84 derece GPU sıcaklığı bir Gaming laptop için kabul edilebilir değer mi?

Hayır hiç de normal değil belki işlemcideki gibi fps kaybı görmessiniz ama GPU'nuz 2 seneye perte çıkar, nvidia ayarlarını değiştirip grafik yükünü azaltmayı deneyin.

84 derece GPU NVIDIA ise normal değil AMD ise normal. AMD GPU tarafında NVIDIA'ya göre daha fazla ısınıyor. İşlemci tarafında da AMD Intel'e göre termal olarak çok daha iyi.

İşlemcim Ryzen 5 4600H. 78 derece ortalama oyun içi sıcaklığa sahip. Ekran kartım ise RX 5600M. %99 GPU kullanımında, soğutucu kullanılmadan 84-85 derecelere çıkıyor. Bu değerler kabul edilebilir mi yoksa soğutucu ile birlikte mi kullanmam daha uygun olur? Soğutucu ile elbette 7-8 derece kadar fark ediyor ancak kullanım rahatlığından ödün vermek gerekebiliyor. Ayrıca FPS düşmesi ya da benzer problemler söz konusu değil. RDR2 ortalama 40 FPS civarı Ultra ayarlarda oynayabiliyorum. Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

Eki Görüntüle 759362

Not: Masaüstü sistemlerde bu sıcaklıklar bence çok, bir Gaming laptop kullanmayalı uzun zaman geçti ve RX 5600M, çok yaygın kullanılan bir GPU değil. Bu yüzden böyle bir konu açmak istedim. Gaming laptoplar hakkında tecrübeli arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim.

Gayet normal bence laptoplar yapısı gereği zaten ısınan aletlerdir ne kadar temizlersen temizle yine ısınacak kaçışın yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı