8+4 pin CPU girişi için alternatif önerisi

berkay2001

Hectopat
Daha fazla  
i7 3770+MSI H61 sistemimi bugün Ryzen 7 3700X + MSI X570-A PRO'ya yükselttim. Anakart ve RAM elime geçti ancak 8+4 pin işlemci girişi için aklımda soru işaretleri var.
  • Elimdeki PSU'da tek 8 pin yerine 4+4 olmak üzere güç girişi mevcut yan yana taksam sorun olur mu?
  • Aklıma bir alternatif geldi ancak olur mu bilemedim 8 pinlik PCI güç girişi de var PSU'mda bu güç girişini CPU'yu beslemek için kullanabilir miyiz? Böylece 8+4 Pi'nin hepsini takmış olurum.
  • 4+4 şeklinde bağlayınca bir problem çıkarır mı hız aşırtma yapmazsam? Ve dönüştürücüler ile Molex'ten güç çeksem nasıl olur?
PSU: Xigmatek X Calibre 500W XCP-A500

Son düzenleyen: Moderatör:
Sadece 8 pini takman yeterli olur. Diğer 4 pin ekstra güç için yani O.C işleminde falan lazım.
Hatta şöyle söyleyeyim, Z270 Gaming M7 anakartımda 8+4 giriş var. Sadece 8 pin takılı diğer 4 pin boş. Bu haldeyken bile 1,3 voltaj ile 4.7 GHz Overclock yapıyorum.

Sadece 8 pini takman yeterli olur. Diğer 4 pin ekstra güç için yani O.C işleminde falan lazım.
Hatta şöyle söyleyeyim, Z270 GAMING M7 anakartımda 8+4 giriş var. Sadece 8 pin takılı diğer 4 pin boş. Bu haldeyken bile 1, 3 voltaj ile 4.7 GHz Overclock yapıyorum.

Pinlerin 4+4 olması sorun yaratmaz değil mi? Tek 8 likten farkı olur mu?
PCI girişi konusunda ne düşünüyor musunuz denenir mi?

Sorun olmaz büyük ihtimal ile kesin bir şey söyleyeyemem.

Bilmiyorum ben olsam denemem.

Dönüştürücü tarzı şeyler önermem.

Teşekkürler

• Sadece 8 pin takabilirsin, ama ben önermiyorum. Anakart üzerinde ne kadar CPU besleme girişi var ise, hepsini doldurmanı tavsiye ederim.
  • PCI güç girişini, CPU güç girişinde kullanamazsın. Taktıktan sonra güç kaynağı kendini korumaya alır ve bilgisayarı başlattığında, anlık olarak açılır ve kapanır.
  • Dönüştürücü kullanmanı tavsiye etmem. Yükselttiğin sistem üst düzey. Kaliteli bir 8+4 girişli PSU almanı öneririm.

Son düzenleme:
  • Sadece 8 pin takabilirsin, ama ben önermiyorum. Anakart üzerinde ne kadar CPU besleme girişi var ise, hepsini doldurmanı tavsiye ederin.
  • PCI güç girişini, CPU güç girişinde kullanamazsın. Taktıktan sonra güç kaynağı kendini korumaya alır ve bilgisayarı başlattığında, anlık olarak açılır ve kapanır.
  • Dönüştürücü kullanmanı tavsiye etmem. Yükselttiğin sistem üst düzey. Kaliteli bir 8+4 girişli PSU almanı öneririm.

Elimdeki PSU ile 4+4 pin şeklinde kullanamaz mıyım yani? Çünkü birkaç ay içinde yeni güç kaynağına geçmem pek olası değil bütçemle

Kaliteli bir sleveed kablo ile dönüştürücü yapatirabilirsin ama PSU'nun çıkışı ne kadar dayanacak o da onemli.

1050 Ti Aero ITX var halihazırda ancak PCI güç girişi yok sadece slottan güç çekiyor.
Eski bileşenlerimde problem yaşıyordum o yüzden bu sisteme geçtim.

Xigmatek X Calibre 500W XCP-A500
Bu PSU ile ben olsam kullanmazdım.

Ayrıca ekran kartınız nedir? Ne kadar güç tüketimi var onu dabilmek lazım.

Hesaplamalara göre yeterli geliyor 12V çıkışından 444W çıkışı var PSU'nun?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı