8 GB RAM vs 12 GB RAM farkı ne olur?

8+4 - 16+8 veya diğer çift kanalda çalışan ramler dual çalışır. Hangi bilgi, veriye dayanarak bu bilgiyi aktarıyorsunuz? Yanlış bilgi.
Şimdi o öyle değil. Kesin bilgi şu: Takılı olan düşük RAM kadar dual channel alırsın teoride, yani 4+8 takarsan 4+4 dual çalışır, geri kalan 4 GB ( 8 GB'tın 4'dü) single çalışır. Ama sistemler genelde bu durumda stabilitesini kaybeder ve 4+4 den aldığın dual gerçek dual performansı gösteremez. Bu yüzden gerçek dual performansı için aynı RAM kullanılmalıdır.

Ki bu dediğim olayı da her anakart ya da işlemci desteklemez. Sonuçta dual kanal için aynı GB RAM hatta hızlarının da aynı olması gerekir. Nokta.

Bunun üzerine başka bir şey iddia ederseniz, sizi yanlış bilgiden raporlarım.

Şimdi o öyle değil. Kesin bilgi şu: Takılı olan düşük RAM kadar Dual channel alırsın teoride, yani 4+8 takarsan 4+4 Dual çalışır, geri kalan 4 GB ( 8 GB'tın 4'dü) Single çalışır. Ama sistemler genelde bu durumda stabilitesini kaybeder ve 4+4'ten aldığın Dual gerçek Dual performansı gösteremez. Bu yüzden gerçek Dual performansı için aynı RAM kullanılmalıdır.

RAM'larin MHz'leri aynı ve iki slota yerleştirince Dual olmuyor diyorsunuz yani?

Şimdi o öyle değil. Kesin bilgi şu: Takılı olan düşük RAM kadar dual channel alırsın teoride, yani 4+8 takarsan 4+4 dual çalışır, geri kalan 4 GB ( 8 GB'tın 4'dü) single çalışır. Ama sistemler genelde bu durumda stabilitesini kaybeder ve 4+4 den aldığın dual gerçek dual performansı gösteremez. Bu yüzden gerçek dual performansı için aynı RAM kullanılmalıdır.

Öncelikle benim ilk başta yazdığım yazıyı kopyalamışsınız ve benim yazdıklarımı bana tekrar yazıyorsunuz. İlk yazımda 8+4 - 16 + 8 belleklerin flex modda çalıştığını zaten söylemişim, arkadaşa yorum olarak 12gb ram yapmanin bilgisayari yavaşlatacağı bilgisini vermişsiniz, herhangi bir açıklama yapmadan ramler dual çalışmaz demişsiniz ve şu anda 4+4 dual çalışır kalan 4'te single çalışıyor demişsin. Benim yazdıklarım ile beni mi vuruyorsunuz anlamadım ki, yazdıklarınızı gözden geçirin ve tabiki raporlayabilirsiniz :) Ram kullanımı gerektiren durumlarda ve oyunda etkisi olur, bilgisayar yavaşlamaz böyle bir şey söz konusu değil.

RAM'larin MHz'leri aynı ve iki slota yerleştirince Dual olmuyor diyorsunuz yani?
Evet olmaz. RAM'lerin kit olarak satılmalarının da sebebi budur. Önce aynı GB olacaklar, sonrası ne kadar aynı olursa o kadar iyi.

Öncelikle benim ilk başta yazdığım yazıyı kopyalamışsınız ve benim yazdıklarımı bana tekrar yazıyorsunuz. İlk yazımda 8+4 - 16 + 8 belleklerin flex modda çalıştığını zaten söylemişim, arkadaşa yorum olarak 12gb ram yapmanin bilgisayari yavaşlatacağı bilgisini vermişsiniz, herhangi bir açıklama yapmadan ramler dual çalışmaz demişsiniz ve şu anda 4+4 dual çalışır kalan 4'te single çalışıyor demişsin. Benim yazdıklarım ile beni mi vuruyorsunuz anlamadım ki, yazdıklarınızı gözden geçirin ve tabiki raporlayabilirsiniz :) Ram kullanımı gerektiren durumlarda ve oyunda etkisi olur, bilgisayar yavaşlamaz böyle bir şey söz konusu değil.
Sizin dediğiniz durum çoğu zaman zararlıdır. Flex Dual kavramı tavsiye edilen ya da her yerde çalışabilen bir durum değil. Genelde, yüksek ihtimalle öyle dual olmaz.
Ben de yavaş olabilir dedim ama siz sanki hızlanır demişim gibi yazmışsınız.

Ayrıca bahsettiğiniz flex teknolojisi yeni bir teknoloji, arkadaşın bilgisayarı yıllanmış bir alet.

Bir yerden bir şey okumuşsunuz, tam ne olduğunu bilmeden saldırıyorsunuz. Yapmayın.
1680908688561.png

Son düzenleme:
Evet olmaz. RAM'lerin kit olarak satılmalarının da sebebi budur. Önce aynı GB olacaklar, sonrası ne kadar aynı olursa o kadar iyi.

Sizin dediğiniz durum çoğu zaman zararlıdır. Flex Dual kavramı tavsiye edilen ya da her yerde çalışabilen bir durum değil. Genelde, yüksek ihtimalle öyle Dual olmaz.

Ayrıca bahsettiğiniz Flex teknolojisi yeni bir teknoloji, arkadaşın bilgisayarı yıllanmış bir alet.

Bir yerden bir şey okumuşsunuz, tam ne olduğunu bilmeden saldırıyorsunuz. Yapmayın.
Eki Görüntüle 1731574

Cihazım Lenovo Ideapad L340 15API. İçinde AMD Ryzen 3 3200U işlemci ve dahili Vega 3 grafik birimi var. Orijinalde 8 GB 4+4'lük RAM'lar ile geliyordu fakat ben 4+8'e çevirdim. 256 GB da Samsung M.2 SSD var. Cihazım bu.

Cihazım Lenovo Ideapad L340 15API. İçinde AMD Ryzen 3 3200U işlemci ve dahili Vega 3 grafik birimi var. Orijinalde 8 GB 4+4'lük RAM'lar ile geliyordu fakat ben 4+8'e çevirdim. 256 GB da Samsung M.2 SSD var. Cihazım bu.
Mavi ekran ya da donma olmadıkça kullanın. Başta dediğim gibi çok fazla bir etkisi olmaz. Yavaşlama hissetmedikçe bir sıkıntı yok.

Sizin dediğiniz durum çoğu zaman zararlıdır. Flex Dual kavramı tavsiye edilen ya da her yerde çalışabilen bir durum değil. Genelde, yüksek ihtimalle öyle dual olmaz.

Ayrıca bahsettiğiniz flex teknolojisi yeni bir teknoloji, arkadaşın bilgisayarı yıllanmış bir alet.

Eki Görüntüle 1731574
Hiç kimse size saldırmıyor, başta verdiğiniz bilgi eksik ve hatalı. İkinci verdiğiniz bilgiler benim en başta size yazdığım bilgiler. Kendim senelerce 4+4 8gb, 4+8 12gb kullandım, şimdi de 8+8gb 16 gb ram kullanıyorum ve yakın zamanda 16+8 24gb ram'e geçiş yapacağım. Oynadığım oyun Escape From Tarkov ve 16 gb ram bu oyun için yetersiz, 24 gb ramde ve 8+8 16gb'ramde başka bilgisayarda testini yaptım 24gb ram bariz bir şekilde performansı 2'ye katlıyor ve sistem parçalarının tam gücünde çalışmasına katkı sağlıyor. Buradaki durum arkadaşın hangi programı ya da oyunu kullandığı. Ramleri sonuna kadar kullanmıyorsa 12gb ram'e geçiş yapmak herhangi bir performans artışı sağlamaz çünkü hali hazırdaki ramler zaten yetiyor fakat 8gb ram yetmiyorsa 12gb rame geçiş yaparak performans artışı elde eder ve ramleri dual/flex çalışır. Aksini iddia ediyorsanız yanlış bilgiden raporlayın bizde görelim neyin doğru olduğunu.

Son düzenleme:
Hiç kimse size saldırmıyor, başta verdiğiniz bilgi eksik ve hatalı. İkinci verdiğiniz bilgiler benim en başta size yazdığım bilgiler. Kendim senelerce 4+4 8gb, 4+8 12gb kullandım, şimdi de 8+8gb 16 gb ram kullanıyorum ve yakın zamanda 16+8 24gb ram'e geçiş yapacağım. Oynadığım oyun Escape From Tarkov ve 16 gb ram bu oyun için yetersiz, 24 gb ramde ve 8+8 16gb'ramde başka bilgisayarda testini yaptım 24gb ram bariz bir şekilde performansı 2'ye katlıyor ve sistem parçalarının tam gücünde çalışmasına katkı sağlıyor. Buradaki durum arkadaşın hangi programı ya da oyunu kullandığı. Ramleri sonuna kadar kullanmıyorsa 12gb ram'e geçiş yapmak herhangi bir performans artışı sağlamaz çünkü hali hazırdaki ramler zaten yetiyor fakat 8gb ram yetmiyorsa 12gb rame geçiş yaparak performans artışı elde eder ve ramleri dual çalışır. Aksini iddia ediyorsanız yanlış bilgiden raporlayın bizde görelim neyin doğru olduğunu.
Arkadaş sen anlamıyor musun? Bu arkadaşın bilgisayarı eski ve onda Dual Flex yani senin bahsettiğin olay yok. Dual alması için aynı GB da RAM olmalı, yoksa single'da kullanır, sadece fazla RAM'i olur. Zaten bilgisayarda güçlü olmadığı için single da dual da sonuçta çok bir değişiklik yapmaz. Ama Dual çalışmaz, bu kadar basit.

Sırf acaba ben yanlış mı biliyorum diye araştırdım. Varsa ingilizcen oku:

Gece gece..

Dostum, Dual çalışması için RAM'lerin öncelikle eşit boyutta olması gerekir. Siz neden bahsediyorsunuz cidden anlamıyorum. 4+8 Dual çalışmaz.

Bellek kullanımı 8 GB aştıktan sonra kalan veri Single yazılır ama verinin çoğu belleğe Dual yazıldığı için performansta kaybı olmaz eskiye göre artar RAM kaynaklı droplar olmaz.

Arkadaşlar bazı videolar izledim ve şu kanaate vardım.
1-)Windows performansı az da olsa gözle görülür şekilde artıyor.
2-)4+4'lük olduğunda 8+4 de nazaran 1 2 FPS artışı oluyor(fakat benim sistemim RAM'den 2 GB çektiği için onların ki gibi bir performans yakalayamıyorum) fakat kendi oyun testlerimde örnk: ETS 2 10 FPS'lik bir artış yakaladım.
3-)sistemim harbiden eskimeye başlamış buna üzüldüm 🤣🤣
Benim gibi RAM takviyesi yapmak isteyen arkadaşlara yol göstermeniz için ve bilgi akışının devam etmesi için konuyu kapatmıyorum. Herkes saygı çerçevesinde fikirlerini bilgilerini beyan etsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı