8. sınıf devamsızlık hakkı ne kadardır?

salih42500

Centipat
Daha fazla  
8. sınıf devamsızlık hakkı raporsuz 10 gün raporlu 20 gün yazıyor. Bu sadece 1 dönem için mi 2 dönem için mi geçerli? Bir de ortaöğretim ile ortaokul ayrı, ortaöğretim lise diye biliyorum, ortaöğretim ile ilgili yazmışlar.

Ortaokulda devamsızlığa çok dikkat etmiyorlar diye biliyorum kuzenim neredeyse 40-45 gün oldu okul müdürüne sordurduk geçiriyoruz diyorlar. Ek olarak geçerli olsa dahi raporlu 20 gün hakkı denen bir şey yönetmelikte mevcut değil raporsuz 10 gün toplam 30 gün devamsızlık hakkınız bulunmakta.

8. sınıf devamsızlık hakkı raporsuz 10 gün raporlu 20 gün yazıyor. Bu sadece 1 dönem için mi 2 dönem için mi geçerli? Bir de ortaöğretim ile ortaokul ayrı, ortaöğretim lise diye biliyorum, ortaöğretim ile ilgili yazmışlar.

2 dönem içinde toplam 30 gün.

Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğine göre birinci dönemde yapılan devamsızlık süresi, ikinci dönemde sıfırlanmaz tüm sene boyunca devam eder.

Ortaokulda devamsızlığa çok dikkat etmiyorlar diye biliyorum kuzenim neredeyse 40-45 gün oldu okul müdürüne sordurduk geçiriyoruz diyorlar. Ek olarak geçerli olsa dahi raporlu 20 gün hakkı denen bir şey yönetmelikte mevcut değil raporsuz 10 gün toplam 30 gün devamsızlık hakkınız bulunmakta.

Raporlu 20 gün raporsuz 10 gün yönetmelikte mevcuttur bilginize.
Yönetmeliğin 36. maddesinin 5. fıkrasına göre ortaöğretim kurumlarında: Devamsızlık süresi özürsüz (raporsuz) olarak 10 gün, özürlü (raporlu) olarak 20 gün olmak üzere toplamda 30 gündür.

Yönetmeliğin 36. maddesinin 5. fıkrasına göre ortaöğretim kurumlarında: devamsızlık süresi özürsüz (raporsuz) olarak 10 gün, özürlü (raporlu) olarak 20 gün olmak üzere toplamda 30 gündür.

Ortaokul yönetmeliğinde
Devamsızlıklarının 4, 8 ve 10 uncu günlerinde bildirim yapılır.

(5) devamsızlık süresine ilişkin hususlar şunlardır:

A) devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir. Önleme, müdahale ve yönlendirme komisyonu; devamsızlık yapan ve sınıf tekrarı riski bulunan öğrenci velisini devamsızlığın 5 inci gününde okula davet eder, devamsızlık nedenlerini ortadan kaldırıcı çalışmaları iş birliği içinde yapar. Özürsüz olarak yapılan her bir devamsızlık günü, haftalık ders çizelgesinde belirtilen sosyal sorumluluk çalışmaları için öngörülen süreye bir saat olarak ayrıca eklenerek devamsızlık yapan öğrencilerin sosyal sorumluluk çalışmalarını tamamlamalarını sağlar.

Ortaokul yönetmeliğinde.
Devamsızlıklarının 4, 8 ve 10 uncu günlerinde bildirim yapılır.

(5) devamsızlık süresine ilişkin hususlar şunlardır:

A) devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir. Önleme, müdahale ve yönlendirme komisyonu; devamsızlık yapan ve sınıf tekrarı riski bulunan öğrenci velisini devamsızlığın 5 inci gününde okula davet eder, devamsızlık nedenlerini ortadan kaldırıcı çalışmaları iş birliği içinde yapar. Özürsüz olarak yapılan her bir devamsızlık günü, haftalık ders çizelgesinde belirtilen sosyal sorumluluk çalışmaları için öngörülen süreye bir saat olarak ayrıca eklenerek devamsızlık yapan öğrencilerin sosyal sorumluluk çalışmalarını tamamlamalarını sağlar.

Zaten ayni şeyi diyoruz siz yönetmelikte bu yok dediniz lakin yönetmelikte var onu anlatmaya çalışıyorum.

Yönetmeliğin 36. maddesinin 5. fıkrasına göre ortaöğretim kurumlarında: Devamsızlık süresi özürsüz (raporsuz) olarak 10 gün, özürlü (raporlu) olarak 20 gün olmak üzere toplamda 30 gündür.

Yanlışınız var ortaöğretim diyor yani lise için ğeçerli bu kural özürsüz devamsızlık 20'yi geçmeyecek şekilde orta okulda

İlkokul ve ortaokullar ilköğretim kurumları yönetmeliği diye geçer ve ilköğretim kurumları yönetmeliğine göre özürsüz 20 gün ve üzeri devamsızlık yaparsanız kalıyorsunuz. Öyle belirtilmiş. Devamsızlıklar da yıllık olarak hesaplanıyor. Bir dönem 20, diğer dönemde de 20 gün devamsızlık hakkınız var diye bir şey yok. İki dönem için de geçerli. İki dönem için özürsüz 20 güne kadar devamsızlık hakkınız var. Özürlü devamsızlık için herhangi bir sınır belirtilmemiş, devamsızlıklarınızı özürlü yaptığınız sürece hiçbir sorun olacağını sanmam.

Geri
Yukarı