8+4 CPU girişli anakarta 4+4 CPU PSU bağlamak

islamka

Centipat
Merhabalar, anakarta PSU'yu bağlarken bir sorunla karşılaştım sizlere sormak istedim. Anakartım 8+4 CPU girişli fakat PSU mda 4+4 CPU pin ve 6+2 PCI-e pin mevcut. 6+2 pin i 8 olarak kullanıp diğer kablodan gelen 4 pini bağlasam bir sorun olur mu? İşlemcim Ryzen 9 5900X olup sistemde ekran kartı bulunmamaktadır.

GPU pinini CPU girişine bağlamanı önermiyorum. Elindeki PSU'yu değiştirmen daha mantıklı olacaktır. Tabii 8+4 pinli anakartlar 8 pinle de çalışabiliyor bazen ama 8+4 imkanı varken neden 4 eksik kalsın ki?

PSU modelin nedir?

Merhabalar, anakarta PSU'yu bağlarken bir sorunla karşılaştım sizlere sormak istedim. Anakartım 8+4 CPU girişli fakat PSU mda 4+4 CPU pin ve 6+2 PCI-e pin mevcut. 6+2 pin i 8 olarak kullanıp diğer kablodan gelen 4 pini bağlasam bir sorun olur mu? İşlemcim Ryzen 9 5900X olup sistemde ekran kartı bulunmamaktadır.

4+4 ile sistem çalışır ama ani kapanma mavi ekran hatası vs olursa dönüştürücü almanız lazım.
Ama PCI'enin kablosunu kesinlikle o slota takmayın anakartı yakarsınız.

İşlemci için 4+4 Cpu güç girişi 360W dolaylarına kadar besleme yapabilmekte. Çok üst düzey O.C yapmadığınız sürece sorun olacağını sanmıyorum. 6+2 olarak gelen kablo CPU voltajına uyumlu değildir. Böyle bir ek bağlantı yapmayın. 4+4 yeterli olacaktır.

İşlemci için 4+4 CPU güç girişi 360W dolaylarına kadar besleme yapabilmekte. Çok üst düzey O.C yapmadığınız sürece sorun olacağını sanmıyorum. 6+2 olarak gelen kablo CPU voltajına uyumlu değildir. Böyle bir ek bağlantı yapmayın. 4+4 yeterli olacaktır.

4+4 ile sistem çalışır ama ani kapanma mavi ekran hatası vs olursa dönüştürücü almanız lazım.
Ama PCI'enin kablosunu kesinlikle o slota takmayın anakartı yakarsınız.

GPU pinini CPU girişine bağlamanı önermiyorum. Elindeki PSU'yu değiştirmen daha mantıklı olacaktır. Tabii 8+4 pinli anakartlar 8 pinle de çalışabiliyor bazen ama 8+4 imkanı varken neden 4 eksik kalsın ki?

PSU modelin nedir?

Öncelikle hepinize çok teşekkür ederim. PSU modelim FSP Hydro 600W 80+ Bronze. Sadece 4+4 pın bağlayarak işlemcimden tam verim alabilir miyim? Sisteme ekran kartı bağlanmayacaktır.

:D Her ikisinin de pinleri 12V verir ve hatta PCI-e 5 topraklamaya sahip olduğu için daha güvenilirdir. Allah aşkına gidin araştırın insanları boş yere masrafa sokmayın.

:D her ikisinin de pinleri 12v verir ve hatta PCI-e 5 topraklamaya sahip olduğu için daha güvenilirdir. Allah aşkına gidin araştırın insanları boş yere masrafa sokmayın.

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim hocam. Gerçekten konu hakkında çok bilgiye sahip olmadığım için ve iki farklı görüş olduğu için iyice kararsız kaldım.

:D Her ikisinin de pinleri 12V verir ve hatta PCI-e 5 topraklamaya sahip olduğu için daha güvenilirdir. Allah aşkına gidin araştırın insanları boş yere masrafa sokmayın.
İkisi aynı işe yarasaydı isimleri farklı olmazdı. Kabloların üstünde bile yazıyor CPU ve GPU diye. İkisinin verdiği güçler farklı. 5 topraklamaya sahip olması 4 topraklamaya sahip bir girişe göre artı olsa da aralarında 3x12V ve 4x12V farkları var. Pin dolduracağım derken sistemi yakma gibi bi' amacınız varsa karışmıyorum, buyurun yakın.

Yeni konular

Geri
Yukarı