyunları ultraya alıp oynayabileceğiniz bir kart değil. Bana fuzuli gibi geldi. Yine siz bilirsiniz tabi.

Ben aldıktan 1 hafta sonra direk yükselttim hocam PC de harici ekran kartını aktif etme özelliği olduğu için çok kafaya takmıyorum ama RAM'le birlikte performans daha stabil oldu diyebilirim. BF5 de bütün ayarlar en yüksekte iken ortalama 110FPS veriyor diyebilirim.
Düzenleme: Bu arada arkadaşlara katılıyorum en baba oyunlarda bile 12gb civarı gördüm ram kullanımı çok elzem değilse hiç uğraşma derim.
Sağol hocam

Açıkcası şu an zaten 16 gb sistemde var. Yükseltme ihtiyacınız olduğundan eminmisiniz? Hangi oyun 16 gb ram görüyor ki 1080p de. Ekran kartı da öyle yeni oyunları ultraya alıp oynayabileceğiniz bir kart değil. Bana fuzuli gibi geldi. Yine siz bilirsiniz tabi.
Tavsiye için teşekkürler hocam.

O arkaplanda açık olan uygulamalara bağlıdır 16 gb Ram size yeter 8+8 yaparsanız dual channel olur ekstra performans alırsınız.
Herkes öyle dediğine göre gerek yok sanırım ekstradan 16 gb almaya. Sağol tavsiye için

Yeni konular

Geri
Yukarı