8.sınıf Matematik sorusu için yardım edebilir misiniz?

Ali Pınar

Kilopat
Makaleler
1
Herkese merhaba. Biliyorum burası soru sorma platformu değil ama 2 Matematik öğretmenim bile soruyu çözemeyince belki bir Technopat üyesi soruyu çözebilir diye soruyu buraya atma kararı aldım. Matematik'le ne alakası var bilmiyorum fakat hazırlayanın 8. sınıflardan nefret ettiği kesin. Yardımlarınızı bekliyorum.

1588409468463.png

Soru: Buna göre, 6 hafta sonunda toplam kaç maç berabere sonuçlanmıştır?
Not: Cevabı bilmiyorum. "Ödüllü" bir deneme sınavının sonucu açıklanınca buraya yazarım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oynadıkları maçları göz önünde bulundurursak
A Takımı -3 Galibiyet (G) 2 Beraberlik (B) ve 1 yenilgi (Y) almış oluyor. Toplam (3.3)+1+1+0=11 puan alarak eşitlik sağlanıyor. Böyle böyle hepsini yaparsak;
B: 3G 1B 2Y
C: 3G 1B 2Y
D: 3G 0B 3Y
E: 2G 2B 2Y
F: 2G 2B 2Y
G: 0G 5B 1Y
H: 1G 1B 4Y
Bunun farklı varyasyonları olabilir. Ama birde şöyle bir eşitlik kurmalıyız ki mantıklı olsun;
Galibiyet=Yenilgi olmalı ve beraberlik sayısı çift olmalı. Bu eşitliği yukarıda sağladım. Cevap 14 oluyor. Umarım hata yapmamışımdır.
Cevabım 14. Düzelttim.

Son düzenleme:
Cevap 7 mi?
Cevap yokmuş, pardon. Şöyle çözdüm:
Total yapılan maç sayısı=24
Dağıtılan toplam puan=65
Bir takımın galibiyetiyle biten maçlarda dağıtılan puan=3, bir takımın galibiyetiyle biten maç sayısına da "x" diyelim.
Maçın berabere bitmesi ile dağıtılacak puan=2, berabere bitecek maç sayısına da "y" diyelim.
x+y=24
3x+2y=65
Denklemler ortak çözülürse;
"x"=17
"y"=7 sonucunu buluruz.
Yani berabere biten maç sayısı 7'dir.

Son düzenleme:
Cevap 7 mi?
Cevap yokmuş, pardon. Şöyle çözdüm:
Total yapılan maç sayısı=24
Dağıtılan toplam puan=65
Bir takımın galibiyetiyle biten maçlarda dağıtılan puan=3, bir takımın galibiyetiyle biten maç sayısına da "x" diyelim.
Maçın berabere bitmesi ile dağıtılacak puan=2, berabere bitecek maç sayısına da "y" diyelim.
x+y=24
3x+2y=65
Denklemler ortak çözülürse;
"x"=17
"y"=7 sonucunu buluruz.
Yani berabere biten maç sayısı 7'dir.
Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Ama galiba iki bilinmeyenli denklem olarak çözdünüz ve iki bilinmeyenli denklemi ben (8. sınıflar) işlemedik. Rica etsem benim anlayacağım dilden konuşur musunuz?

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Ama galiba iki bilinmeyenli denklem olarak çözdünüz ve iki bilinmeyenli denklemi ben (8. sınıflar) işlemedik. Rica etsem benim anlayacağım dilden konuşur musunuz?
x+y=24
3x+2y=65 ;
Üsttekinin her iki tarafını da 2 ile çarpıyoruz. Genişletiyoruz yani. Sadeleştirmenin tersi.
2x+2y=48
3x+2y=65 ; çıkarma işlemi yapıyoruz:
-x= -17 (-'leri götürüyoruz.)
x=17; ardından herhangi bir denklemde x yerine 17 koyarak y'yi 7 buluyoruz.

x+y=24
3x+2y=65 ;
Üsttekinin her iki tarafını da 2 ile çarpıyoruz. Genişletiyoruz yani. Sadeleştirmenin tersi.
2x+2y=48
3x+2y=65 ; çıkarma işlemi yapıyoruz:
-x= -17 (-'leri götürüyoruz.)
x=17; ardından herhangi bir denklemde x yerine 17 koyarak y'yi 7 buluyoruz.
İki bilinmeyenli denklemi biraz araştırınca taraf tarafa toplama gibi şeyleri ve sizin anlattığınızı galiba anladım. Ama şimdi bir öğretmenimden 36 cevabı, sizden 7 ve @SkyRose 'dan 14 cevabı aldım.🤔

İki bilinmeyenli denklemi biraz araştırınca taraf tarafa toplama gibi şeyleri ve sizin anlattığınızı galiba anladım. Ama şimdi bir öğretmenimden 36 cevabı, sizden 7 ve @SkyRose 'dan 14 cevabı aldım.🤔
Oynanan maç sayısı 24, cevap 36 olamaz. @imyourhero'nun da dediği gibi cevap 7.

Oynadıkları maçları göz önünde bulundurursak
A Takımı -3 Galibiyet (G) 2 Beraberlik (B) ve 1 yenilgi (Y) almış oluyor. Toplam (3.3)+1+1+0=11 puan alarak eşitlik sağlanıyor. Böyle böyle hepsini yaparsak;
B: 3G 1B 2Y
C: 3G 1B 2Y
D: 3G 0B 3Y
E: 2G 2B 2Y
F: 2G 2B 2Y
G: 0G 5B 1Y
H: 1G 1B 4Y
Bunun farklı varyasyonları olabilir. Ama birde şöyle bir eşitlik kurmalıyız ki mantıklı olsun;
Galibiyet=Yenilgi olmalı ve beraberlik sayısı çift olmalı. Bu eşitliği yukarıda sağladım. Cevap 14 oluyor. Umarım hata yapmamışımdır.
Cevabım 14. Düzelttim.
Eşitliği deneme-yanılma yolu ile mi buldunuz? Yoksa sadece A takımından mı yola çıktınız? Ve dediğiniz gibi A takımı 11 puanı 11 beraberlik ile de alamaz mı?

Öğretmeninize çok güvenmeyin derim ben zira 24 oynanan maç sayısından 36 cevabını bulduysa sorularınızı umursamıyor demektir.

Geri
Yukarı