800 TL R5 5600G için sessiz CPU soğutucu önerisi

Fullmotion

Hectopat
Dostlar gece sessizliğinde bile düşük RPM de fan sessinin rahatsız etmeyeceği, duyulmayacağı bir soğutucu lazım. Halihazırda bu özelliklerde sadece kullanan arkadaşlar yanıtlarsa sevinirim. 2. sistemim için 7/24 açık kalacak soğutma performansı mühim değil sadece sessiz olsun. 5600G işlemci ile kullanılacak. Bütçe 800TL.

Dostlar gece sessizliğinde bile düşük RPM de fan sessinin rahatsız etmeyeceği, duyulmayacağı bir soğutucu lazım. Halihazırda bu özelliklerde sadece kullanan arkadaşlar yanıtlarsa sevinirim. 2. sistemim için 7/24 açık kalacak soğutma performansı mühim değil sadece sessiz olsun. 5600G işlemci ile kullanılacak. Bütçe 800TL.
Snowman T6/ID Cooling SE 224-XT

Yukarıdakilerin hepsini fan ayarı yaptıktan sonra sessizce kullanabilirsiniz. Önemli olan üzerindeki fanlar sizin için.
İşlemci yük altında sürekli çalışmayacaksa ses sıkıntısı hiç birinde çıkmaz.

T6 Ultra kullandım. Fanları sesli çalışıyor.
X129 arkadaşıma aldırdım. Soğutma performansı olarak ortalama fakat sessizlik olarak iyi bir model.
Fuma 2 ses açısından çok iyi fakat biraz pahalı.
Arctic 34 duo 'da hem soğutma hem ses için fena değil de bir tık pahalı geliyor. Yine de tercih edilebilir.
SE-224-XT hem soğutma hem ses yine Arctic 34 duo ile benzer.
1652621425998.png

Dediğim gibi siz fanları isteğinize göre ayarladıktan sonra hepsi sessizce çalışır.

Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Benimde tercihim Arctic olacak sanırım. Şuan kullandığım kasa fanların hepsini kontrol edebiliyorum. Lakin sıvı soğutmanın pompa cızırtısı gece sessizliğinde hepsini alıp götürüyor. AMD' nin stok fan uğultusu gibi olmaz sanıyorum ki bu önerdikleriniz.

Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Benimde tercihim Arctic olacak sanırım. Şuan kullandığım kasa fanların hepsini kontrol edebiliyorum. Lakin sıvı soğutmanın pompa cızırtısı gece sessizliğinde hepsini alıp götürüyor. AMD' nin stok fan uğultusu gibi olmaz sanıyorum ki bu önerdikleriniz.
Ortalama veya Yüksek kalite bir kule tipi hava soğutucu aldıktan sonra fanları istediğiniz gibi ayarlayıp sessizce kullanabilirsiniz.
Günlük işlerde, oyunlarda, ve ortalama yük altında sıkıntı çıkmaz. Sadece işlemci tam yük altına girdiğinde fanlar hızlanabilir. Bunu da dediğim gibi ayarlayıp çözebilirsiniz.

Sıvı soğutucularda da modelden modele ses sorunu değişiyor. Mesela benim kullandığım modelde ben hiç ses sorunuyla karşılaşmadım. Fanları 600rpm'de kullanıyorum. Oyunlarda 800-1000rpm'lere çıkıyor. Pompa sesiyle de hiç karşılaşmadım daha.

Ortalama veya Yüksek kalite bir kule tipi hava soğutucu aldıktan sonra fanları istediğiniz gibi ayarlayıp sessizce kullanabilirsiniz.
Günlük işlerde, oyunlarda, ve ortalama yük altında sıkıntı çıkmaz. Sadece işlemci tam yük altına girdiğinde fanlar hızlanabilir. Bunu da dediğim gibi ayarlayıp çözebilirsiniz.

Sıvı soğutucularda da modelden modele ses sorunu değişiyor. Mesela benim kullandığım modelde ben hiç ses sorunuyla karşılaşmadım. Fanları 600rpm'de kullanıyorum. Oyunlarda 800-1000rpm'lere çıkıyor. Pompa sesiyle de hiç karşılaşmadım daha.
Bende sizin gibi düşünüyorum direk alıp hayal kırıklığı yaşamak istemedim. Şuan kullandığım Corsair sıvı soğutmada fanları kıstığım zaman cızırtı sessi gelmekte. Çoğu kişiyi rahatsız etmez belki ama kasa çok yakın ve sese karşı duyarlılığım oldukça fazla. Ortalama veya üst segment bir hava soğutma bu sorunu çözecek. Sizin sıvı soğutmada herhangi cızırtı sessi yok mu pompadan gelen?

Bende sizin gibi düşünüyorum direk alıp hayal kırıklığı yaşamak istemedim. Şuan kullandığım Corsair sıvı soğutmada fanları kıstığım zaman cızırtı sessi gelmekte. Çoğu kişiyi rahatsız etmez belki ama kasa çok yakın ve sese karşı duyarlılığım oldukça fazla. Ortalama veya üst segment bir hava soğutma bu sorunu çözecek. Sizin sıvı soğutmada herhangi cızırtı sessi yok mu pompadan gelen?
Pompadan gelen bir cızırtı sesim yok. Güç kaynağım ve ekran kartım tam yük altındayken Coil Whine yapabiliyor, bir de fanların ortasından gelen sadece kulağımı dayağımda duyabildiğim bir ses var.
Bunlarda normal benim için. Boştayken bir ses problemim yok.

@Süleyman Yusuf hocam arctic inceledim ve 4. RAM slotunun iptal olduğunu okudum bir çok yerde. XE-224 bana göre çok sesli çalışması. Şuan için Be queit pure rock slim 2 almayı düşünüyorum. Bir fikriniz var mıdır be queit konusunda.

@Süleyman Yusuf hocam arctic inceledim ve 4. RAM slotunun iptal olduğunu okudum bir çok yerde. XE-224 bana göre çok sesli çalışması. Şuan için Be queit pure rock slim 2 almayı düşünüyorum. Bir fikriniz var mıdır be queit konusunda.

Siyahını isterseniz :

İstiyorsanız tercih edilebilir. Performansları yine önerdiklerimle benzer. Biraz daha pahalılar sadece. SE-224XT'ye göre mesela.

1653047664843.png

1653047739590.png

Fakat SE-224-XT'nin o kadar sesli çalışmıyor olması lazım. Nereden öğrendiniz sesli olduğunu?

@Süleyman Yusuf tüm hava soğutuculatın toplu testinin yapıldığı bir inceleme videosunda gördüm. 46 DB olarak en yüksek ses çıkaran hava soğutma olarak görmüştüm. Bir kaç kullanıcınında yorumlarda sesli olduğunu söylediklerini gördüm. Be queit pure rock 2 slim olan modeli beğendim. Hem ufak kasa içi görüntüyü baltalamaz hemde performansı çok yakın 120 MM fan'lı modellerine göre. Fakat tam satın alacakkende onunda radyotör ızgaralarının ufak güçle eğildiğine rastladım. Hatta kargoda kutudan ezik büzük çıkanlarda olmuş. Şuanda neye elimi atsam kuruyor gibi.

Geri
Yukarı