800-900 TL Aralığındaki En İyi Ekran Kartı Nedir?

-BYAEY-

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Biligisayarcı
Arkadaşlar bu yaz yeni bir bilgisayar toplamayı düşünüyorum. Yeni çıkan oyunlarda orta ile yüksek kalitede 800-900 TL arası yüksek FPS verebilen en iyi kartı hangisidir? Yorumlarınızı bekliyorum.

R9 380, GTX 960'tan daha iyi bir karttır. Eğer beklemek istemiyorsanız R9 380 ya da biraz daha verip R9 380X almanızı öneririm. PSU'nuz nedir?

Youtube'de ki testlere baktığımda R9380'in 3-6 FPS daha faza FPS aldığını gördüm. Ama Nvidia'nın da yazılım desteği gerçekten iyi. Hala karar verebilmiş değilim. :(

Sağolun. R9380'e karar verdim. Peki R9380 550 W PSU ile çalışırmı?

Eğer arkadaşın attığı linkteki gibi bir indirim denk gelmezse söylediğin fiyat aralığında en iyi performans verecek olan r9 380x olur. Tabi bu performans oynayacağın oyunların hangi markaya yakın olup ne kadar optimize edildiğine de bağlıdır. r9 380x gtx 960 a oranla oldukça yüksek bir güç tüketimine de sahip yani uzun vadede daha fazla masrafa neden olabilir. Ama eğer çok ballı çıkıp inanılmaz bir oc kapasitesine ulaşamazsan gtx 960 r9 380x in performansına ulaşamayacaktır. Burda tek mesele senin aldığın dönemde fiyatların nasıl olacağı(indirim bakımından) ve yeni mimarinin satışa sunulmuş olup olmaması. Eğer temmuz ortasını beklersen rx 480 oldukça iyi bir f/p ürünü olarak görünüyor ve tam da senin bahsettiğin fiyat aralığında. Hatta eğer ağustos oratalarına kadar beklersen çoğu iş ortağının (Asus, sapphire vs.) soğutma tasarımları orataya çıkacaktır ve daha yüksek oc olanağın da olacaktır. Ayrıca rx 480 güç tüketimi açısından da seleflerine göre oldukça verimli görünüyor açıklananlara göre.

Sonuç olarak eğer beklemeyeceksen ve güç tüketimi senin için sorun teşkil etmeyeccekse r9 380x oldukça iyi bir seçenek. Eğer bekleyecek zamanın varsayaz orta-sonlarına kadar rx480 güzel görünüyor. Beklemeyeceksen ve güç tüketimi önem arz ediyorsa gtx960 a yönelmen daha iyi bir seçenek olabilir.

Ufak bir hesapla güç tüketiminin sana ekstra maliyetini de hesaplayayım aklında bulunsun.
r9 380x tdp: 195 watt
gtx 960 tdp : 120 watt

Bu değerller yaklaşık değerler olup oc siz tam performans değerleridir. Arada yaklaşık olarak 75 wattlık bir fark var. Kendi adıma yapayım hesabı sen kendin için uyarlarsın.

Günlük ortalama 5 saat oyun oynarsan aradaki güç farkı için
günlük:375 watt
aylık : 11,25 kW
yıllık : 135 kW

Antalya clk akdeniz fiyatlarıyla 1 kW tüketimin yaklaşık ücreti 45 kuruştur. Bu da r9 380x in alamn durumunda yıllık yaklaşık olarak 60 lira ekstra bir ücret ödemen demektir.

Umarım seçimin konusunda sana yardımcı olabilmişimdir. Önerim Amd nin yeni nesil kartlarını görecek kadar bekleyip öyle karar vermendir. Hadi iyi forumlar

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı