8000-9000 TL Sistem Önerisi

Bütçe
9000

Methcsmn

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.

10 yaşını doldurunca kendi kendine kapanmaya başlayan, herhangi dandik bir oyunu bile açtığımda kapanan bir Monster laptopum var. Bıktım artık :) Bunu Online derslerde kullansın diye eşime verip kendime bir masaüstü toplamaya karar verdim ama tamamen cahiliyim konunun. 1-2 aydır günlük düzenli konuları okumaktayım ama tam karar verdim dediğimde, almaya çalışırken kâh ekran kartı tükeniyor, kâh SSD değişiyor arada kalıyorum.

Elimde 60 Hz 28inch bir Samsung LU28'li monitör var, PS4 için kullanıyordum şu an boşta laptopu bağlıyorum ona. Gerekirse satıp yerine 24-27" bir şey alabilirim. Yani tek isteğim uzun ömürlü kasa toplamak.

Kasadan isteklerime gelince; ileride ufak tefek parça değişimleri yaparak uzunca süre kullanabilmek. Single Player oyunları uzunca süre oynatsın istiyorum, bunun yanında çok da ağır olmayan Rocket League, TFT, Valorant tarzı oyunları da rahat rahat oynamak istiyorum. Hatta arkadaş grubu arasında (35-40 yaş arası) arada yayın açıp eğleniyoruz (onlar açıyor ben izliyorum:/ ) ben de açabilirsem sevinirim. Şu aşağıdaki linkini attığım sistem dediklerimi karşılar mı acaba? PSU kasa falan iyi mi? Değilse veya varsa daha iyi önerilerinizi duymak isterim.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

VOK-TARGET/AMD RYZEN 5 3600/EVGA GeForce GTX 1660 SUPER SC ULTRA GAMING 6GB/16GB DDR4/500GB NVMe M.2 SSD/Geforce Espor PC | ITOPYA

Ya da bu linkteki işlemciyi 10400F yapsam, 1660 gaming x daha mı iyi olur? Bir de PSU Gold yapmam gerekir mi? 10400F hem yayın hem oyun için yeterli olur mu? KENDINEMUZİSYEN-SUPERX/MSI GeForce GTX 1660 SUPER GAMING X 6GB/INTEL Core i5 10400/16GB DDR4/500GB NVMe M.2 SSD/Geforce RTX RayTracing PC | ITOPYA

Son düzenleme:

Stoklar sınırlı şu an bu piyasaya göre çok iyi sistem.

Not: Bu arada hocam iki sistemde dediklerinizi çok rahat karşılar ileride ekran kartımı değiştireceksiniz? Tak diye 3060 takabilirsiniz 2 sinede yani sıkıntı olmaz bu 2 sistemin arasındaki tek fark PSU ve işlemci yayın yapacaksanız ve editlerle uğracaksanız Ryzen 5 3600 oyun içinde arada çok fark olmasa da i5 10400 F bence daha iyi.

Teşekkür ederim hocam, ilk sistemi alıyorum o zaman Ryzen 5li olanı. Yayın yaparım belki, bir de eğitim seti aldım oyun yapmayı (sıfırdan) öğrenmek istiyorum hobi olarak. Bu daha çok işime yarar sanki değil mi?

Bir de kasa ve PSU yeterli ve iyi midir hocam? Değişmem gerekir mi?

Abi bütçenize göre olanlardan GameGaraj'daki hazır sistemlere bir göz atın İncehesap'ta olabilir oradan bir bakın acele etmeyin bence yarına kadar araştırın en azından. Bu arada alta bıraktığınız linkteki sistem iyi sistemdir söylediğiniz oyunlarda yayın açıp sıkıntısız oynatır ama yüksek grafik isteyen oyunlarda yayın açıp oynamakta sıkıntı olabilir FPS düşmelerine sebep olma ihtimali var yayın açmadığınız takdirde yine yüksek FPS oyun oynatır tabii ki.

Abi bütçenize göre olanlardan GameGaraj'daki hazır sistemlere bir göz atın İncehesap'ta olabilir oradan bir bakın acele etmeyin bence yarına kadar araştırın en azından. Bu arada alta bıraktığınız linkteki sistem iyi sistemdir söylediğiniz oyunlarda yayın açıp sıkıntısız oynatır ama yüksek grafik isteyen oyunlarda yayın açıp oynamakta sıkıntı olabilir FPS düşmelerine sebep olma ihtimali var yayın açmadığınız takdirde yine yüksek FPS oyun oynatır tabii ki.
Hocam siz yazınca baktım, orada da 23 Nisan kampanyası varmış, 2060'lı bir sistem var 9K'ya

Bunun işlemciyi R5 3600 yapıp alsam yeter mi, SSD'sini ve Kasa-PSU'sunu anlamadığım için ellemedim? Bütçeyi aşmış olacak ama uzun ömürlü olur diyorsanız ve üsttekilerden iyiyse bunu alayım?

Bilgisayara geçince bakıp yazacağım size RTX 2060 1660S'den daha güncel bir kart ama Palit'in sıcaklık değerlerinede bakın kullanan bir tanıdığınız varsa sorun.

Stoklar sınırlı şu an bu piyasaya göre çok iyi sistem.

Not: Bu arada hocam iki sistemde dediklerinizi çok rahat karşılar ileride ekran kartımı değiştireceksiniz? Tak diye 3060 takabilirsiniz 2 sinede yani sıkıntı olmaz bu 2 sistemin arasındaki tek fark PSU ve işlemci yayın yapacaksanız ve editlerle uğracaksanız Ryzen 5 3600 oyun içinde arada çok fark olmasa da i5 10400 F bence daha iyi.

Bu sistemin 10400F versiyonunu almanı öneririm.

Hocam siz yazınca baktım, orada da 23 Nisan kampanyası varmış, 2060'lı bir sistem var 9K'ya.

Bunun işlemciyi R5 3600 yapıp alsam yeter mi, SSD'sini ve kasa-PSU'sunu anlamadığım için ellemedim? Bütçeyi aşmış olacak ama uzun ömürlü olur diyorsanız ve üsttekilerden iyiyse bunu alayım?

Baktım bu sistem daha iyi bir sistem ileride anakart güncellemesi yaparsınız daha da güzel olur R5 3600 yapmanız yayın için iyidir benim tavsiyem bundan yana ama ekran kartında Palit hiç kullanmadım o yüzden tekrar söyleyim sıcaklık değerlerini bilemiyorum 650W 80 Plus güç kaynağıda gayet yeterli.

@Methcsmn İlk sistem hoş duruyor. İki seçeneğiniz var aslında. İlk sistemin GameGaraj'da ki sisteme göre avantajı işlemci. İşlemci tarafında 3500X oyunlar için fazlasıyla yeterli fakat yayın kısmında 3600 kadar güçlü değil. Yine de işinizi göreceğini düşünüyorum.

Sistemin SSD'si Crucial 500GB P5 yapılarak alınırsa çok daha iyi olur. :)

Paylaştığınız yazıdaki ilk sistemi almak isterseniz güç kaynağını TT Smart BX1, anakartı B550M S2H olarak değiştirip alabilirsiniz.

Uzun süre ekran kartı upgrade'i düşünmüyorum derseniz GameGaraj alın zira kas gücü 1660 Super ile kıyaslanmayacak kadar güçlü. :)

Sistemin SSD'si Crucial 500GB P5 yapılarak alınırsa çok daha iyi olur. :)
Dediğiniz gibi 500GB P5 yapıp, R5 3600 yaptım, anakartı da B450M S2H yaptım. Bir daha mı gelecez dünyaya diyip ekledim sepete. Vereyim mi hocam siparişi böyle? :)
Hocam tekrar rahatsız ediyorum ama bir şey daha sormam gerekiyor :) Bu ürünü sipariş ettim, şimdi bunun için alabileceğim monitör hangisi acaba? IPS VA Freesync falan diye kısaltmalar var ve içinden çıkamadım hangisinin işime yarayacağı konusunda. Neye dikkat etmem gerekiyor ?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı