8 GB RAM, 4 GB kullanılabilir gözüküyor

Yvaina

Centipat
Daha fazla  
Geçenlerde bilgisayarda takılırken bunu gördüm çok kafama takıldı. Başta sistem ısınmasın diye sınırlamıştır diye düşündüm fakat oyun oynarken de aynıydı. İnternette birçok konu gördüm fakat karar veremeyince kendim açayım dedim. Gördüğünüz gibi 8 GB iken 4 hatta 3.5'lere düşebiliyor. Bunun sebebini tam olarak açıklayabilecek birisi var mı? (laptop)

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    48,4 KB · Görüntüleme: 39
Son düzenleyen: Moderatör:
Sebebi işletim sisteminin çalışmak için RAM'e ihtiyacı olmasıdır.

Sebebi işletim sisteminin çalışmak için RAM'e ihtiyacı olmasıdır.
Aynı zamanda bazı uygulamaları kapatınca önbellekte bekletir, arka planda işletim sistemi hizmetlerini askıya alır, yapar ve bazı sistemlerde ekran kartına destek olur ve bu da RAM'de kullanılıyor olarak gözükür.

Geçenlerde bilgisayarda takılırken bunu gördüm çok kafama takıldı. Başta sistem ısınmasın diye sınırlamıştır diye düşündüm fakat oyun oynarken de aynıydı. İnternette birçok konu gördüm fakat karar veremeyince kendim açayım dedim. Gördüğünüz gibi 8 GB iken 4 hatta 3.5'lere düşebiliyor. Bunun sebebini tam olarak açıklayabilecek birisi var mı? (laptop)

Sorun yok hocam kullanılan 4.2 kullanılabilir 3.7 7.9 oluyor.

Peki bunu arttırmanın bir yöntemi var mı?

Arka planda çalışan, ihtiyacınızın olmadığı uygulamaları kapatabilirsiniz. Veya Mem Reduct gibi yazılımlar kullanabilirsiniz.

Boşta RAM kullanımı bu değerlere çıkabilir. Fakat oyunda ise buraya aktarılır. Çoğu oyunda zaten 8 GB RAM bile yeterli değildir. Tek 8 GB RAM varsa yanına bir tane daha almanız iyi olur.

Geri
Yukarı