8 GB RAM kullanılabilir 3.90 GB görünüyor

eL orfaNato

Hectopat
Takımı RAM: 8 GB (4x4)
Kullanılabilir RAM: 3.90 GB.
Windows 10 Pro 64 Bit.
FX 6300.
GTX 1050 Ti.

Öncelikle detaylara bilgi maabında çok da aşina olmadığımı belirteyim, o sebeple yorumlarınızı bekliyorum.
Anakartımı ve işlemciyi 2. el olarak yeni aldım. Bir önceki anakartımda GA 880-GM USB3'tü.

Bilgisayarımdan özelliklere girdiğimde takılı RAM 8 GB olmasına rağmen 3.90 GB gösteriyor. Windows 7 kullandığımda da böyleydi, BIOS'tan ya da bir programla ayar yapmıştım ve kullanılabilir oranı 8 GB olarak ayarlamıştım fakat şimdi nasıl yaptığımı hatırlamıyorum.
BIOS güncelledim, 1 ve 3 slotlarda takılıydı 2 ve 4 yaptım sonuç değişmedi.

Belki 4 GB'i farklı kullanım için ayırmıştır (görsellerde donanım için ayrıldı yazıyor), 4+4 olarak kullandığım süre boyunca acaba bu şekil daha mı sağlıklı olur?
8 GB RAM almayı düşünüyorum, 4+4+8 kullanabilir miyim yoksa 8+4 mü? Ve aldığım RAM'lar aynı mı olmalı?
Konuya görsel de ekliyorum, bilgisi olanlar için daha açıklayıcı olur söylemediğim bir detay varsa.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    31 KB · Görüntüleme: 70
  • Adsız1.png
    Adsız1.png
    24 KB · Görüntüleme: 63
  • Adsız3.png
    Adsız3.png
    22,3 KB · Görüntüleme: 54
  • Adsız4.png
    Adsız4.png
    19,7 KB · Görüntüleme: 55
  • adsız5.png
    adsız5.png
    5,5 KB · Görüntüleme: 61
Son düzenleme:
advance kısmı varsa açılır başka türlü olmaz. Kurcalaman gerek.
CPU'ya verilmiş olabilir o miktar. BIOS ve Windowstan azaltabilir.
Görsellere bir göz atar mısınız? Remapping ile alakalı en yakın bulduğum kısım burasıydı. Bilginiz var mı?

Hocam benim sorunumda aynı şekildeydi. RAM'leri çıkarıp pinleri silgi ile temizleyip düzelmişti. Bende bu çözümü ilk okuduğumda garipsedim ama işe yaradı. Umarım sizde de yarar.
Ramları algılıyor ve eksik kısmı donanıma ayırıyor şeklinde yazıyor. Yani fiziksel bir şey denemedim yer değiştirmekten başka fakat öyle bir şey olması küçük ihtimal kalıyor. Yazılımsal üzerine duruyorum fakat olmazsa denerim bunu da.

Dosya Ekleri

• 51859a0e-7823-45af-ab6a-a9ffdb24f63b.jpg
    51859a0e-7823-45af-ab6a-a9ffdb24f63b.jpg
    161,5 KB · Görüntüleme: 26
  • 2f943aae-10a2-424c-8e0c-d1f9f7c68d8a.jpg
    2f943aae-10a2-424c-8e0c-d1f9f7c68d8a.jpg
    175,3 KB · Görüntüleme: 25
North bridge- initiate graphic adepter seçenekleri neler var? Senin işlemcinde GPU'da yok beynim yanıyor şu an. Bir de RAM'leri tek taktın ise ve ekrana görüntü getirmeyen var mı?

North bridge- initiate graphic adepter seçenekleri neler var? Senin işlemcinde GPU'da yok beynim yanıyor şu an. Bir de RAM'leri tek taktın ise ve ekrana görüntü getirmeyen var mı?
RAM'lerden birisi ekrana görüntü vermedi, 3 slotta denedim ne olur ne olmaz diye. Ben sadece yerlerini değiştirmiştim ve bilgisayarda 8 GB olarak hem BIOS'ta, hem bilgisayarda hem de CPU-z programında görünce, birinin görüntü vermeyeceğini düşünmemiştim.
Görsellere konudaki ilk mesajımdan tekrar ulaşabilirsiniz.

RAM'lerden birisi ekrana görüntü vermedi, 3 slotta denedim ne olur ne olmaz diye. Ben sadece yerlerini değiştirmiştim ve bilgisayarda 8 GB olarak hem BIOS'ta, hem bilgisayarda hem de CPU-z programında görünce, birinin görüntü vermeyeceğini düşünmemiştim.
O zaman desteklemiyordur. Takım ram alın derim ama sistemi güncellemek en iyisi olur.

O zaman desteklemiyordur. Takım ram alın derim ama sistemi güncellemek en iyisi olur.
Anakart ve işlemciyi 2. el olarak yeni aldım. RAM’lerim eski anakartımın. Soketler çalışıyor belli ki. Fakat bilgisayarı başlatmıyorsa birlikte taktığımda da algılamaması gerekmez miydi, ayrıca 4+4 takılıyken bir diğer 4’ü donanıma ayrılmış olarak da gösteriyor? Onlarda konu içerğindeki görsellerde var.

Anakart ve işlemciyi 2. el olarak yeni aldım. RAM’lerim eski anakartımın. Soketler çalışıyor belli ki. Fakat bilgisayarı başlatmıyorsa algılamaması da gerekmez mi, ayrıca bir diğer 4’ü donanıma ayrılmış olarak da gösteriyor? Öyleyse yeni 8+8 RAM almam gerek.
Algılar ama çalıştırmaz. Bende Çin'den aldığım 8 GB rami kullanamıyorum çünkü desteklemiyor. Donanıma ayrılmış olası önemli değil önemli olan kullanabildiğin RAM'dir. Eğer 16 GB ram destekliyorsa evet öyle kullanmanız daha iyi olur. Bu arada hangi RAM çalıştırmadı?

Algılar ama çalıştırmaz. Bende Çin'den aldığım 8 GB rami kullanamıyorum çünkü desteklemiyor. Donanıma ayrılmış olası önemli değil önemli olan kullanabildiğin RAM'dir. Eğer 16 GB ram destekliyorsa evet öyle kullanmanız daha iyi olur. Bu arada hangi RAM çalıştırmadı?
Aslında beni böyle düşünmeye iten önceki anakartımda da aynı bu şekil algılamıştı. Bir ayar yapmıştım ve 8'i tam olarak göstermiştim ama hatırlamıyorum nasıl ve ne yaptığımı, aynısı olabileceğini düşündüm.
G-Skill çalıştırmadı.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    31 KB · Görüntüleme: 30
Aslında beni böyle düşünmeye iten önceki anakartımda da aynı bu şekil algılamıştı. Bir ayar yapmıştım ve 8'i tam olarak göstermiştim ama hatırlamıyorum nasıl ve ne yaptığımı, aynısı olabileceğini düşündüm.
G.Skill çalıştırmadı.

O ayar remapping ayarı ama sende o zaten açık. Yapacak bir şey maalesef yok. Gönül ister ki ASUS yeni sürüm BIOS güncellemesi yapsın ama yapmaz.

Geri
Yukarı