8 GB RAM vs 16 GB RAM FPS farkı

alp-eren

Hectopat
Arkadaşlar yaklaşık 4 senedir 8 GB RAM ile PC kullanıyorum. PUBG CS:GO oynuyorum sadece fakat PUBG de drop çok oluyor. FPS düşüşü vs 16 GB RAM ile bunlar düzelir mi sizce?
Sistemin özellikleri
MSI RX 580 8 GB OC Edition
MSI B450 M Pro
Ryzen 5 1600
Corsair 8 GB RAM 3200 MHz

Son düzenleyen: Moderatör:
Düzelir. Zaten yeni nesil oyunlar için 16 GB RAM standart haline geldi.

Ben 8 GB RAM'den 16 ya geçtiğimde FPS artışı göremedim ama bilgisayardan bilgisayara değişir. Onun dışında bazı ağır oyunlarda takılmalar elbette yaşanıyor 8 GB RAM'de 16 yaptığımdan beri hiçbir oyunda takılma görmedim. Zaten artık standart RAM değeri 32 olmaya başladı gibi.

Son düzenleme:
Online tabanlı oyunlarda çok etkiliyor ama normal oyunlarda çok fazla etkisi yok. Kendimden örnek vereyim bende i5 12. nesil RTX3050 4 GB var.

8 GB tek kanalda NFS Heat orta ayarlarda 55 FPS alıyordum. Çift kanal 16 GB geçtiğimde ortalama 59 FPS almaya başladım.

8 GB tek kanalda Far Cry 5 orta ayarlarda 75 FPS alıyordum. Çift kanal 16 GB geçtiğimde ortalama 78 FPS almaya başladım.

8 GB tek kanalda Lol yüksek ayarlarda 125 FPS alıyordum. Çift kanal 16 GB geçtiğimde ortalama 210 FPS almaya başladım.

8 GB tek kanalda valorant en yüksek ayarlarda 144 fps sabitlediğimde bazen 120 lere düşüyordu 16 gb yaptığımda artık hep sabit 144 alıyorum.

8 16 muhabbeti geçen nesil içindi, şimdi o yeterli mi yoksa 32 geçilmeli mi muhabbetine dönüştü. Önceki nesilde de 4 yeterli 8 şu anlık gereksiz diyorduk, nesiller arası geçişte ikiye katlaması standart bir şey. Hangi nesil olursa olsun hep çift kanal tavsiye ettik hala da ediyoruz 4 GB kullanıyorsan bile 2 + 2 olarak kullanmalısın ideal performans için. Sendeki de sanırım tek 8 ve bu yüzden sıkıntı yaşıyorsun. PUBG yeni nesil oyun değil önemli olan RAM artışından ziyade çift kanala geçmen olacak.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…