802.11AX Modem Önerisi

Blecade

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. Yeni bir modem almak istiyorum. Şu an evimde güncel olarak 16mbit ADSL bağlantısı bulunuyor. Ancak 2 ay içinde taşınacağım, taşındığım evde fiber bağlantı olacak. O yüzden fiber bağlantı desteklemesi önemli. Aynı şekilde 802.11ax standardını desteklemesi de önceliğimdir. Kaliteli, çekim alanı yüksek (Dublex bir eve taşınacağım, o yüzden çekim alanının da yüksek olması tercihimdir) bir modem arıyorum. Bütçe olarak ise belirlediğim bir bütçe yok, fiyatını haketsin yeter.

Son düzenleme:
Mevcut satılan bilgisayar ve telefonlarda AX standardı henüz yaygınlaşmadı, 1Gbps internet kullanmayacaksınız ama tercih sizin. Fiber bağlantı için ayrı bir cihazdan Ethernet kablosu alıyorsunuz zaten herhangi bir VDSL2 WAN portu olan cihaz destekliyor o yüzden bildiğim kadarı ile. Çekim alanı için anteni yüksel kazançlı anten ile dağıtmalı ya da başka bir modem ile genişletme yapmalısınız.

AX standardının yaygınlaşmadığını biliyorum. Ancak 1 senede bir modem değiştirmediğim için, aldığım modemin uzun süre beni götürmesini isterim. Doğal olarak yaygınlaşmaya başlayacak önümüzdeki süreçte 😊. Ethernet kablosu olayında ne demek istediğinizi anlayamadım.

Evinize fiber kablo çekilmişse buna benzer dönüştürücü ile Ethernet kablosuna çevirilip modeme aktarılıyor.

Anladım teşekkürler. İnternetten araştırdığım kadarıyla Asus RT-AX58U modeli dikkatimi çekti. Bu ürün hakkında bilginiz var mı? Veya önerebileceğiniz bir modem var mı?

Piyasayi takip eden biri olarak AX modem olmayacağını veya çok çok ileride geleceğini düşünüyorum. AX standardı router cihazlar için daha uygun ve piyasada birçok AX router şu an mevcut.

Ayrıca fiber internet için modeme ihtiyacınız olmadığını, bir router ile de fiber interneti sonlandırabileceğiniz belirteyim. Dolayısıyla yeni eviniz için modem değil direkt router bakabilirsiniz.

Modem ve router arasındaki farkı araştırmanızı tavsiye ederim.

Modemden kastım evimizde internet dağıtımını yapan cihazlar. Yani router ile modemin farkını pek bilmiyorum. Bu yüzden günlük hayatta kullandığımız terimi söyledim.

Piyasayi takip eden biri olarak AX modem olmayacağını veya çok çok ileride geleceğini düşünüyorum. AX standardı router cihazlar için daha uygun ve piyasada birçok AX router şu an mevcut.

Ayrıca fiber internet için modeme ihtiyacınız olmadığını, bir router ile de fiber interneti sonlandırabileceğiniz belirteyim. Dolayısıyla yeni eviniz için modem değil direkt router bakabilirsiniz.

Modem ve router arasındaki farkı araştırmanızı tavsiye ederim.
Daha AC düzgünce ülkeye yerleşmemişken AX mantıklı olmuyor evet. Router olabilir, GPON cihazı genelde firma ücret karşılığı zaten sağlıyor, ayrıca almak gerekmiyor o yüzden.
Modem = Router + Switch +Modulator/Demodulator cihazlardır zaten.

Tekrardan belirteyim. Modemden kastım hattan gelen kabloyu taktığım, Wi-Fi ve ethernet ile bağlandığımız cihaz. Galiba modem/router birleşimi olarak geçiyor.

Geri
Yukarı