8 N-Key Rollover tam olarak nedir?

PsychoG

Hectopat
Daha fazla  
Başlıkta da belirttiğim gibi ciddi bir şüphedeyim. Linkte de belirtildiği gibi ürün "8 N-Key Rollover" yani doğru anladıysam sekiz tuşa birden aynı anda basılabilme özelliğine sahip. Fakat durum sanki tam olarak öyle değil. Çünkü örnek vermek gerekirse; "s, d, f" harflerine aynı anda basabilirken "s, d, c yada e" harflerine basılamıyor. Bu durum "s, d ve c, yada a, s ve q" harfleri gibi durumlarda da geçerli. Ayrıca yön tuşlarında da benzeri bir üçüncü tuştan sonuç alamama durumu vardı ama şu an hatırımda değil kombinasyonu.

Durum sanki belli bir hat/yol üzerindeki tuşlar ile alakalı gibi görünüyor ama bu zannederim düzeltilebilir bir sorun değil. Daha çok donanımsal bir yetersizlik gibi.

Şimdi bu durumda "8 N-Key Rollover" tam olarak nedir? Yaşadığım şey bir arıza mıdır yoksa pazarlama tekniğine mi kurban gittik? Yani "basılabilir ama şöyle-böyle şartlar altında" gibi bir durum mu var ortada? Çünkü beklentide olduğumuz kombinasyonları karşılayabilen klavyeler mevcut, bu bir özellik ama olmayan bir şey değil. Tam hatırlamamakla beraber Logitech G100 serisinden bir modeldi zannederim, yine USB ile bağlantı kuran fakat bu üçüncü tuşta sorunsuz çalışan bir model olarak emsal gösterilebilir. Ki zannederim ismi de bu yada bunun gibi bir şeydir bu yakın üç tuşu aynı anda kullanabilme özelliğinin.

Bu konuda bilgisi, fikri olanların yardımcı olmaları beni çok sevindirir.
Arkadaşlar bilen mi yok mevzuyu, gören mi? Diğer ihtimalleri pek düşünmek istemiyorum...
Cidden bilen yok mu yoksa görmüyor mu kimse?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle o 8 N-Key Rollover değil, 8-Key Rollover. N-Key Rollover dersen 1 saniye içinde istediğin kadar tuşa basabilmekten bahsedersin, X-Key Rollover dersen 1 saniye içinde X adet tuşa basabilmekten bahsedersin. Sana lazım olan Anti Ghosting desteği yüksek olan bir klavye. Uygun fiyatlı ve yüksek Key Rollover / Anti Ghosting özelliği bulunan klavye istiyorsan CM Masterkeys Lite L tavsiye ederim. Şu videoda 11:45'de Anti Ghosting özelliğinin nasıl işe yaradığını görebilirsin:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Mekanik klavyelerin çoğunda ise N-Key Rollover özelliği vardır. Bu da 1 saniye içerisinde istediğin kadar tuşa basabilmene yarar. Örneğin şu videoda adam bazı yerlerde tuşlara 1 saniye içerisinde 70'den fazla kez basıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Bu pek yanlış yazılabilecek bir şey değil ama diyelim ki öyle hata yaptılar.

Peki bu bahsettiğim tuş kombinasyonları ile ilgili bilginiz var mı?

"s, d, f" harflerine aynı anda basabilirken "s, d, c yada e" harflerine basılamıyor. Bu durum "s, d ve c, yada a, s ve q" harfleri gibi durumlarda da geçerli.

Çünkü bu kombinasyonlarda olmadığı sürece ciddi anlamda fazla tuşa bir anda basabiliyorum.

Yanlış yazmışlar, ufak bir araştırma ile doğrusunu öğrenebilirsiniz.

Diğer soruna gelecek olursak onun hakkında bilgim yok.
Bu videoyu izledim ama bir yanım pek inanmak istemedi sanırım.

Bu durumda son bir sorum olacak; Bir miktar "G" tuşu(oyunlar için fazladan olan) bahsettiğim sıkıntıları yaşamayacağım bir fiyat performans bir de fiyatı biraz pahalı da olsa özellikle tavsiye edeceğiniz klavye var mı? Muhtemelen mekanik olacaktır ama bilmiyorum mekanik olmadan da oluyorsa normal klavye de olur. O mekanik sesi olmasa belki daha bile iyi olabillir...

Corsair K55 önerebilirim. 8-Key Rollover ve Anti Ghosting desteği var. Ayrıca aynı fiyat aralığında Cooler Master Masterkeys Lite var ben olsam onu alırdım. 20'li değerler civarında Key Rollover ve Anti Ghosting desteği var.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı