Çözüldü 8 GB RAM Kullanılabilir Miktar 3,90 GB Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Omar Faruk

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba. Öncelikle belirtmeliyim ki bu sorunu yerli yabancı çoğu yerde araştırdım en son yazmaya karar verdim. Windows 8.1 64 bit işletim sistemim ve 2x4 RAMlerim var. 2-4 slotlarına takılıyorlar. 2 hafta önce temizlemek için işlemciyi söktük RAMleri söktüm süpürdüm falan. Geri taktıktan sonra bilgisayarıma sağ tıklayıp özelliklerime baktım ve başlıkta yazanı gördüm. Önceden böyle olmadığına eminim.

Denediğim çözümler:

1. BIOS'u güncelledim ve sıfırladım.
  2. Driver Booster ile sürücüleri güncelledim ve Memtest86+ ile RAMleri test ettim. Tertemiz çıktı.
  3. İşlemciyi tekrar çıkardım taktım.
  4. BIOS'a girdim ve Memory Hole Remapping 'i buldum, enabled yazıyordu onu disabled yaptım PC açılmadı. Tekrardan sıfırladım BIOS'u.
  5. RAM hızları 1600MHz aynıdır.
  6. Normalde denemiştim ama bugün bir daha denedim ve ilginç bir şey oldu. Önceden tek RAM'i taktığımda PC çalışmıştı fakat ekrana görüntü gelmemişti. DRAM LED kırmızı yanmıştı. MemOK tuşuna basılı tutmuştum, 3 saniye ve yanıp sönmeye başlamıştı fakat bir işe yaramamıştı.

Bugün fark ettim 3-4 slotlarına bir tane RAM takınca PC'ye görüntü gelmiyor bir nevi açılmıyor. Fakat 2 ye RAM'i tek takınca açılıyor ve bilgisayarın özelliklerine baktığımda sadece RAM 4 GB yazıyor. 2-3 slotlarına RAM'leri taktım, yine aynı kullanılabilir miktar oldu. Anladığım kadarıyla 3-4 slotlarında bir sorun var. Umarım işe yarar bu bilgi.

7. Msconfig'ten maksimum bellek tiki işaretli değildi. İşaretleyip denedim yine olmadı. Windows Update günceldir. Artık kafayı yemek üzereyim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hayır kesinlikle herhangi bir sıvı sürmeyin, sadece kuru temiz bir diş fırçasıyla soketlerin içini iyice temizleyin.
Az önce temizledim fakat durum aynı. Artık tek umudum işlemcide. Birde benim bilgisayarım eskiden en ufak takılma da mavi ekran verirdi. Bu aralar RAM böyle olduktan sonra mavi ekran hiç gelmemeye başladı. Bir alakası olabilir mi ?

Arkadaşlar sorunumu çözdüm. Benim RAM slotlarından 3'ü gözüküyordu , bir tanesi ise soğutucunun altında gizlenmişti ve RAM giremiyordu oraya. Evi karıştırdım ve verdikleri yedek soğutucuyu (daha küçük) buldum. Onu taktım. Normalde 2-4 slotlarına takılı RAM'lerimi 1-2 ye taktım. Ve artık 8.00 GB yazıyor. Yani 3-4 slotları sorunluymuş. Yardım etmeye çalışan herkese teşekkürler. İyi bayramlar.
Açıkçası planım para biriktirip yeni bir PC almak. Onu alınca bunu da servise gönderirim kenarda durur. Dediğin gibi bilgisayarsız her an kriz sebebi :) . Tabi para biriktirip almakta 3-4 aylık süreç :ıslık:

Konu üzerinden uzun bir süre geçmiş fakat belki bir arkadaş okuyup yararlanır diyerekten yazmak istedim çünkü bu sorunun cevabını herhangi bir sitede bulamadım bizzat deneye deneye çözdüm.

Evet arkadaşlar 1156 pin anakart ve işlemci kullanıyorum sıvı soğutucu aldım ve montaj sonrası bu sorun ile karşılaştım. İlk başta farkedemedim çünkü bilgisayarım normal bir şekilde açılıyordu fakat açılmadan önce 'Loading Operating System . . . ' kısmına geldiği zaman 1 defa reset atıp ardından normal bir şekilde açılıyordu. Sorun ne olabilir derken 12GB'Lık RAM'lerimin 5.99GB göründüğünü farkettim ve bildiğim tüm yöntemleri denedim fakat olmadı.

En son işlemci soğutucusunu söktüm ve soket ayaklarının olduğu kısma telefonumun kamerası yardımı ile yakınlaştırarak baktım ve birkaç tanesinin aynı yöne bakmadığını eğildiğini yamulduğunu gördüm ve bunları cımbız tarzı bir alet ile düzelttim ve ardından ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemem ama kulak çubuğuna birazcık kolonya dökerek işlemcinin anakarta oturan kısmını temizledim. Kuruttum ve taktım ardından baskı yapmadan sıvı soğutucunun vidalarını çok sıkmadan yavaş bir şekilde soğutucuyu taktım ve düzeldi.

Kısaca sorun işlemci ayaklarının yamulması eğilmesi bükülmesi vs.
Tabi bu sorunla karşılaşan her arkadaş için çözüm aynı olmayabilir farklı bir nedenden kaynaklanıyor olabilir.

Öncelikle selamun aleyküm, sırf bunun için üye oldum kardeşim, kadıköylerde gezdim aradım durdum, bende çözüm bulamadım, en sonunda ekrana kartımın, işlemcimin ve RAM'lerimi çıkarıp giriş kısımlarını silgi ile sildim anakartın üzerindeki slotları temizledim, BIOS'tan da load optimal defaults settings yapıp sıfırladım düzeldi, haberin olsun.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı