8 GB RAM kullanılabilir 3.90 GB görünüyor

eL orfaNato

Hectopat
Takımı RAM: 8 GB (4x4)
Kullanılabilir RAM: 3.90 GB.
Windows 10 Pro 64 Bit.
FX 6300.
GTX 1050 Ti.

Öncelikle detaylara bilgi maabında çok da aşina olmadığımı belirteyim, o sebeple yorumlarınızı bekliyorum.
Anakartımı ve işlemciyi 2. el olarak yeni aldım. Bir önceki anakartımda GA 880-GM USB3'tü.

Bilgisayarımdan özelliklere girdiğimde takılı RAM 8 GB olmasına rağmen 3.90 GB gösteriyor. Windows 7 kullandığımda da böyleydi, BIOS'tan ya da bir programla ayar yapmıştım ve kullanılabilir oranı 8 GB olarak ayarlamıştım fakat şimdi nasıl yaptığımı hatırlamıyorum.
BIOS güncelledim, 1 ve 3 slotlarda takılıydı 2 ve 4 yaptım sonuç değişmedi.

Belki 4 GB'i farklı kullanım için ayırmıştır (görsellerde donanım için ayrıldı yazıyor), 4+4 olarak kullandığım süre boyunca acaba bu şekil daha mı sağlıklı olur?
8 GB RAM almayı düşünüyorum, 4+4+8 kullanabilir miyim yoksa 8+4 mü? Ve aldığım RAM'lar aynı mı olmalı?
Konuya görsel de ekliyorum, bilgisi olanlar için daha açıklayıcı olur söylemediğim bir detay varsa.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    31 KB · Görüntüleme: 70
  • Adsız1.png
    Adsız1.png
    24 KB · Görüntüleme: 63
  • Adsız3.png
    Adsız3.png
    22,3 KB · Görüntüleme: 54
  • Adsız4.png
    Adsız4.png
    19,7 KB · Görüntüleme: 55
  • adsız5.png
    adsız5.png
    5,5 KB · Görüntüleme: 61
Son düzenleme:
Görsellere bir göz atar mısınız? Remapping ile alakalı en yakın bulduğum kısım burasıydı. Bilginiz var mı?

Ramları algılıyor ve eksik kısmı donanıma ayırıyor şeklinde yazıyor. Yani fiziksel bir şey denemedim yer değiştirmekten başka fakat öyle bir şey olması küçük ihtimal kalıyor. Yazılımsal üzerine duruyorum fakat olmazsa denerim bunu da.
Hocam dediğiniz gibide olabilir sonuçta herkes farklı bir yöntemle çözüm bulabiliyor. Benim 2x8GB RAM'lerden 8GB'ı donanıma ayrılmıştı. Bu konuda sorunumu paylaşmıştım.

Yeni konular

Geri
Yukarı