8 GB RAM 3.62 GB olarak gözüküyor

Showdown King

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Duisburg
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i5 760 - 8 RAM - R7 250- Asus P55LX -
Samsung Evo 860 250 GB - 800~ GB HDD
Meslek
Öğrenci
Anakart
Asus P7P55 LX
İşlemci
i5 760 3.8 GHz
İnternet tarayacılarında birçok sekme açınca sürekli sitenin RAM ile ilgili sorunlar yaşamasından ötürü sistemdeki RAM ve CPU GHz'ini kontrol etmek amacıyla makinen.
Özellikler bölümünü açtım.

1699780380439.png

Gördüğüm şey buydu. 8 GB olan bellek 3.62 olarak gözüküyordu. CPU'yu ne kadar yüksek GHz'lere çıkarırsam o kadar artıyor.

3.6 iken 3.62 GB, 3.8 iken 3.86 GB, 4 GHz ise direk 4 GB kullanılabilir oluyor.

BIOS'ta da bu miktar gözüküyor. Sebebini bilmiyorum. MSConfig ayarları falan denedim işe yaramadı.

Laptop mu kullanıyorsunuz?
Konu içeriğinde belirtilen işlemciye baksanız masaüstü olduğunu anlardınız.
MSConfig ayarları falan denedim işe yaramadı.
Bellekleri çıkartıp tek tek deneyin, msconfig görselini de ekleyin belki kaçırdığınız bir nokta vardır.

Ekran kartı işlemciye gömülüyse normal gibi
Değil.

Laptop mu kullanıyorsunuz?
Question Mark Question GIF - Question Mark Question Soru Işareti - Discover  & Share GIFs

Konu içeriğinde belirtilen işlemciye baksanız masaüstü olduğunu anlardınız.

Bellekleri çıkartıp tek tek deneyin, msconfig görselini de ekleyin belki kaçırdığınız bir nokta vardır.
Tek tek deneyince sistem açılmıyor.

1699784512753.png

Tek tek deneyince sistem açılmıyor.
Normal değil, bellek testi yapın.

Ben aynı sorunu yaşadığım zaman bellekleri çıkartıp tek tek deneyip hangisinin sorunlu olduğunu tespit etmiştim. Ardından uçlarını, yani sarı pinlerin olduğu kısımları bildiğimiz standart bir silgi ile dikkatlice silerek oksitlenmeyi temizlemiştim ve düzelmişti. O günden beri bu işlemi birkaç kere daha yapmam gerekti. Silip temizledikten sonra birkaç ay boyunca normal götürüyor. Ardından yine donma sorunları ortaya çıkmaya başlıyor. Bu yüzden yeni bellek kiti araştırmaya başladım. Yakın zamanda değiştirmeyi düşünüyorum. Bu silgi ile silme olayı geçici bir çözüm olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı