9 Aylık Kullanım Durumu: Kingston A2000 500 GB Hız Testi

SSD modeli: Kingston A2000 500GB
Anakart modeli: Asus PRIME-B450M-K-II

Bu testi ilk defa yapıyorum. Bilgisayarı yaklaşık 9 ay önce satın aldım. Write için aldığım değerler bana biraz düşük geldi. Bilgisi olan arkadaşlarım rica etsem yorum yapabilirler mi? Teşekkür ederim. 😇
Not: Arkaplanda herhangi bir ek uygulama çalıştırılmadı. Bilgisayar yeniden başlatıldıktan sonra test gerçekleştirildi.

1654376989231.png

1654377023296.png

Bende Corsair MP510 SSD var. Doluluk %50 ve üzeri olduğu zaman yazma hızı düşüyor. Sanırım sizin SSD'de aynı durum yaşanıyor.

Anladım hocam, Gigabyte'nin 240GB'lik SSD'sini dün satın aldım. Nasip olursa bilgisayarı formatlamayı düşünüyorum. Kullandığım dosyaları yeni aldığım SSD'ye aktaracağım. Belki doluluk azaldığında hız bir miktar artar diye düşünüyorum.
Değerler düşük. Secure Erase ile çözülebileceğini düşünüyorum.

Hocam yeni aldığım bir SSD'nin ömrü normal yollardan tükenmeden bu işlemi denemeye cesaret edemeyeceğim. Secure Erase'i biraz araştırdım ve biraz tırstım diyebilirim.

5 dakika önce tekrar test ettim. Güncel sonuçlar;

1654379977871.png

Bende PC'yi yaklaşık 3 ay önce aldım %73 dolu yazma hızı bende de düşmüş.
Bir şey soracağım neden %50'si kullanıldıktan sonra yazma hızı düşüyor?
Ve Secure Erase nedir?

Dosya Ekleri

• resim_2022-06-05_015041402.png
    resim_2022-06-05_015041402.png
    27,2 KB · Görüntüleme: 23
Ve Secure Erase nedir?

Bu SSD için kesin geçerli mi bilmiyorum ben kendi SSD modelim olan Corsair MP510 için nette araştırırken bu sonuca vardım. Forumlarda falan hep %50'den sonra düşüş oldu diyenler var. Nedenini bilemiyorum.

Anakartın MSI ise saniyeler içinde halledebilirsin. Bir sıkıntı olmuyor. BIOS menüsünden kolayca yapılıyor.

Maalesef ASUS kullanıyorum ama araştırıp öğrenmeye çalışacağım. Teşekkürler hocam.

Ve Secure Erase nedir?

Geçmiş olsun şimdiden. Bu durum benim canımı sıktı. Umarım çözebilirsin.
Secure Erase: Secure Erase sayesinde SSD üzerindeki bütün hücreler silinerek disk fabrika ayarlarına döndürülüyor. Bu işlem, uzun süre boyunca çalışmış bir SSD'de performans artışı sağlayabiliyor. Üreticiler Secure Erase işleminin 6 ayda bir yapılabileceğini belirtiyor. Fakat bu işlemi sürekli yapmak, SSD hücrelerinin ömrünü azaltıyor. (bkz: Technopat SSD Secure Erase rehberi)

Geri
Yukarı