9 Mbit yükleme hızıyla ve RX 580 sistemle CS:GO yayını yapılır mı?

ChainLee

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Herkese merhaba arkadaşlar. Kısaca konudan bahsedeyim, Twitch veya YouTube'da yayın açmak için sistemim ve internetim yeter mi, bunu sormak istiyorum. Kısaca sistemim.
  • i5-3470 işlemci.
  • Sapphire RX 580 Nitro+ 4 GB.
  • 8 GB 1333 MHz RAM.
İnternet ise 90-105 arası download, 8.20-10 arası upload alıyorum. Basit oyunlarda ekran kartına yüklenerek ideal bir yayın yapılabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
O işlemci o ekran kartını besleyebiliyor mu? Darboğaz yaşamıyor musunuz?
Yayın konusuna gelince rx580 ve 9mbps upload yeterli ama dediğim gibi o işlemci o ekran kartına nasıl darboğaz yapmıyor anlamadım.
Herhangi bir oyunda 1080P'de msi ufterburner açıp işlemci ve ekran kartının kullanımlarını gösterir misiniz?

Herkese merhaba arkadaşlar. Kısaca konudan bahsedeyim, Twitch veya YouTube'da yayın açmak için sistemim ve internetim yeter mi, bunu sormak istiyorum. Kısaca sistemim.
  • i5-3470 işlemci.
  • Sapphire RX 580 Nitro+ 4 GB.
  • 8 GB 1333 MHz RAM.
İnternet ise 90-105 arası download, 8.20-10 arası upload alıyorum. Basit oyunlarda ekran kartına yüklenerek ideal bir yayın yapılabilir mi?

Herkesin ağzı olduğu için herkes konuşmuş ama adama adam akıllı fikir sunan veya düzgün bir şekilde cevap veren olmamış.

Konu sahibi arkadaş sana şunları söyleyeceğim sadece aslında hiç sorun olmaz ama tek bir çare ile. Yayın yaparken oyunun ve monitörun aynı çözünürlükte olmasına gerek yok. Yayın ayarların çok iyi ve sağlam olması gerek ki hangi oyunu yayın olarak vereceksen karşıya tam performanslı olmalı. Yani sen 1080p de oyun oynayıp 1080p yayın yaparsan eğer o sistem ile en fazla 1 veya 2 saat yayın yaparsın. Ama atıyorum. 1080p oyun oynayıp OBS ile çıkış renderi 720p yaparsan hem yayın akışın hızlanır hem bilgisayarın normal kasmasından daha az droplanır. Bilmem anlatabildim mi?

Kısacası 1080p oyun oynuyorsan yayını 720p ver ki işlemci daha fazla zora girmesin. Hem yayın çıkışıyla render yaparken senin oyun 1080p deyse eğer OBS render ile beraber 720p çıkış yaparsın rahat olur senin açından.

O işlemci o ekran kartını besleyebiliyor mu? Darboğaz yaşamıyor musunuz?
Yayın konusuna gelince RX580 ve 9Mbps upload yeterli ama dediğim gibi o işlemci o ekran kartına nasıl darboğaz yapmıyor anlamadım.
Herhangi bir oyunda 1080P'de MSI ufterburner açıp işlemci ve ekran kartının kullanımlarını gösterir misiniz?

Sistemi geçen sene çok ucuza topladığım için bu şekilde hocam elime bir fırsat geçti ve topladımsistemin HDD PSU kasa falan toplam bana 900-1100 arası bir paraya mal oldu ekran kartıda dahil darboğaza gelince yaklaşık 1 sene bu sistemi 1440x900P de oynadım ve biraz takılma oluyordu oyun hatırlamıyorum fakat bütün oyunlarımı Ultra'da oynamıştım a plague tale olabilir bu oyun Ultra'da çok az bir drop yiyorum şu anki oyunalara bakarsak Forza 4 var önerilen yüksek de oynuyorum 1920x1080 bu arada monitörü değiştirdim bir drop söz konusu değil bunu yanında Witcher 3 oynuyorum Ultra'da Apex oynuyorum ayarlar yüksek de herhalde drop yapan oyunlarda var tabii mesela PUBG mithrain ayarları yapmıştım Low medium arası 1080p de 90 FPS falan alıyor yer yer düşüyor ama oyunda drop oluyor özellikle çantaya girince CoD oynarken dop oluyor böyle büyük oyunlarda GTA 5 de falan yok ama For Honor falan oynuyorum mesesla onun yayınını ytapmak isterim şu an Ultra'da medium çekip açabirilim herhalde değil mi hocam.
Ekran kartından mümkün görünüyor fakat bellek miktarın bile sorun yaratabilir. Mümkünse bellek miktarını 12 veya 16 GB yap. (16 GB daha iyi olur tabii.)

Hocam sistem çok ucucza mal oldu 1155 anakart ve 8 GB RAM'i 110 lira ya almıştım fakat anakartın RAM slotun 1 tanesi bozuk du o yüzden yükseltemem ama planım var bu üçlüyü satıp Ryzen 5 1600 AF ve 8 GB 3200 MHz RAM olan bir sisteme geçebilirim bu sistem ile yaklaşık 1-1.5 ay idare etse yeter benim için.
İşlemciyi i7 3770 yaparsan iyi olur.

Sistemi Ryzen 5 1600 AF ve 8 GB 3200 MHz RAM ile yükseltmeyi planlıyorum düşük oyunlarda 1-1.5 ay idare etse yeter benim için.
Hocam o işlemci darboğaz yapmıyor mu?
Ayrıca RAM miktarını 16 yapmalısınız.

RAM miktarını 16 yapamam anakart ve RAM'i 110 liraya aldım ve anakartın RAM slotlarının 1 tanesi çalışmıyor.
Darboğaz konusunda ise yukarıda yanıtladım istersen bakabilirsin bir daha yazmayayım şimdi.
Herkesin ağzı olduğu için herkes konuşmuş ama adama adam akıllı fikir sunan veya düzgün bir şekilde cevap veren olmamış.

Konu sahibi arkadaş sana şunları söyleyeceğim sadece aslında hiç sorun olmaz ama tek bir çare ile. Yayın yaparken oyunun ve monitörun aynı çözünürlükte olmasına gerek yok. Yayın ayarların çok iyi ve sağlam olması gerek ki hangi oyunu yayın olarak vereceksen karşıya tam performanslı olmalı. Yani sen 1080p de oyun oynayıp 1080p yayın yaparsan eğer o sistem ile en fazla 1 veya 2 saat yayın yaparsın. Ama atıyorum. 1080p oyun oynayıp OBS ile çıkış renderi 720p yaparsan hem yayın akışın hızlanır hem bilgisayarın normal kasmasından daha az droplanır. Bilmem anlatabildim mi?

Kısacası 1080p oyun oynuyorsan yayını 720p ver ki işlemci daha fazla zora girmesin. Hem yayın çıkışıyla render yaparken senin oyun 1080p deyse eğer OBS render ile beraber 720p çıkış yaparsın rahat olur senin açından.

Hocam öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim şöyle söyleyim bir sonraki ay sistemdeki anakart işlemci ve RAM'i satıp Ryzen 5 1600 AF 8 GB 3200 ya da 3000 MHz RAM alıp yeni bir sisteme geçmek istiyorum bu sistem ile 1 ya da 1.5 ay düşük sistem isteyen oyunlarda yayın yapmak istiyorum mesela oyunlar hades olabilir CS:GO olabilir For Honor olabilir veya şu anda indirimde Dark Souls var onu almayı planlıyorum bu tür oyunldarda 1080p bir yayın mı yapmalıyım yoksa 720p mi kaliteli olsun istiyorum hocam mesela CS:GO'da 1080 For Honor da ise 720 şeklinde yapabilirim sizce nasıl yapmalıyım yayınları.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı