8 GB RAM vs 16 GB RAM FPS farkı

alp-eren

Hectopat
Arkadaşlar yaklaşık 4 senedir 8 GB RAM ile PC kullanıyorum. PUBG CS:GO oynuyorum sadece fakat PUBG de drop çok oluyor. FPS düşüşü vs 16 GB RAM ile bunlar düzelir mi sizce?
Sistemin özellikleri
MSI RX 580 8 GB OC Edition
MSI B450 M Pro
Ryzen 5 1600
Corsair 8 GB RAM 3200 MHz

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben 8 GB RAM'den 16 ya geçtiğimde FPS artışı göremedim ama bilgisayardan bilgisayara değişir. Onun dışında bazı ağır oyunlarda takılmalar elbette yaşanıyor 8 GB RAM'de 16 yaptığımdan beri hiçbir oyunda takılma görmedim. Zaten artık standart RAM değeri 32 olmaya başladı gibi.

Son düzenleme:
Online tabanlı oyunlarda çok etkiliyor ama normal oyunlarda çok fazla etkisi yok. Kendimden örnek vereyim bende i5 12. nesil RTX3050 4 GB var.

8 GB tek kanalda NFS Heat orta ayarlarda 55 FPS alıyordum. Çift kanal 16 GB geçtiğimde ortalama 59 FPS almaya başladım.

8 GB tek kanalda Far Cry 5 orta ayarlarda 75 FPS alıyordum. Çift kanal 16 GB geçtiğimde ortalama 78 FPS almaya başladım.

8 GB tek kanalda Lol yüksek ayarlarda 125 FPS alıyordum. Çift kanal 16 GB geçtiğimde ortalama 210 FPS almaya başladım.

8 GB tek kanalda valorant en yüksek ayarlarda 144 fps sabitlediğimde bazen 120 lere düşüyordu 16 gb yaptığımda artık hep sabit 144 alıyorum.

8 16 muhabbeti geçen nesil içindi, şimdi o yeterli mi yoksa 32 geçilmeli mi muhabbetine dönüştü. Önceki nesilde de 4 yeterli 8 şu anlık gereksiz diyorduk, nesiller arası geçişte ikiye katlaması standart bir şey. Hangi nesil olursa olsun hep çift kanal tavsiye ettik hala da ediyoruz 4 GB kullanıyorsan bile 2 + 2 olarak kullanmalısın ideal performans için. Sendeki de sanırım tek 8 ve bu yüzden sıkıntı yaşıyorsun. PUBG yeni nesil oyun değil önemli olan RAM artışından ziyade çift kanala geçmen olacak.

Geri
Yukarı