8 GB RAM 4 GB olarak gözüküyor

mert_ceylan11

Decapat
Daha fazla  
8 GB DDR3 1333MHz RAM'lerim var. Bazen Windows açınca 8 GB kullanılabir fakat bir bakıyorum 4 GB kullanıbılır dıyor. RAM'leri sildim taktım yerlerine, BIOS sıfırladım. Bazen oluyor bazen olmuyor, en son işlemciyi takarken bazı pinler yamuldu idi. Düzelltim, ondan sonra boyle yapmaya başladı. Windows 8.1 kullanıyorum.
@Recep Baltaş

Son düzenleyen: Moderatör:
Önce RAM'ları çıkarıp silgi ile demir (bağlantı) kısımlarını arkalı önlü sil ve RAM'ların yerlerini unutma olmaz ise Memtest86 nasıl kurulur ögren onu kur ve RAM'lari test et.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Olmaz ise RAM'ların yerini değiştir solu sağa sağı sola tak dene, benim 2 GB RAM'li DDR2 sistemim var hurdacıdan aldım RAM'ların yerini değiştirince 1 GB olarak gözüküyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Toplamda 8 GB RAM mevcut ve kullanılabilir 8 GB görünüyor öyle mi? Görev yöneticisinden mi bakıyorsunuz kullanılabilir miktara?
Yanlışlık 4 GB kullanılabilir olarak görünmesi değil, 8 GB kullanılabilir olarak görünmesi.
Kullanılabilir olarak görünen miktar, toplam kapasiteden düşük olmalı. Hiç bir program çalıştırmasanız bile 3-4 GB Windows ve arka plandaki diğer uygulamalar tarafından kullanılıyor.
Örneğin;
Bilgisayarımda 16 GB RAM mevcut. Kullanılabilir kısmı ise 9,9 GB
2,1 GB donanıma, ekran kartına ayrılmış. 4 GB kullanılan alanla birlikte toplam 6,1 GB dolu. Geriye 9,9 GB boş alan var.

1636237287369.png

Benim pc de ramların yerini değiştirirsen bir tane rami sanki hiç takılmamış farz ediyor bilgisayar, işlemcideki yamuk pinler ram ile alakalı olabilir ve anakarta temassızlık yapıyor olabilir.
Sistem özellikleri kısmından bakıyorum 2gb olarak gözüküyor. Sizin sorununuz yazılımsal gibi geldi bana ama işlemci ile de alakalı olabilir.

Benim PC de RAM'ların yerini değiştirirsen bir tane RAM'i sanki hiç takılmamış farz ediyor bilgisayar, işlemcideki yamuk pinler RAM ile alakalı olabilir ve anakarta temassızlık yapıyor olabilir.
Sistem özellikleri kısmından bakıyorum 2 GB olarak gözüküyor. Sizin sorununuz yazılımsal gibi geldi bana ama işlemci ile de alakalı olabilir.

Şöyle bir şey söyleyim size hocam.

Toplamda 8 GB RAM mevcut ve kullanılabilir 8 GB görünüyor öyle mi? Görev Yöneticisi'nden mi bakıyorsunuz kullanılabilir miktara?
Yanlışlık 4 GB kullanılabilir olarak görünmesi değil, 8 GB kullanılabilir olarak görünmesi.
Kullanılabilir olarak görünen miktar, toplam kapasiteden düşük olmalı. Hiçbir program çalıştırmasanız bile 3-4 GB Windows ve arka plandaki diğer uygulamalar tarafından kullanılıyor.
Örneğin;
Bilgisayarımda 16 GB RAM mevcut. Kullanılabilir kısmı ise 9,9 GB.
2,1 GB donanıma, ekran kartına ayrılmış. 4 GB kullanılan alanla birlikte toplam 6,1 GB dolu. Geriye 9,9 GB boş alan var.

Eki Görüntüle 1208055

Hocam yemın ederım bıktım artık bilecikte oturuyom dogru duzgun anlayan da yok şimdi götürsem sağlam parçayı da değiştirip boş yere para vereceğim ekran görüntüsü aldım bakarsanız sevinirim.
Toplamda 8 GB RAM mevcut ve kullanılabilir 8 GB görünüyor öyle mi? Görev yöneticisinden mi bakıyorsunuz kullanılabilir miktara?
Kullanılabilir olarak görünen miktar, toplam kapasiteden düşük olmalı. Hiç bir program çalıştırmasanız bile 3-4 GB Windows ve arka plandaki diğer uygulamalar tarafından kullanılıyor.
Örneğin;
Bilgisayarımda 16 GB RAM mevcut. Kullanılabilir kısmı ise 9,9 GB

Eki Görüntüle 1208055
Hocam ss atıyorum bi bakarsanız sevinirim size zahmet lütfen yardım edin vallahi gına geldi ara sıra düzeliyor kafasına göre 8gb 8 de kullanıyor bazen 4 gb kullanıyor

Dosya Ekleri

• IMG-20211103-WA0005.jpg
    IMG-20211103-WA0005.jpg
    84,1 KB · Görüntüleme: 188
  • IMG-20211103-WA0007.jpg
    IMG-20211103-WA0007.jpg
    71,7 KB · Görüntüleme: 196
  • IMG-20211103-WA0005.jpg
    IMG-20211103-WA0005.jpg
    84,1 KB · Görüntüleme: 124
  • IMG-20211103-WA0007.jpg
    IMG-20211103-WA0007.jpg
    71,7 KB · Görüntüleme: 116
Şöyle bir şey söyleyim size hocam.

Hocam yemın ederım bıktım artık bilecikte oturuyom dogru duzgun anlayan da yok şimdi götürsem sağlam parçayı da değiştirip boş yere para vereceğim ekran görüntüsü aldım bakarsanız sevinirim.

Hocam SS atıyorum bir bakarsanız sevinirim size zahmet vallahi gına geldi ara sıra düzeliyor kafasına göre 8 GB 8 de kullanıyor bazen 4 GB kullanıyor.

Başta dediklerimi yaptınız mı?
Sert bir şekilde bozmadan iyice RAM'lari silgi ile silin, RAM'ın metal kısımlarını alkol ve kağıt havlu i ile çok az silin kurusun ardından takın, olmadı Memtest86 yapıp SS atın bana bakayım.

Galiba BIOS'tan sınır ayarlamışsın. İki stick takılı ama sadece bir sticki RAM olarak kullanıyor. BIOS'u biraz kurcala. Ayrıca Windows 32bit mi 64bit mi?

Başta dediklerimi yaptınız mı?
Sert bir şekilde bozmadan iyice RAM'lari silgi ile silin, RAM'ın metal kısımlarını alkol ve kağıt havlu i ile çok az silin kurusun ardından takın, olmadı Memtest86 yapıp SS atın bana bakayım.

Galiba BIOS'tan sınır ayarlamışsın. İki stick takılı ama sadece bir sticki RAM olarak kullanıyor. BIOS'u biraz kurcala.
hocam bakın ara sıra boyle yapıyor mesela daha demin 4 gb kullanıyordu yeniden başlattım 8 olarak kullanıyor şuan

Geri
Yukarı