860W PSU RTX 3080 için yeterli mi?

xionnn

Femtopat
Merhaba arkadaşlar, almak istediğim ve ilgimi çeken bir PSU var. Fractal design 860W ion+ Platinum. Kasam da bu markadan. Topladığım sistem şu şekilde;
Anakart: ASUS X570-E GAMING.
İşlemci: AMD R9 5900X.
Ekran kartı: RTX 3080.
SSD: Samsung 980 Pro M.2 NVMe.
RAM: DDR4 16 GB şu an ama 32 GB'da yapabilirim.
Ayrıca RGB kasa, ve içinde şu an 4 RGB fan bulunuyor. Ayriyeten CPU soğutucusu alacağım ve o da RGB 3 fan şeklinde olacaktır. Gaming klavye ve Gaming mouse dahil. Almak istediğim PSU incelemelerde çok beğeniliyor ve ben de merak ediyorum. FRACTAL DESIGN Power supply - ION + 860P - 860W - Platinum - Modular: Amazon.com.tr

Sizce bahsettiğim sisteme bu PSU yeterli olur mu? Yoksa diğer seçeneğim 1200W Be Quiet marka PSU var, onu almak durumunda kalacağım. Lütfen başka PSU markası ve model önermeyin.

Yeterli olacaktır hocam.

Hangi RTX 3080? 2x8 mi yoksa 3x8 pin mi?

850W her türlü yeterli gelecektir ancak 750W 3 pinli modellerde yetmiyor. Bu konu fazlasıyla konuşuldu.

Evet şu an sisteminiz yeterli hiçbir sorun olmaz.

Yeterli olur. Hatta 750W bile yeterli olur.

Yeterlidir hiçbir sıkıntı çıkarmaz.

Fakat bu "PSU calculator" (gereken PSU'yu hesaplama) uygulamalarında hesaplama yapıldığında 850W için %80 üzeri kullanım gösteriyor, yani mesela kasaya çok güç binen anlarda, örneğin telefonumu takıp şarj etme vs gibi olasılıklar düşündüğümde (aklınıza gelebilecek zorlamaları düşünürsek) bir sıkıntı oluşturur mu bana, darboğaz olacak bir durum yaratır mı bilemedim.

Merhaba arkadaşlar, almak istediğim ve ilgimi çeken bir PSU var. Fractal design 860W ion+ Platinum. Kasam da bu markadan. Topladığım sistem şu şekilde;
Anakart: ASUS X570-E GAMING.
İşlemci: AMD R9 5900X.
Ekran kartı: RTX 3080.
SSD: Samsung 980 Pro M.2 NVMe.
RAM: DDR4 16 GB şu an ama 32 GB'da yapabilirim.
Ayrıca RGB kasa, ve içinde şu an 4 RGB fan bulunuyor. Ayriyeten CPU soğutucusu alacağım ve o da RGB 3 fan şeklinde olacaktır. Gaming klavye ve Gaming mouse dahil. Almak istediğim PSU incelemelerde çok beğeniliyor ve ben de merak ediyorum. FRACTAL DESIGN Power supply - ION + 860P - 860W - Platinum - Modular: Amazon.com.tr

Sizce bahsettiğim sisteme bu PSU yeterli olur mu? Yoksa diğer seçeneğim 1200W Be Quiet marka PSU var, onu almak durumunda kalacağım. Lütfen başka PSU markası ve model önermeyin.

Bir sorun olmaz ekran kartınız 320W güç tüketiyor diğer bileşenler'de bir o kadar desek sorun yaşatmaz.

Geri
Yukarı