8 GB RAM ( 7, 73 GB KULLANILABİLİR MİKTAR)

Bios Ayarları Kontrol edin ve en son sürümü kullanın . Eğer Gene sorun çıkarsa İşletim sistemi bant genişliğini 32 Bit ise , 64 Bit yapın .

Hali hazırdaki işletim sistemi sürümü 64bit' ki arkadaş sisteminde 7.73GiB olarak görebiliyor. Adamın kafasını iyice karıştırmayalım. 32bit sistem zaten 4GiB üstünü görmeyecektir.

Sorun kesinlikle yok. Zaten oyun oynuyorsanız 8GB köküne kadar kullanan oyun yok. Hatta ve hatta 4GB bile yeterli gelmektedir.

Kesinlikle katılıyorum. 8GiB göstermek için uğraşmanıza gerek yok 7.73 ile 8 arasında gözle görülür hissedilebilir bir fark olmayacaktır. Rahatlıkla kullanabilirsiniz.

İçinizin rahat olması için BIOS üzerinden Advanced>Chipset kısmındaki dahili grafik işlemcinizin bellek boyutunu düşürmeniz gerekiyor. Güncellemeyle alakası yoktur. Bilgisayarınız 8GiB boyutundaki belleğin tamamını görüyor. Aksi halde küsürlu bir bölenle kullanılabilir miktarı göremezdiniz. İkilik birim sistemine göre zaten 7.73GiB görmeniz imkansızdır bu da demektir ki belleklerinizin tamamını anakartınız görüyor. Bunu şu şekilde anlayabilirsiniz. Bilgisayar açılırken Del ya da F2 tuşlarına basarak BIOS Post ekranına geleceksiniz oradaki System Information kısmında bellek boyutu ve işlemci bilginiz yazacak. Eğer burada tam olarak görüyorsanız ki bu halde görmeniz gerekli sisteminizi gönül rahatlığı ile kullanmaya devam edebilirsiniz.

Hayır bu bir sorundur. Birkaç ay önce, bir arkadaş da buna benzer bir konu açmıştı ve ben de arkaplandaki uygulamaların belleğin bir kısmını kullandığını söylemiştim. Ancak Burak Alkan buna karşı çıkmıştı.

BIOS güncel mi?

Hayır bu bir sorundur. Birkaç ay önce, bir arkadaş da buna benzer bir konu açmıştı ve ben de arkaplandaki uygulamaların belleğin bir kısmını kullandığını söylemiştim. Ancak Burak Alkan buna karşı çıkmıştı.

BIOS güncel mi?

İlginç. Tek modül bellek kullandığından yola çıkarsak şayet, arkaplandaki uygulamalardan ziyade arkadaş harici ekran kartı kullanmadığını belirtmiş bu tip durumlarda ilk bakılması gereken yer BIOS'da belleğin tam görünüp görünmediğidir. Ancak tek modüllü sistemlerde belleğin tam olarak görünmemesi imkansızdır çünkü bilgisayarın açılışta başvuracağı bellek birimi zaten tektir. Bundan sebeple ikinci kontrol noktamızda dahili grafik birimimizin bellek boyutuna bakmaktır. Genellikle burada 8MiB seviyesine kadar bunu indirebiliriz. Ancak netice kısmında yine de 8GiB tam görülmeyebilir. İşte bundan sonraki işleyiş sisteme ve BIOS'a müdahaleyi gerektirir. Malesef ancak bu kadar yardımcı olunabiliyor. Bu belki de basit bir format işlemiyle bile halledilebilecek bir sorun olabilir. Ancak bilgisayarın stabil kullanımına bir etki etmiyorsa ki-"kullanılabilir bellek" kavramı bunu zaten açıklıyor bize- herhangi bir değişiklik yapmaya lüzum yoktur çünkü gözle görülebilir bir performans artışı getirmeyecektir.

BIOS güncel mi?
Bios güncel değil diye düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı