8600K overclock değerlerim

287352

Centipat
Merhaba. 1 seneden biraz fazla zaman önce delid işlemi yapmıştım. Tool kullanmadım. Jilet yöntemi ile yaptım. Sıvı metal macun olarak Thermal Grizzly Conductonaut kullandım. İşlemci ve soğutucu arası için Cooler Master MasterGel Maker Nano Elmas modelini kullandım. Sıvı soğutucu da Deepcool Gamer Storm 240 Bir kaç test yaptım. OCCT programında Small ve Medium iki farklı şekilde test ettim. Biliyorsunuzdur Small yöntemi bir tık daha ağır yüke zorluyor işlemciyi. İşlemciyi zorlayan oyunlar da sıcaklık değerlerim ortalama 55 derece. Yer yer 60-65 çıkıyor ama genelde 55 dereceyi geçmiyor. Evimiz çok küçük ve kömür sobalıdır. Odanın sıcaklık değeri gerçekten yüksek :) Kasa'nın içinde 1 tane bile fan yok.

İşlemci OCCT full yük altında iken güç tüketimi:
CPU Package 137.05 W
CPU IA Cores 133.38 W
Kullanılan anakart: Gigabyte Z390 Gaming M modelidir.

Dosya Ekleri

• cpuz bench.jpg
    cpuz bench.jpg
    31,9 KB · Görüntüleme: 50
  • occt med.jpg
    occt med.jpg
    216,4 KB · Görüntüleme: 51
  • occt small.jpg
    occt small.jpg
    216,7 KB · Görüntüleme: 43
  • aida1.jpg
    aida1.jpg
    241,5 KB · Görüntüleme: 41
  • aida2.jpg
    aida2.jpg
    245,6 KB · Görüntüleme: 42
Son düzenleme:
1.33V İle 5GHz Çok iyi bir değer. Keşke Cinebench ile öncesi ve sonrası değerleri de görseydik.

Dostum aslında ben benchmark testlerinden ziyade günlük kullanım ve oyun performansı için yaptım tüm her şeyi :) Eski anakart'ım yine Gigabyte idi (Z370 HD3) fakat VRM sayısı azdı, ve sanırım kötü geliyordu bu işlemciye. Çünkü o anakart üzerinde bu işlemciyi zar zor 5GHZ çıkarıyordum ama sıcaklık değerleri çok yüksek ve oyunlar da Throttling oluyordu. Bu anakart düşündüğümden de iyi geldi. VRM sıcaklıkları da gayet iyi. Biraz daha düşük voltajla yine oluyor ama arada mavi ekran yiyorum :p

Başarılı, oldukça güzel değer.
Benim de 1.5 GHz arttırdığım e7300 işlemcimle kapıştıralım. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı