8 GB RAM 3.30 GB kullanılma sorunu

Anakartım Foxconn H55mxv series. Sorunumu birçok forumda araştırdım çeşitli videolar izledim ama sorunumu çözemedim. 8 GB RAM olmasına rağmen belleğin sadece belirli bir kısmını kullanabiliyorum. Bir forumda anakartının Driver'ını güncelle dediler. Aaraştırdım fakat anakartımın Driver'ını bulamadım. Başka bir çözüm var mı?

Ram.png

anakart.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorunuzun cevabı muhtemelen bu, 32 bit ise işletim sisteminiz, normaldir 32 bit desteklemiyor, 64bit yapıp kullanabilirsiniz, çözüm format.
Hayır, sanırım sistemi zaten 64 bit. Çünkü CPU-Z programının x64 sürümünün ekran görüntüsünü atmış, sol altta zaten belli oluyor "Ver. 1.91.0.x64" yazıyor.
Sorunu kesinlikle başka bir şey olsa gerek.

Herkese merhaba. Öncelikle belirtmeliyim ki bu sorunu yerli yabancı çoğu yerde araştırdım en son yazmaya karar verdim. Windows 8.1 64 bit işletim sistemim ve 2x4 RAMlerim var. 2-4 slotlarına takılıyorlar. 2 hafta önce temizlemek için işlemciyi söktük RAMleri söktüm süpürdüm falan. Geri taktıktan sonra bilgisayarıma sağ tıklayıp özelliklerime baktım ve başlıkta yazanı gördüm. Önceden böyle olmadığına eminim.

Denediğim çözümler:

1. BIOS'u güncelledim ve sıfırladım.
  2. Driver Booster ile sürücüleri güncelledim ve Memtest86+ ile RAMleri test ettim. Tertemiz çıktı.
  3. İşlemciyi tekrar çıkardım taktım.
  4. BIOS'a girdim ve Memory Hole Remapping 'i buldum, enabled yazıyordu onu disabled yaptım PC açılmadı. Tekrardan sıfırladım BIOS'u.
  5. RAM hızları 1600MHz aynıdır.
  6. Normalde denemiştim ama bugün bir daha denedim ve ilginç bir şey oldu. Önceden tek RAM'i taktığımda PC çalışmıştı fakat ekrana görüntü gelmemişti. DRAM LED kırmızı yanmıştı. MemOK tuşuna basılı tutmuştum, 3 saniye ve yanıp sönmeye başlamıştı fakat bir işe yaramamıştı.

Bugün fark ettim 3-4 slotlarına bir tane RAM takınca PC'ye görüntü gelmiyor bir nevi açılmıyor. Fakat 2 ye RAM'i tek takınca açılıyor ve bilgisayarın özelliklerine baktığımda sadece RAM 4 GB yazıyor. 2-3 slotlarına RAM'leri taktım, yine aynı kullanılabilir miktar oldu. Anladığım kadarıyla 3-4 slotlarında bir sorun var. Umarım işe yarar bu bilgi.

7. Msconfig'ten maksimum bellek tiki işaretli değildi. İşaretleyip denedim yine olmadı. Windows Update günceldir. Artık kafayı yemek üzereyim.
Şu konuyu inceleyiniz.

Geri
Yukarı