8 GB RAM kullanılabilir 5.95 GB görünüyor

EquieT

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Bilgisayarımda 8 GB RAM var fakat kullanılabilir RAM 5.95 diyor, bunu nasıl düzeltebilirim?
Sistem yapılandırmasından girip yapmayı denedim fakat tiki kaldırınca ya da tikli olunca bir şey değişmedi.
İşlemci AMD, anakart ASUS.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam 5,95GB kullanılabilir yani siz, 8GB'dan 3GB RAM'i aktif olarak kullanıyorsunuz ve 5,95GB kullanılabilir yani boş alan olarak geçiyor. 16GB ram var bu şekilde anlayabilirsiniz. Kullanılan ve kullanılabilir'i topladığınız zaman sahip olduğunuz ram miktarı çıkar.
1618931420923.png

Hocam 5,95GB kullanılabilir yani siz, 8GB'dan 3GB RAM'i aktif olarak kullanıyorsunuz ve 5,95GB kullanılabilir yani boş alan olarak geçiyor. 16GB ram var bu şekilde anlayabilirsiniz. Kullanılan ve kullanılabilir'i topladığınız zaman sahip olduğunuz ram miktarı çıkar.
Eki Görüntüle 983958
2slot kullandığınız halde RAM'ler tek kanalda gibi duruyor? 2 yuva kullanılıyor diyor ama Ram hızınız 3000mHz gözüküyor,1500 olması gerekmez mi?

Merhaba Arkadaşlar,

Konunun üzerinden 2 yıl geçmiş. Aynı durum bende de mevcut. Asus Vivobook X509DJ_D509DJ kullanıyorum. Bu 8GB'ın tamamını RAM'e aktarabiliyor muyum? Yani onboard bir ekran kartı mevcutsa, onu kullanır mı?
İşim gereği tamamen web tabanlı uygulamalar kullanıyorum (Google Chrome üzerinden), 3-4 tane de uygulama (VPN, Slack vs.). Oyun veya grafik programları kullanmıyorum. Arada bir tarayıcı üzerinden (Youtube) video izlerim. Bu işlemler için onboard yeterli olur mu?
Bu işlemi nasıl yapabilirim?

Merhaba Arkadaşlar,

Konunun üzerinden 2 yıl geçmiş. Aynı durum bende de mevcut. Asus Vivobook X509DJ_D509DJ kullanıyorum. Bu 8GB'ın tamamını RAM'e aktarabiliyor muyum? Yani onboard bir ekran kartı mevcutsa, onu kullanır mı?
İşim gereği tamamen web tabanlı uygulamalar kullanıyorum (Google Chrome üzerinden), 3-4 tane de uygulama (VPN, Slack vs.). Oyun veya grafik programları kullanmıyorum. Arada bir tarayıcı üzerinden (Youtube) video izlerim. Bu işlemler için onboard yeterli olur mu?
Bu işlemi nasıl yapabilirim?
RAM yükseltmekten başka şansınız yok. Entegre grafik kartınızın belirli bir belleğe ihtiyacı var ve onuda RAM'dan almak zorunda.

Geri
Yukarı