8000TL civarı oyuncu dizüstü tavsiyeleri

Bütçe
8000-9000 tl arası
En nihayetinde Acer Nitro almaya karar verdim.
Aklımdaki modeller:
ACER i5-10300H/16 GB/512 SSD/144 Hz/GTX 1660Ti /6GB/ NH.Q7PEY.001 Fiyatı, Yorumları - Trendyol bütçemi bir miktar zorlayacağım bunun için. @Dreamy Bull hocamın attığı linkte 9299 TL idi burada 8930TL

2.seçenek ACER Nitro An515-44 R5 4600h 16gb 512gb Ssd Gtx 1650ti Linux 15.6" Fhd Nh.q9hey.005 Fiyatı, Yorumları - Trendyol bu ürün de fiyat olarak cezbetti zorlamamış olacağım siz ne dersiniz zorlayayım mı? :) @tefnut @tugoli @Dreamy Bull

https://www.hepsiburada.com/hp-pavilion-gaming-15-dk0023nt-intel-core-i5-9300h-8gb-512gb-ssd-gtx1660ti-windows-10-home-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-1s8c1ea-p-HBV00000XA72Z?magaza=HızlıMarket bu üründe dikkatimi çekti. Değerli görüşlerinizi bekliyorum gerçekten kafam karışmıştı en azından 3 4 modele kadar indirdim.
İlk attığınızı ASUS TUF olarak düşünürsek 3 hafta öncesinde 8000-8500TL bandındaydı ve f/p olarak kesinlikle tavsiye ederim fakat amacınız oyun oynamaksa bence işlemci üzerinde aşırı düşünmenize hiç gerek yok. Bu fiyat bilgisini vermemin sebebi fiyatların ne kadar değişken olduğunu göstermek. Bu attığınız 3 cihaz arasında bir seçim yapmak istiyorsanız ve oynadığınız oyunlar AAA yapımlar değil de CS LoL gibi oyunlar ise 1660Ti bence gereksiz ve 900 TL farka 20-30 FPS fark alırsınız tahminimce. Değip değmeyeceği kişisel bir konu. 144hz ekran da benim için bir kıstas değil çünkü harici monitör kullanmanın çok faydalı olduğunu düşünüyorum, yani ileride bir monitörle hz farkını kapatırsınız :) 3. attığınız HP'ye RAM takviyesi yapmak şart bence, yani fiyatını 8300 gibi düşünün. HP'nin gamingleri nasıl bilemiyorum fakat eskiden kullandığım ürünlerinden pek memnun kalmadım. Acer ise kullanmadığımdan yorum yapamayacağım belirttiğim fikirler tamamen kağıt üzerindeki özelliklere göre.

İlk attığınızı ASUS TUF olarak düşünürsek 3 hafta öncesinde 8000-8500TL bandındaydı ve F/P olarak kesinlikle tavsiye ederim fakat amacınız oyun oynamaksa bence işlemci üzerinde aşırı düşünmenize hiç gerek yok. Bu fiyat bilgisini vermemin sebebi fiyatların ne kadar değişken olduğunu göstermek. Bu attığınız 3 cihaz arasında bir seçim yapmak istiyorsanız ve oynadığınız oyunlar AAA yapımlar değil de CS LoL gibi oyunlar ise 1660 Ti bence gereksiz ve 900 TL farka 20-30 FPS fark alırsınız tahminimce. Değip değmeyeceği kişisel bir konu. 144Hz ekran da benim için bir kıstas değil çünkü harici monitör kullanmanın çok faydalı olduğunu düşünüyorum, yani ileride bir monitörle Hz farkını kapatırsınız :) 3. attığınız HP'ye RAM takviyesi yapmak şart bence, yani fiyatını 8300 gibi düşünün. HP'nin Gaming'leri nasıl bilemiyorum fakat eskiden kullandığım ürünlerinden pek memnun kalmadım. Acer ise kullanmadığımdan yorum yapamayacağım belirttiğim fikirler tamamen kağıt üzerindeki özelliklere göre.

Peki hocam 1660 Ti'dan vazgeçtim diyelim. Farktan ötürü. 10300h+1650 Ti mı 4600h+1650 Ti mı? Fiyatlar farkı 50 tl aralarında ikiside acer nitro.

Peki hocam 1660 Ti'dan vazgeçtim diyelim. Farktan ötürü. 10300h+1650 Ti mı 4600h+1650 Ti mı? Fiyatlar farkı 50 tl aralarında ikiside acer nitro.
Bu durumda benim yapacağım yorumun çok güvenilir olduğunu söyleyemem çünkü işlemci konusunda ben de çok yeniyim fakat RAM hız limiti olarak bakıldığında AMD 3200 mhz rami desteklerken İntel'de bu değer 2933 mhz yani aldığınız 3200mhz ramin hızı olduğundan biraz daha düşük bir değere sabitlenecek. Ayrıca temel işlemci hızı değerinde de AMD daha iyi, boost modunda ise intel daha iyi. İşte burada ince bir detay var. Gaming laptoplarda aşırı ısınma durumlarında çözümlerden biri boostu kapamaktır ve kapadığınız takdirde AMD tarafında daha iyi bir hız alırsınız fakat termal olarak çok fark olmamakla birlikte intelde daha iyi sonuçlar elde edersiniz. Bu söylediklerimin hepsi minimal farklar ve tamamiyle tercih size kalmış. Kendinizi bence bu modellerle sınırlamayıp biraz daha araştırma yapın fakat yine bu iki model arasında kalırsanız ikisi de üzmez kısacası :)

İki cihaz da uygun, beklentinize göre seçin. İlla 144 hertz olsun diyorsanız 1. yi seçin. İşlemcisi ryzen olsa daha iyi olurdu ama yine iyi fiyatı.
Bu durumda benim yapacağım yorumun çok güvenilir olduğunu söyleyemem çünkü işlemci konusunda ben de çok yeniyim fakat RAM hız limiti olarak bakıldığında AMD 3200 mhz rami desteklerken İntel'de bu değer 2933 mhz yani aldığınız 3200mhz ramin hızı olduğundan biraz daha düşük bir değere sabitlenecek. Ayrıca temel işlemci hızı değerinde de AMD daha iyi, boost modunda ise intel daha iyi. İşte burada ince bir detay var. Gaming laptoplarda aşırı ısınma durumlarında çözümlerden biri boostu kapamaktır ve kapadığınız takdirde AMD tarafında daha iyi bir hız alırsınız fakat termal olarak çok fark olmamakla birlikte intelde daha iyi sonuçlar elde edersiniz. Bu söylediklerimin hepsi minimal farklar ve tamamiyle tercih size kalmış. Kendinizi bence bu modellerle sınırlamayıp biraz daha araştırma yapın fakat yine bu iki model arasında kalırsanız ikisi de üzmez kısacası :)
Ryzen çoklu işlemde çok daha iyi ve az ısınıyor.

Son düzenleme:
Biraz daha inceledim şimdi. Sadece oyun amaçlı düşünüyorsanız ilk açıklamam aynen geçerliliğini koruyor yani oyunda işlemciden çok ekran kartına odaklanmanız lazım. AMD'nin 2 çekirdek daha fazla olduğunu gözden kaçırmışım ki bu da çok daha iyi performans demek. Amacınız sadece oyun değilse düşünmeden AMD seçebilirsiniz 50TL de komik bir fark zaten. Sadece almadan önce teknik servis kalitesi ve yabancı sitelerdeki ürün yorumlarını da şöyle bir inceleyin derim.

Biraz daha inceledim şimdi. Sadece oyun amaçlı düşünüyorsanız ilk açıklamam aynen geçerliliğini koruyor yani oyunda işlemciden çok ekran kartına odaklanmanız lazım. AMD'nin 2 çekirdek daha fazla olduğunu gözden kaçırmışım ki bu da çok daha iyi performans demek. Amacınız sadece oyun değilse düşünmeden AMD seçebilirsiniz 50TL de komik bir fark zaten. Sadece almadan önce teknik servis kalitesi ve yabancı sitelerdeki ürün yorumlarını da şöyle bir inceleyin derim.

Acer Nitro 5 10300H 1660 Ti 512SSD 16 GB modeli 8930TL ile satın aldım. Çok düşünmek yordu artık umarım hayırlı güzel sağlam olur. Teşekkürler

Ayrıca: 90 TL Trendyol puan verdi onu da düşersem 8840 TL'ye geldi bana. :)

Geri
Yukarı