8 pin CPU kablosunu 6+2 pin ekran kartına bağlamak

overrman

Kilopat
Daha fazla  
Şu anki CPU kablosu yetişmediği için uzatma kablosu almıştım 1 tane örgülü. Corsair CX550F RGB aldım, daha gelmedi fakat tahminen CPU kablosu şu ankinden daha uzun. Corsair güç kaynağının PCI-e kablosu 2 tane 6+2 pin tek kabloda o yüzden birini taktığımda diğerini kasanın içinde saklamak zor olacak. Ben de bu uzatıcıyı kullanabilirim belki diye düşündüm fazladan masraf yapmadan fakat iki kablonun giriş çıkışları ve verdikleri güç değerli hakkında çok fazla bir bilgim yok.

CPU 4+4 pin kablosunu 6+2 pin PCI-e kablosuna bağlayabir miyim? Ekran kartı RX 6600.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tamamdır cevabı aldım bir kaç yabancı forumda da uyumsuz olduğunu okudum. Bir sorum daha var. Normalde PSU fanı aşağıya bakacak şekilde konumlanıyor kasada ben psu'yu tam ters (fan yukarı bacak şekilde) yönde taksam GPU hava akışı bozulur mu? Yaklaşık 7-8 cmlik bir boşluk var ekran kartıyla psu fanı arasında.

Normalde bunu yapmak ekran kartını yakar ama senin sorduğun modüler bir PSU'da uzatma kablosunu bağlamak. O belki yapılabilir ama pinler çoklanmamış olmalı. Yani +2 pın, mevcut 6 pın'e bağlı ise sorun yaratır.

Her halükarda önermem. Sonra unutup aynı kabloyu CPU yuvasına falan takarsın...

Abovv düşünmek dahi istemiyorum sonucunu.
Tamamdır cevabı aldım birkaç yabancı forumda da uyumsuz olduğunu okudum. Bir sorum daha var. Normalde PSU fanı aşağıya bakacak şekilde konumlanıyor kasada ben PSU'yu tam ters (fan yukarı bacak şekilde) yönde taksam GPU hava akışı bozulur mu? Yaklaşık 7-8 Cm'lik bir boşluk var ekran kartıyla PSU fanı arasında.

Eğer içeride taktığınızda üstünde kapak yoksa sorun olmayabilir ama aşağı bakması daha iyi olur.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-01-10 at 09.25.36.jpeg
    WhatsApp Image 2022-01-10 at 09.25.36.jpeg
    103,2 KB · Görüntüleme: 38
Kasa içi bu şekilde.

Eğer alt tarafta fanın havayı atabileceği yer varsa bu şekilde kalsın. Ekran kartı aşağıdan havayı yukarıya çekiyor haliyle sorun çıkarabilir sıcaklıklarda. PSU zaten dışarı hava üflüyor yani içerideki havayı egzoz yapıyor ama bu ekran kartını etkileyebilir. Bu şekilde kalsın.

Neden ters takmak istiyorsun? Çünkü yukarı bakacak şekilde takarsan taze serin hava yerine kasa içinde ısınmış havayla kendini soğutmaya çalışır PSU.
RBG Fan var diye öyle düşündüm xD. Bir de psu toz filtresini çıkarıp temizlemek biraz uğraştırıyor bu kasada o yüzden de ters takma fikri geldi aklıma. Önde içeri hava alan 2 fan var aslında çektiği hava aşırı sıcak olacağını düşünmüyorum. Benim asıl endişelendiğim ekran kartı soğutmasıydı. Büyük ihtimalle fan aşağıya bakacak şekilde tacakacağım.

Geri
Yukarı