83 kilodan 77 kiloya düştüm

Siz ne önerirsiniz peki? İyiliğim için yazdığınızı bildiğim için bilen birinden tavsiye almak isterim konu hakkında. Spor yapıyor olmam zaten yağ yakmamı sağlamaz mı ki?
Ayrıca uyarınız ve mesajınız için teşekkür ederim!

Bir erkek bireyin bmr(24 saat boyunca bir yataktan kalkmazsanız yakacağınız kalori) 1500'dür(ortalama). Bunun altına kesinlikle düşmemelisiniz. Vücüdü "kıtlık" moduna sokmamalısınız. O kadar az kalori alırsanız vücüt tüm işlemleri yavaşlatabildiği kadar yavaşlatır açlıktan ölmemek için. Ve ideal kilo diye bir şey yoktur. Yağ oranınızı %10-15 arasında tuttuğunuz sürece sağlıklı kalabilirsiniz. 178 boyunda 92 kiloyum. Yağ oranım %14.şimdi ben yıllarımı spora verdiğim için obez miyim? Mantığı anladığınızı düşünüyorum. Bunlar araştırmayla olur fakat size tek verebileceğim öneri kaloriyi hemen arttırın hayatınız vücudunuz ve mental sağlığınız adına. Hafife alınmayacak beyinde kalıcı hasarlara kadar gidebilecek bir hatadır (çok uzun sürede, çoğunlukla beyin yoksunluğa girer insanoğlu dayanamaz buna ne bulduysa yemeye başlar).demem o ki kaloriyi arttırıyorsunuz, aç aç ruh gibi gezmiyorsunuz, kısa süreli bir diyet değil uzun süreli bir hayat tarzı ediniyorsunuz.

Bir erkek bireyin bmr(24 saat boyunca bir yataktan kalkmazsanız yakacağınız kalori) 1500'dür(ortalama). Bunun altına kesinlikle düşmemelisiniz. Vücüdü "kıtlık" moduna sokmamalısınız. O kadar az kalori alırsanız vücüt tüm işlemleri yavaşlatabildiği kadar yavaşlatır açlıktan ölmemek için. Ve ideal kilo diye bir şey yoktur. Yağ oranınızı %10-15 arasında tuttuğunuz sürece sağlıklı kalabilirsiniz. 178 boyunda 92 kiloyum. Yağ oranım %14.şimdi ben yıllarımı spora verdiğim için obez miyim? Mantığı anladığınızı düşünüyorum. Bunlar araştırmayla olur fakat size tek verebileceğim öneri kaloriyi hemen arttırın hayatınız vücudunuz ve mental sağlığınız adına. Hafife alınmayacak beyinde kalıcı hasarlara kadar gidebilecek bir hatadır (çok uzun sürede, çoğunlukla beyin yoksunluğa girer insanoğlu dayanamaz buna ne bulduysa yemeye başlar).demem o ki kaloriyi arttırıyorsunuz, aç aç ruh gibi gezmiyorsunuz, kısa süreli bir diyet değil uzun süreli bir hayat tarzı ediniyorsunuz.
Verdiğiniz tavsiyeler için çok teşekkür ederim belki de siz olmasanız bu konuyu araştırmayıp yanlış bir şekilde kendime kötülük ediyor olacaktım. İnanın çok minnettarım. Günlük yaklaşık 1500 kalorilik diyete başlayacağım o zaman bu günden itibaren. Sizce 2.5 haftada bu yeme düzenine sahip olarak kendi metabolizmama geri dönülemeyecek bir kötülük etmiş miyimdir?

Verdiğiniz tavsiyeler için çok teşekkür ederim belki de siz olmasanız bu konuyu araştırmayıp yanlış bir şekilde kendime kötülük ediyor olacaktım. İnanın çok minnettarım. Günlük yaklaşık 1500 kalorilik diyete başlayacağım o zaman bu günden itibaren. Sizce 2.5 haftada bu yeme düzenine sahip olarak kendi metabolizmama geri dönülemeyecek bir kötülük etmiş miyimdir?

Hayır. Biz de bu yanlışları yaparak doğruları öğrendik problem yok. :)

Hayır. Biz de bu yanlışları yaparak doğruları öğrendik problem yok. :)
Haha aynı zamanda anksiyeteye sahip olan biri olarak büyük bir endişe içine girdim diyebilirim. Bu 2.5 haftalık metabolizmama verdiğim zararın miktarını ve ne kadar sürede bunu tersine çevirebileceğimi söyleyebilir misiniz peki?

Herkese selamlar, burayı bir günlük olarak tutmak için açtım belki insanlara da motivasyon olur bana olduğu gibi. 175 boyunda 2005 doğumlu bir erkeğim, ortalama ideal kilom 69-70 olması gerekirken ben 13 kilo fazla olarak şişman kategorisindeydim her ne kadar dışarıdan aslında öyle görünmesem bile. Günlük ortalama 900 kalorilik bir diyet yapıyorum fakat midemi son 2.5 haftada çok küçülttüm ve bazen bir şey yiyesim gelmediği günlerde 450-500 kaloriye kadar düşüyorum. Yaptığım bir kalori hesabına göre ortalama 30 günün ardından 70 kilo civarı olmalıyım bu sert diyetimle beraber. Ayrıca her gün 3 kilometre yürüyüş yapıp 3 litre su içiyorum. 14 Mayıs'a kadar aklıma gelen her gün neler yaptığımı ve yediğimi buraya not almak istiyorum. Herkese iyi günler ve Müslüman arkadaşlarıma hayırlı ramazanlar dilerim. Ayrıca oruç tutmuyorum Müslüman olmadığım için. Onu da günlüğüme eklemiş olayım, su tüketiyorum yani her gün.

Hocam bende kilo varmek istiyorum ama oruç var o yüzden diyet yapamam ne yapmamı önerirsiniz.

Hocam bende kilo varmek istiyorum ama oruç var o yüzden diyet yapamam ne yapmamı önerirsiniz.
Az önceki araştırmalarımdan anladığım kadarıyla bu konuda tavsiye istenecek son kişi benmişim. Ama araştırmamdan sonra şöyle diyebilirim, günlük kalori ihtiyacı miktarınızdan yaklaşık sadece 600 kalori daha az alın, ekmeği ve şekerli her şeyi hayatınızdan tamamen çıkarın, sürekli hareket halinde olun ve bolca su için. Oruç tutmanız sanırım metabolizmaya iyi gelen bir durum değil aslında, böyle bir derdiniz varsa sanırım önerilmiyor ama tabii ki siz bilirsiniz, dininizin emirleri tabii ki daha önemlidir.

Geri
Yukarı