870 EVO 500GB 599TL

Gayet güzel fiyattı ve bitmiş. Forumda sürekli senin o alınmaz bu alınmaz yorumlarını görüyorum. Madem daha iyisi var paylaş, sadece kötülüyorsun her şeyi. Kimseye faydan yok.
Sen parayı bol buluyor olabilirsin fakat zaten parası olmayan biri neden ölü yatırım yapsın? 100 tl koysun m2 alsın. Anakartı desteklemez o başka ama arada uçurum kadar fark olan m2 ler 100 tl ucuza satılıyor.

Sen parayı bol buluyor olabilirsin fakat zaten parası olmayan biri neden ölü yatırım yapsın? 100 tl koysun m2 alsın. Anakartı desteklemez o başka ama arada uçurum kadar fark olan m2 ler 100 tl ucuza satılıyor.
Hocam şu konuyu okur musunuz?
M.2 ve SATA'lar arasında zannedilen kadar fark yok.

4 sene boyunca 120GB Hi-Level SSD (500-450mb/s)+ 1TB Seagate HDD kullandım. Şuan bir tane 512GB(3500-3400mb/s), bir tane de 500GB(3500-2500mb/s) Samsung'un M2 SSD'si var sistemde. Hala aynı sürelerde açılıyor, günlük işlerde aynı hızı sunuyor. Eğer render, edit yapmayacaksan aradaki fark 100TL bile olsa mantığı yok. Oyunlar da hemen hemen aynı sürede açılıyor. Toplam 1TB parasına keşke 2TB Sata alsaydım diyorum ama bu sefer de laptopta 2.5 inçlik slot yok :(

Konudaki fırsat çok iyi bir fırsatmış, kaçmasına üzüldüm.
Anakartı desteklemez o başka ama arada uçurum kadar fark olan M.2 ler 100 TL ucuza satılıyor.
Uçurum kadar farka sahip ürünler 100 lira ucuza mı? Hani nerede ben göremiyorum? Tabi uçurum kadar fark dediğiniz şey 1 bilemediniz 2 dakikalık önbelleklenmiş yazma hızı sunan, önbellek bitince 100-200MB/sn civarı sürünen ürünlerse evet, onlar çok daha ucuza satılıyor. Ve olay sadece sıralı okuma yazma hızında bitmiyor maalesef.

Sen parayı bol buluyor olabilirsin fakat zaten parası olmayan biri neden ölü yatırım yapsın?
Asıl parası az olanın nokta atışı ürün alması lazım. Samsung'un en ölü SSD diski piyasada çoğu bulacağınız ucuz - orta segment diskten daha uzun ömürlü ve daha yüksek performansa sahip.

PNY CS2130 1TB NVMe SSD Review Cannot Recommend şu anda 530 liraya temin edilebiliyor. QLC yongası var, DRAM'siz, TBW ve IOPS değerleri datasheet üzerinde bile belirtilmiyor. Ama sıralı hızlara baksak 1900MB/sn okuma, 950MB/sn yazması var. 870 Evo ise yalnızca 560MB/sn okuma ve 530MB/sn yazma hızı garantisi veriyor. Ama IOPS değerleri belli, TBW değerleri belli, kullandığı TLC yongalar belli...

Kısaca reklam edilen hızlara bakılarak SSD alınmaz, tavsiye de verilmez. Kapito?

Geri
Yukarı