8 GB RAM Kullanılabilir Miktar 3.59

yağız uzn

Hectopat
Daha fazla  
Beyler bir sıkıntım var. 8 GB RAM var. 64 bit sistemim var. RAM'leri ilk takdığımda 3.59 kullanılabilirdi, sonra 64 bit format attım yine 3.59. Acaba sıkıntısı ne olabilir? RAM yerine oturmadı desem yüklü RAM 8, kullanılabilir 3.59 diyor beyler?

Çok lanet bir hastalıktır. Ben bununla çok çektim umarım siz sorununuzu kısa zamanda çözersiniz.

1- Ram yuvalarına dikkat edin dual ram yuvalarına takın. Eğer takılı ise yuvaları değiştirip deneyin.
2- Bios update yapın.
3- Windows sürümünüz 32 bit ise 64 bit olarak yükleyin.
4- Farklı windows sürümü kullanıp deneyin.

Aynen size katılıyorum. @AKINCILAR

1- Ram yuvasına tam oturmamış olabilir eğer oturmuşsa ramleri tek tek deneyin 4gb olarak görünüyor mu? ve dual channel olarak takın (anakartın marka ve modelini belirtin, kullanım klavuzundan bakıp dual channel slotuna takın)

2- Bios update çok önemli, imzamdaki anakartımın biosunu güncellemeden önce en fazla 4gb ddr3 görüyordu sistem, güncellemeden sonra 8gb ddr3 kullanabildim.

3- Windows'un 64bit olarak yüklendiğinden emin olmak için bilgisayarıma sağ tıklayıp özelliklerden kontrol edin. sistem türü 64 bit işletim sistemi yazıyor mu? Çünkü 32 bit sistemlerde de yüklü bellek 8gb, kullanılabilir 3.59 yazıyor.

4- Aida64 ile sistem özelliklerini kontrol edin. Memory kısmında slotlar ayrı ayrı 4gb gözüküyor mu? Gözüküyorsa sorun işletim sistemi sürümündedir. Farklı bir windows sürümü deneyin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı