8+8 RAM vs 16+4 RAM

kurome

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 7 7735HS/ 24GB DDR5 4800 MHZ RAM/ RTX 4060 (Laptop) 8GB/ 1TB+512GB M.2 SSD/ WİN11 HOME/
Meslek
Öğrenci
Laptopumda 4+4 şeklinde 8 GB RAM var, ve günümüz koşullarında hiçbir şeye yetmiyor. Boşta Windows çalıştırırken bile ortalama %82 doluluk oranı var. O yüzden laptopuma ek RAM alma planım var.
Dual-channel olayının farkındaıym. 8+8 aldığımda 16 GB bir Dual-channel dizilim yapabileceğimin farkındayım, ama onun yerine tek 16 GB'lık bir RAM alıp, slotlarımdaki tek 4 GB RAM'i çıkarıp 20 GB yapmak da aklımdan geçmiyor değil.
Ayrıca, frekansları aynı olmak suretiyle, 16+4 GB RAM Dual-channel çalışır mı? Hangi şekilde almam daha iyi olur?

Sunucular ile uğraşmıyorsanız 8+8 şiddetle öneriyorum.
Genelde herkes onu önerecek sanırım ama asıl aklıma takılan, zamanında masaüstü bilgisayarımda frekansları aynı olarak 8+4 şeklinde 12 GB RAM kullanıyordum, ve CPU-Z'ye göre dual-channel olarak gözüküyorlardı.

8+4 şeklinde 12 GB RAM kullanıyordum, ve CPU-Z'ye göre dual-channel olarak gözüküyorlardı.
Flex çalışır. 8'in içindeki 4 GB ile diğer 4 GB'lik modül dual çalışır, 8'in içinde geriye kalan 4 GB ise single çalışır.

@kurome bazı yerlerde 4GB'lık kısım çift kanal, kalan 12GB'lık kısım tek kanal olarak çalışır diyenler var. Sosyal'de bu sorunun cevabını bilen biri muhtemelen yoktur, herkes konulara ezbere cevap yazıyor burada.

Benim önerim 8GB alip 12GB yapman olur. Sistemin eski sanırsam, fazlasını kullanacak programları kaldırmaz muhtemelen.

Yeni konular

Geri
Yukarı