8 Pin CPU kablosu yandı

Yusuf Söylemez

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar aylar bilgisayar aniden dondu. Bütün sistemler devre dışı kaldı. Bir kaç kere tekrarlayınca kasayı açtım. İşlemciyi besleyen 8pin PSU kablosunun gevşek takıldığını ve resmen yandığını gördüm. Yanık tarafları temizleyip taktım ve nasıl olduysa çalıştı. Yani şu an 4 pin falan sağlam sadece. O şekilde bayağı bir sorunsuz çalıştı. Bugünlerde yine aynı sorun ortaya çıktı. Ne değişti de şimdi sorun çıkarmaya başladı bir fikrim yok. Sorunu çözebilme imkanım var mı, yardımcı olur musunuz?

Dosya Ekleri

• IMG_20190929_121344.jpg
    IMG_20190929_121344.jpg
    1,1 MB · Görüntüleme: 58
  • IMG_20190929_121356.jpg
    IMG_20190929_121356.jpg
    1,4 MB · Görüntüleme: 51
Öncelikle geçmiş olsun. Yandığını görmenize rağmen kullanmaya devam etme sebebinizi merak ettim açıkçası. Benzeri bir sorunu ben de yaşamıştım eski sistemimde. İşlemci her yüke girdiğinde 8 pin kablo biraz daha yanıyor, plastik kokusu burnuma geliyordu. Anakarttan kaynaklıydı büyük ihtimal sorunum. Sizin sisteminizde de benzeri bir sorun olabilir. Başka PSU ile test etme şansınız varsa test edin.

Öncelikle geçmiş olsun. Yandığını görmenize rağmen kullanmaya devam etme sebebinizi merak ettim açıkçası. Benzeri bir sorunu ben de yaşamıştım eski sistemimde. İşlemci her yüke girdiğinde 8 pin kablo biraz daha yanıyor, plastik kokusu burnuma geliyordu. Anakarttan kaynaklıydı büyük ihtimal sorunum. Sizin sisteminizde de benzeri bir sorun olabilir. Başka PSU ile test etme şansınız varsa test edin.
Teşekkürler. Kullanmaya devam ettim çünkü sorunsuz çalışıyordu ve yanma sebebinin kablonun tam oturmayıp arada boşluk kalması olduğumu düşündüm. Ayrıca yakında yeni bir bilgisayar alacağım. O zamana kadar idare edecek geçici bir çözüm işimi görürdü. Pek umudum yok ama şimdi de bilgisayarın sık sık aniden kitlenmesini engelleyecek geçici bir çözüm arıyorum. Olmazsa zaten mecbur soket ve kablo yenilenecek.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı