8 pin Ekran Kartına 6 pin PSU takmak

Tonyukuk

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhabalar, Vatan Bilgisayar KDV indiriminde MSI RX 5600 XT MECH OC ekran kartı satın aldım. Ekran kartı henüz elime ulaşmadı ama fark ettim ki benim PSU'da 6 pin mevcut.
Şimdi benim iki sorum olacak. Birincisi güç kaynağım High Power 500 Watt sertifikasız bir model, fotoğrafı ekte yer alıyor. Bu model ile bu ekran kartında problem yaşar mıyım? İkinci sorum ise 6 pin ile bu ekran kartını çalıştırabilir miyim? Şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• IMG_20200420_164040.jpg
    IMG_20200420_164040.jpg
    3,5 MB · Görüntüleme: 40
150W TDP değerine sahip bir ekran kartı ve Mech serisinde daha üst seviyeye çıkabilir bu TDP. Bu yüzden de PSU'nun 12V kanalından verdiği 408W, yüke girildiği zaman yetmeyecektir. Eski olduğu için verdiği gücü daha da düşürebilir.

Yani yükte kapanmalar, reset atmalar gibi sorunlar karşınıza çıkabilir. Yine de deneyebilirsiniz, 6+2 pin üzerinde bulunan +2'lik pin yapısı ise bir nevi sigorta görevi görür.

150W TDP değerine sahip bir ekran kartı ve Mech serisinde daha üst seviyeye çıkabilir bu TDP. Bu yüzden de PSU'nun 12V kanalından verdiği 408W, yüke girildiği zaman yetmeyecektir. Eski olduğu için verdiği gücü daha da düşürebilir.

Yani yükte kapanmalar, reset atmalar gibi sorunlar karşınıza çıkabilir. Yine de deneyebilirsiniz, 6+2 pin üzerinde bulunan +2'lik pin yapısı ise bir nevi sigorta görevi görür.
Yani 8 pin olmasına gerek yok. Yine de kartı çalıştırabilir 6 pin doğru mu anladım? 2 pin güvenlik amacıyla konulmış söylediğinize göre. MSI sitesinde güç kaynağı için öneriye baktığımda 450W yeterli gösteriyordu, açıkçası bu kartı biraz da güç kaynağı değişmemek için aldım.

Yani 8 pin olmasına gerek yok. Yine de kartı çalıştırabilir 6 pin doğru mu anladım? 2 pin güvenlik amacıyla konulmış söylediğinize göre. MSI sitesinde güç kaynağı için öneriye baktığımda 450W yeterli gösteriyordu, açıkçası bu kartı biraz da güç kaynağı değişmemek için aldım.
Güç kaynağınız, 12V üzerinden 408W verebiliyor. Ekran kartı referans kartta 150W olarak belirlenmiş ama Mech, OC yapılmış seri olduğu için de 150W değil daha fazla güç tüketiyor.

Eski bir ünite kullanılan güç kaynağı olduğu için de 12V kanalından verdiği 408W azalmış olabilir. 6 pin ile kullanabilirsiniz, eski modellerde hepsinin takılı olması gerekiyordu ama yeni modellerde pek rastlamadım.

Güç kaynağınız, 12V üzerinden 408W verebiliyor. Ekran kartı referans kartta 150W olarak belirlenmiş ama Mech, OC yapılmış seri olduğu için de 150W değil daha fazla güç tüketiyor.

Eski bir ünite kullanılan güç kaynağı olduğu için de 12V kanalından verdiği 408W azalmış olabilir. 6 pin ile kullanabilirsiniz, eski modellerde hepsinin takılı olması gerekiyordu ama yeni modellerde pek rastlamadım.
O zaman şansımı deneyeyim, olmazsa güç kaynağını değişmekten başka çarem yok. Üstelik bu karta sonradan vBIOS güncellemesi gelmiş, onu yapınca %10-15 performans artışıyla beraber daha fazla güç çektiği belirtilmiş.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı